Eindexamen in spectrum 10 Mijn vriend Sergej Zaterdag 23 mei 2009 Ik vroeg me nog af waarom die knalro de BMW zo pontificaal bij mij voor de deur stond. Het was ergens in de zo mer van 2007. Ik vierde mijn verjaar dag. Mijn Russische vrienden hebben de goede gewoonte hun eigen vrienden en kennissen mee te nemen naar feestjes. Zo was ik het hele jaar door op verjaardagen van anderen en nu stonden er dus zo'n tachtig feestgangers in mijn huis, onder wie de eigenaar van de auto. Sergej was een sympathieke jongeman. Hij sprak vloeiend Engels en Frans, had veel goede connecties binnen het Kremlin en was, zo fluisterde men, schatrijk. We raak ten goed bevriend. Zijn vader was eigenaar van een gasbedrijf dat zaken deed met Gazprom. Sergej was, ondanks zijn 22 jaar, onderdi recteur. Jong, gehaaid en rijk. We noem den hem 'de mini-garch'. Hij was hard op weg een serieuze oligarch te worden. In zijn rode BMW reden we die zomer van het ene luxe tuinfeest naar het andere. Er werden vaten champagne overgevlogen. Ik zag bekende Ameri kaanse popartiesten bij kinderfeest jes. Het woord 'crisis' kwam uit de jaren negentig. Op deze feestjes was er geen vuiltje aan de lucht. Behalve voor Sergej. „Dit gaat niet lang meer duren", zei hij vaak. „Iedereen is er gens bang voor, daarom geven ze nu alvast zoveel mogelijk geld uit." Voor hem viel het doek al een paar maanden later. Zijn vader viel uit de gratie bij het Kremlin, het huwelijk van zijn ouders liep stuk en Sergej zat plots zonder geld. Zoals de mees te Russen had hij geen cent ge spaard. Sergej trok een paar weken bij mij in. We reden nog wel in de BMW, alleen had Sergej geen geld meer voor benzine. Die betaalde ik maar. Een maand later had de credit cardmaatschappij beslag laten leggen op de auto. Sergej was ondergedoken. Hij was niet alleen op de vlucht voor zijn schuldeisers. Vooral voor het ministerie van.Defensie moest hij zich verstoppen. Omdat hij nooit de universiteit had afge maakt, moest hij alsnog in dienst. Dat is, zeker voor een gevoelige jongen met een zwak voor maatpakken en kaviaar, geen pretje. Hij trok zich terug in een dorpje bui ten Moskou en begon aan wat hij noemde 'de terugtocht'. „Ik heb een halfjaar nodig, dan ben ik er wel weer." Hij kocht met geleend geld partijen cd-roms uit China, handelde in olie, deed zaken in de persoonsbeveiliging en kocht het patent op een antitankwapen uit Duits land. Het duurde ruim een jaar tot Sergej weer van zich liet horen. Hij was broodma ger en had zijn jeugdige blik verloren. Hij liet me trots zijn paspoort zien. Niet alleen was hij afgekeurd voor het leger, ook had hij een verblijfsvergunning voor Frankrijk weten te bemachtigen. „Dat heeft me een vermogen gekost, dat begrijp je." We spraken nog eens afin Parijs. Sinds dien heb ik weinig van hem vernomen. Tot een paar weken geleden. Hij was in Nice en vond het er fantastisch. „De restau rants zijn hier goedkoper dan in Moskou! Dat geloof je toch niet?" Het is waar. Wie 50 euro te besteden heeft, komt in een goed restaurant in Moskou niet veel ver der dan het voorgerecht. „En die Europea nen zijn behalve rijk ook nog eens geluk kig. De mensen hier maken zich nergens zorgen om. Ze werken niet eens! Wie rijk is in Rusland, heeft altijd kopzorgen. ]e bent de hele dag bezig je geld niet kwijt te raken. Hier heeft men het gewoon." Ik moest er om lachen, vooral omdat het waar is. „Wanneer kom je terug?", vroeg ik. „Daarom bel ik", zei Sergej „Ik heb even geen geld meer. Zou je een vlucht naar Moskou voor me kunnen boeken?" STANDPLAATS door Olaf Koens Als Zhen Jie Yuan zich niet kan concentreren, luistert ze op haar ka mer naar pianomu ziek. Liefst van Beetho ven. „Dat gebeurt meestal rond negen uur 's avonds", vertelt de 17-jarige scholie re. Ze heeft er dan al vijftien uur studeren opzitten. „Dan begin ik wel moe te wor den." Over drie weken moet Zhen aanschuiven voor de gao kao, het centraal eindexamen voor middelbare scholieren in China. Drie dagen lang wordt ze getest. Net als haar klasgenoten heeft ze door de Chinese één-kind-politiek geen broer of zus. De ouders zijn daardoor extreem gespannen. De examenscore van hun kind is voor hen de enige kans op een zorgeloze toekomst. Een goede score betekent een goede uni versiteit, een goede baan en dus een goed inkomen om later voor je ouders te zor gen. Falen is geen optie. De scholieren krijgen het hun leven lang ingepeperd. Na de basisschool maken ze een examen dat bepaalt naar welke middel bare school ze gaan: een goede of een slechte. Keuze is er niet. Hetzelfde geldt bij de volgende stap, naar het hoger onder wijs. Wie onder het vastgesteld niveau scoort, mag niet verder. Het eindexamenjaar is door deze druk een nachtmerrie voor Chinese jongeren. Zeker nu het in economisch mindere tijden moeilijk is goed werk te vinden, is het be lang van een goede eindscore nog groter. Jaarlijks komen 4 miljoen studenten van universiteiten. Voor slechts 1,6 miljoen van hen is er een baan. Wie op een minde re universiteit heeft gezeten, vanwege een lagere score op het eindexamen, kan het wel vergeten werk op niveau te vinden. Zhen Jie Yuan voelt ook de druk van haar ouders. Hij is politieagent, zij accountant. „Tijdens het avondeten blijven ze herha len hoe belangrijk het is dat ik een goede score haal", vertelt ze. „Telkens opnieuw. 'Dit is het keerpunt in je leven', zeggen ze dan. Of: 'hier begint je leven of eindigt het. Studeer hard, want alleen dan heb je zicht op een goede toekomst'. Soms wordt de druk te groot en roep ik dat ze moeten stoppen. Ik begrijp ze wel, het is voor mijn eigen bestwil. Maar ik ben er enorm ner veus door geworden." Sinds augustus slaapt Zhen slechts vier uur per nacht. In die korte tijd droomt ze vaak over het examen. „Nachtmerries dat ik de vragen onder ogen krijg en nergens een antwoord op weet." Elke ochtend staat ze om vier uur op. De dag start met twee uur teksten stampen. „Om zes uur ontbijten en om half zeven op de fiets naar school, die om zeven uur begint." Een studiedag die, op een lunch pauze na, onafgebroken doorgaat tot half zes. Dan weer snel naar huis, avondeten en van zes tot middernacht opnieuw stude ren. Zo gaat het vijf dagen per week, al sinds be gin augustus 2008. Toen volgden alle exa- Tien miljoen Chinese tieners staan voor het eindexamen middelbare school. De druk is overweldigend. De examenscore is het enige cijfer dat telt na achttien jaar onderwijs. door Remko Tanis Studente Zhen Jie Yuan 17) doet dit jaar examen. foto Frans Schellekens/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 142