Olievervuiling is over, Werk achter de schermen Brandweer hoopt dat baldadigheid oorzaak coniferenbranden is Redders rukken drie keer uit En schoon is 22 Zaterdag 23 mei 2009 W Commandant Maljaars hoopt niet dat branden werk zijn van pyromaan door Emile Calon MIDDELBURG - Brandweercomman dant Ruud Maljaars hoopt dat de coniferenbranden in Middelburg te maken hebben met baldadig ge drag. Als dat zo is, dan houden die branden ook eens op, aldus de commandant van de Stadsgeweste lijke Brandweer. „Op een gegeven moment is de lol eraf en stopt het." Hij hoopt niet dat die branden werden aangestoken door een py romaan,' iemand die de ziekelijke neiging heeft om branden te ver oorzaken. Want pyromanen, zo weet hij, gaan in de regel steeds bruter te werken. „Ze nemen steeds meer risico's." De afgelopen twee maanden wa ren er regelmatig coniferenbran den in Middelburg. Vorige week hield de politie twee dertienjarige Middelburgse jongens aan en afge lopen weekeinde ook een vijftien jarige. Alle drie die jongens zijn na een verblijf van enkele dagen in een arrestantencel weer thuis maar blijven in de ogen van de po litie verdachten. Kennissen van die twee dertienjarige jongens, die wo nen in de wijk Klarenbeek, zijn er van overtuigd dat die twee niet ver antwoordelijk zijn voor alle conife renbranden van de laatste tijd. Die kennissen hebben het vermoeden dat de twee enkele branden heb ben gekopieerd. Woordvoerder Es ther Boot van de Zeeuwse politie zegt dat dat onderdeel uitmaakt van het onderzoek. Met nadruk zegt ze ook dat niet uitgesloten mag worden dat er nog meer aan houdingen volgen. Onderzoeker Lex Schruijer van het Nederlands Instituut Fysieke Veiligheid Nibra in Arnhem geeft aan dat kopieergedrag van bran den niet ongewoon is. „Het komt vaker voor dat (jonge) mensen op een idee gebracht worden om brand te stichten." Dat is volgens hem ook de reden dat tijdens dro ge periodes er bijvoorbeeld geen bordjes meer geplaatst worden om voorzichtig te zijn met open vuur. Volgens hem is aangetoond dat zul ke bordjes sommige mensen ertoe brengen om te kijken of het inder- daad gevaarlijk is. Hij vindt het ook verstandig dat de Zeeuwse po litie en Stadsgewestelijke brand weer zeer terughoudend zijn in de berichtgeving over de coniferen branden. NEELTJE JANS De redders van KNRM-station Neeltje Jans heb ben een drukke Hemelvaartsdag achter de rug. 's Ochtends liep een sportvisser vast op de Noordzee met motor- en stuurproblemen. De Koopmansdank bracht de boot terug naar de Roompotsluizen. Meteen daarna gebeurde hetzelfde met een Belgische motorboot. Ook die werd opgehaald, 's Mid dags moest de Harder eruit voor een zeiljacht met een gebroken mast op de Oosterschelde. De Zeeuwse stranden zijn schoon, maar ze moeten nóg schoner. Een jaarlijkse schoonmaakdag moet inzicht geven in cijfers rondom zwerfafval. door Miriam van den Broek Een roze zwembroekje, een fles Glorix, snoeppapier- tjes van Fruitella, planken, stokken en héél veel plas tic. Dat is op het Vlissingse Bad- strand de opbrengst van de eerste editie van de Zeeuwse strandop- ruimactie 'Lenteprikkel'. De schoonmaakactie is een initia tief van de Zeeuwse kustgemeen- ten, de provincie en Promotie Zee land Delta. Bij de actie wordt niet alleen het afval opgeruimd, er wordt ook geregistreerd wat er wordt gevonden. Op een formu lier wordt nauwkeurig ingevuld hoeveel kilo plastic er gevonden is, hoeveel stuks textiel en hoeveel rommel te herleiden is naar de scheepvaart. Behalve het Badstrand in Vlissin- gen, werd gisteren ook opgeruimd op het strand van Westenschou- wen, het Banjaardstrand op Noord-Beveland, bij Cadzand in Zeeuws-Vlaanderen en in Dis hoek. De Lenteprikkel moet een jaarlijks terugkerende actie worden. Door precies bij te houden hoeveel afval er gevonden wordt en wat voor soort afval het is, moet over een paar jaar een lijn te ontdekken zijn. Gehoopt wordt natuurlijk dat de hoeveelheid zwerfvuil op het strand zichtbaar afneemt. Natuurgids Dingeman Steijn van het IVN (Instituut voor Natuurbe schermingseducatie) is er vrijda gochtend bij op het Badstrand om aan de deelnemers van de schoon maakactie uitleg te geven over aan gespoelde voorwerpen. Steijn struint vaker de kustlijn af, mees tal tijdens de strandjut-excursies die hij geeft in Domburg. Terwijl hij op het Vlissingse Bad strand flessendopjes en verdwaal de 'flying lures' van hengelaars op raapt, vertelt Steijn over de fossie len en bijzondere schelpen die hij in Domburg wel eens tegenkomt. Maar in Vlissingen ziet hij vrijdag vooral rommel. Het meeste is afkomstig van de scheepvaart, denkt hij. „Het hoeft niet eens bewust overboord ge gooid te worden hoor. Soms valt het er ook gewoon per ongeluk in." Toch heeft de natuurgids de in druk dat er steeds minder afval op de stranden aanspoelt. „Over de breedte genomen, denk ik dat mensen zich steeds bewuster wor den van het belang van de natuur. Nu alleen de industrie nog. Want als je soms ziet hoe etenswaren of komt en waar het naar toe ge bracht wordt. Directeur Maranus: „Bovendien maken we bij grote werken ook een plan langs welke routes gere den wordt. In overleg met de ge meente is het soms nodig straten af te zetten of andere maatregelen te nemen." De werkvoorbereider gaat na of de eigenaar water, gas en licht heeft la ten afsluiten. Belangrijke vraag is of er asbest aanwezig is. Zo ja, dan moet eerst de asbestploeg aan het werk. Bekeken wordt of er nog spullen aanwezig zijn voor de 'han del', dat wil zeggen herbruikbaar materiaal dat met wat meer beleid verwijderd moet worden. Buren worden geïnformeerd. Van belendende percelen laat de werk voorbereider opnamen maken - vooraf en achteraf - om discussie over schade te voorkomen. Pas als dat voorbereidend werk al lemaal gebeurd is, kunnen de slo pers aan hun karwei beginnen. De economische crisis heeft ook ge- I volgen voor sloopbedrijf Sturm en Dekker, met vestigingen in Oostka- pelle (hoofdkantoor), Middelburg en Goes. De PZC volgt de ontuuikkelin- I gen bij het bedrijf in het Weekboek Sloopwerk. Vandaag de zevende aflevering, over werk voorbereiden. kwestie van meten, berekenen en ervaring. En dan nog kunnen er al tijd mee- of tegenvallers zijn. Als de order binnen is, komt de werkvoorbereider in actie. Haar taak is-het om alles te regelen voor dat de slopers aan het werk gaan. Dat begint al met het checken van de sloopvergunning. Maranus: „Mensen willen wel eens vergeten die aan te vragen." Voor complexere werken en werk op moeilijke plaatsen, zoals in een binnenstad, schrijft de werkvoor bereider een sloopveiligheidsplan. Daarin staat ook welk afval vrij door Theo Giele OOSTKAPELLE - De sloopwerken trekken natuurlijk de meeste aan dacht. Maar voordat de machines en mannen van Sturm en Dekker in actie koment is op het kantoor in Oostkapelle al veel voorberei dend werk verzet. Het begint met het binnenhalen van een klus. „We schrijven de of fertes tegenwoordig met een scher per puntje aan het potlood", zegt algemeen directeur Robert Mara nus. De spoeling is in deze tijden dunner, dus worden de kosten op het scherp van snede berekend. Het maken van een offerte is een VLISSINGEN - Wat werkt beter als verkoopargument dan een glasheldere ruit zonder geklungel met de ouderwetse zeem? In Vlissingen brachten gis teren standwerkers en andere kooplieden hun spullen aan de man tijdens de 34ste De Ruyter jaarmarkt. De honderdvijftig kraampjes trokken flink wat publiek. Ze stonden verspreid door de binnenstad, foto Lex de Meester Axel HulSt Zuiddorpe Temeuzen Schoondijke Philippine Vlissingen Zaamslag langs van maandag t/m zondag 19.00 uur www.juultje.nl Een medewerker van de strandwacht en een vrijwilliger maken het Badstrand in Vlissingen schoon voor het project

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 24