'Krant was enige nieuwsbron' Me. óieuifK^ $ip/4pe rfoor 5^1 Smue. Mienes \6Hty Jv meTjes 'Zij kweekt haar eigen tegenstand' 'Klachten eindexamen Nederlands zijn terecht' 'T l/POOft/MH| 14 Zaterdag 23 mei 2009 De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Park Veldzigt 35, Postbus 91 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118-434005 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl EVEN T osé Janssen uit Someren doet I voorkomen dat de boze buiten- I wereld haar hetondernemen -onmogelijk maakt en ze door de strenge Nederlandse regelgeving - bureaucratisch bovendien - ge dwongen is Roemenen uit te bui ten. Algemeen directeur Gerard van Oosten van de ZLTO is woe dend op de aspergekweker uit Someren. Janssen schaadt het ima go van de sector; mevrouw heeft alles aan zichzelf te wijten. Hij licht een tipje van de sluier op, want de aspergekweker mag geen slachtofferrol krijgen. „Waarom or ganiseert u toch telkens weer uw eigen tegenstand? En waarom be rokkent u de collega-ondernemers zoveel schade?", schrijft Van Oos ten. Hij meldt dat Janssen, de ZLTO en enkele andere betrokke nen nog gezamenlijk optrokken voor legale tewerkstelling van Oost-Europeanen. „Nederlanders waren immers nauwelijks bereid dit werk te doen. Wij bezochten samen de ministers van Sociale Za ken." De oplossing van de aanpak via 'Seizoenarbeid' kwam in 2002. Werkgevers werden ondersteund bij het aanvragen van tewerkstel lingsvergunningen voor Oost-Euro peanen. Het overgrote deel van de (asperge)telers maakt er gebruik van. José Janssen zocht vanaf die da tum een weg buiten 'Seizoenar beid' om. Zij ging op eigen houtje verder en vroeg de vergunningen rechtstreeks aan bij het CWI. Ze raakte verzeild in procedures over tewerkstellingsvergunningen en il legale tewerkstelling. Tsja, dan heb je wel wat administratief te rege len. Sinds mei 2007 kunnen Polen werken zonder vergunning. Het leeuwendeel van Janssens collega's werkt ook met hen. „Tot tevreden heid; zonder vergunning én dus zonder bureaucratie", stelt Van Oosten. Maar Janssen zelf niet. Zij kiest ervoor om met Roemenen te werken, met een vergunning en met de daarbij horende administra tieve rompslomp en laat zien wat moderne slavernij is. Janssen heeft niets meer te kiezen. PZC is leidraad in de herinnering van eeuweling en vriendin. Voor ons soort mensen was de krant van levensbelang. Wij kwamen nergens en als je geen krant had, dan wist je niet wat er in de wereld gebeurde. Dat zegt Mien Bierens uit Vlissin- gen. Ze werd vorige week honderd jaar. Met haar Vlissingse vriendin Jannetje Wisse (98 jaar) kijken ze terug in de tijd. „De krant is er al zolang ik besta: 100 jaar krant is 100 jaar geschiedenis." 'Ons soorf mensen' blijken arbei ders te zijn. „Werkmensen dus. Maar hoe arm we ook waren, we moesten allemaal de krant heb ben", herinnert Mien zich. „Tegen woordig lezen veel mensen de Vlis- singsche Courant samen met de buren. Dat was vroeger niet. Ieder een moest een eigen krant heb ben." De Vlissingsche Courant? „Ja, de krant, de PZC. Maar die blij ven wij de Vlissingsche Courant noemen." Ook al weten ze dat de die krant in de oorlog is opgegaan in de PZC. De eerste herinnering uit de krant was Het Feuilleton. „Het stond on deraan de pagina, altijd op dezelf de plaats en elke dag opnieuw een aflevering. Het vervolgverhaal was altijd erg humoristisch. Jammer dat het verdwenen is." Het was in de jaren dertig dat in de krant werd aangekondigd dat de zeppelin Hindenburg over Vlis- singen zou vliegen. „Heel de boule vard stond vol. Eigenlijk net als nu weer is gebeurd met het grote crui seschip dat de boulevard passeer de. Toen was ik'erbij, maar nu he laas niet. Mijn kinderen zijn niet al tijd beschikbaar om ergens met mij naar toe te gaan. Maar goed, ik heb het gelukkig wel meegekre gen." De krant was lange tijd hun enige nieuwsbron. „Belangrijk nieuws was toch wel het nieuws dichtbij huis. Ik herinner me de berichten over de opening van de pier in Vlissingen. Ik heb de pier nog schoongemaakt toen hij in gebruik werd genomen. Een schoonmaak- 'Het Feuilleton was altijd erg humoristisch. Jammer dat het verdwenen is' ploeg moest opgetrommeld wor den voor de opening. Dat was een haastklus", zegt Jannetje. De pier werd op 30 mei 1936 geopend, met als doel om meer toeristen naar Vlissingen te lokken. „Maar ja, de pier werd in de oorlog alweer ge sloopt door de Duitsers." Vorige week werd er in de krant over een nieuwe pier voor Vlissin gen geschreven. „Dat heb ik na tuurlijk ook gelezen en ik vond het wel een leuk stuk." Ook de reacties op het nieuws hou den Mien bezig. „Ik lees altijd de Lezersrubriek met de brieven. Dat is toch wel mijn favoriete rubriek. Soms, zoals over ontpoldering, komt elke brievenschrijver met een ander argument om tegen of voor te zijn. En elke keer denk ik dan: ja, daar zit wel wat in. Het is goed voor mijn gedachtevorming." Ze lezen de krant 'van eens tot en- de'. „Maar het leven is zo veran derd. Kinderen van 12 halen overal informatie vandaan. Wij waren 25 en wisten nog bijna van niets en mochten lang niet alles lezen. De meeste pagina's van de krant geluk kig wel. Maar echt waar, ik dacht toen nog dat de kinderen door de ooievaars gebracht werden." POSTVAK Martijn Hollestelle uit Middelburg, leerling 6 VWO CSW El zenlaan heeft zich gestoord aan de column van Marleen Blommaert (krant, 19 mei). „Ik vind het kort door de bocht om te zeggen dat de klachten over het VWO-eindexamen Ne derlands onterecht zijn. Als in de voorgaande jaren de verdeling tus sen open- en meerkeuzevragen half om half is en het dit jaar 19 te gen 3 is, vind ik het logisch dat daar klachten over komen. U heeft natuurlijk niet zelf het examen gemaakt! U had ook een artikel kun nen schrijven waar leerlingen steun uithalen, zoals NRC Next heeft gedaan. U schildert leerlingen af als analfabetische nietsnutten, die het al lastig vinden om een bericht van 150 tekens te schrijven. Dit heeft niets met het MSN-, Hyves- of Twittergedrag te maken. Leer lingen kunnen prima onderscheid maken tussen internet-Neder- lands en correct Nederlands. Het is geen probleem om deze brief naar de krant te schrijven, want dat heb ik op school geleerd. Om een examen Nederlands met 19 open vragen, 3 meerkeuzevragen en een samenvatting te maken in 3 uur is voor mij en mijn mede leerlingen minder gemakkelijk. Ook u zou dit moeilijk vinden. Ver diep u eerst goed in een onderwerp voordat u erover schrijft. Dat hebben wij al in de brugklas geleerd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 14