spectrum 4 Zaterdag 23 mei 2009 -I Gek wordt André Geenhuizen er van. Duizenden muizen hebben sinds de aanleg van robiniabossen zijn huis en huisraad totaal vervreten. Het drama voltrekt zich in het Oostgroninger buurtschap De Lethe. De Muizenman, zoals hij in de omgeving heet, vecht al tien jaar tevergeefs voor genoegdoening. door William Pomp Wanhopig ploft André Geenhuizen (57) neer op zijn blauwleren bankstel. Met trillende hand draait hij een shaggie. Elke keer als hij iemand de desas treuze gevolgen van de muizenplaag laat zien, windt hij zich vreselijk op. „Ze hebben alles vernield en vervreten", schreeuwt hij. „Gék word ik er van. Hier, dit bankstel, mijn negentiende al. De ande re zijn allemaal weggevreten. Stof en leer, het maakt ze niet uit. Twee containers van zestig kuub vol huisraad heb ik weg laten brengen. Matrassen, kussens, kleding, za dels van mijn paarden. Maar ook kozijnen, de bekleding van het dak. Alles is kapot." Hij raamt zijn schade intussen op vijf ton, mede omdat zijn huis - of beter: bouwval - schier onverkoopbaar is geworden. Automatisch gaan zijn gedachten terug naar die avond toen hij voor het eerst ont dekte dat er iets mis was. Het moet begin 2000 zijn geweest. „Een vriendin kwam op bezoek. Het was 's avonds, een uur of ze ven. Ik had zo'n kleed over de bank liggen. Opeens zegt ze: 'André, dat kleed be weegt', Ik zeg nog: doe 's effe normaal, heb je een borrel op? Maar toen zag ik het zelf ook. Ik trek dat kleed van het bankstel af en wat denk je? Allemaal muizennesten." Zeven jaar geleden streek Geenhuizen neer in De Lethe. In de beginjaren keek hij voornamelijk uit over rustieke aardappel velden. Hij woonde er graag, leek eindelijk zijn plek gevonden te hebben, na jarenlan ge omzwervingen op zee en in de provin cie. Totdat de boer aan wie de omliggende landerijen toebehoorden zijn grond ver kocht aan Groen Invest BV. Dat bedrijf zag een gat in de markt. Na het uitvaardigen van het Europese importverbod voor niet- duurzaam geteeld tropisch hardhout, dreig-, de hardhout schaars te worden in Europa. Groen Invest meende in de boomsoort ro- binia hét alternatief gevonden te hebben. Met geld van particuliere investeerders, die hoge rendementen in het vooruitzicht wer den gesteld, schoten de hardhoutplantages als paddenstoelen uit de grond. Geenhui zen kreeg zestig hectare rond zijn huis en vond het aanvankelijk prima. „Ik ben een natuurmens. Ik dacht: mooi, bossen." Als hij toen had geweten in wat voor ellen de hij terecht zou komen, had hij zich er met hand en tand tegen verzet. Muizen bleken al gauw goed te kunnen aarden in de robiniabossen. Ze troffen er vanwege de eentonige begroeiing, de monocultuur, weinig natuurlijke vijanden zoals vossen aan. Ook voor roofvogels zou het volgens Geenhuizen moeilijk zijn bij de muizen te komen. „Kijk maar naar die doornen aan de bomen en de dichte begroeiing, daar ko men ze nooit tussendoor." Bioloog Jan Doevendans uit Groningen heeft de situatie bij Geenhuizen al een paar keer bekeken en constateerde ook dat muizen uitstekend gedijen tussen de robi- nia. „Het gaat om de bosmuis, die vindt het er geweldig", vertelt Doevendans. „De grond is er nogal nat, omdat de afwatering niet optimaal is. De muizen trekken mas saal naar drogere gedeelten. En wie woont daar? André Geenhuizen. Schandalig dat hij niet wordt geholpen." Intussen lekt de muizenpis langs de kieren bij de schoorsteen naar beneden. Vaste te lefoon heeft Geenhuizen al lang niet meer. De kabels zijn vervreten. Sommige delen van zijn terras zijn een halve meter wegge zakt, omdat woelratten er diepe sleuven onder gegraven hebben. De vele katten die rond het huis van Geenhuizen zwerven, kunnen het werk lang niet aan. Het ergst van alles vindt Geenhuizen dat het nood lot ook zijn honden heeft getroffen. Hij fokt herders, die onder meer worden inge zet voor politiewerk. Hij heeft negen hon den moeten begraven. „Zeven aantoon baar door muizengif, bij twee twijfel ik." Ook de GGD, die al twee keer rapport heeft opgemaakt, constateert ernstige over last. 'Er liggen uitwerpselen van muizen en ratten', zo meldt het rapport van 25 maart 2009. 'Ze rennen gewoon langs de muur omhoog de zolder op. In de woning bevinden zich geen afval- of voedselresten. In vergelijking met het vorige huisbezoek in 2003 lijkt het alsof er meer ongedierte in en om de woning zit. Het ritselt tussen het plafond en het dakbeschot'. Geenhui zen, somber: „Het is hier boven soms net een houseparty. Of zeg maar liever mouse- party." Volgens de GGD is er geen sprake van be dreiging van de volksgezondheid, hoewel de situatie indirect wel diepe sporen trekt bij Geenhuizen. Hij is de laatste jaren sterk vermagerd, maakt een overspannen in druk en gebruikt kalmeringsmiddelen die door zijn huisarts zijn voorgeschreven. Toch grijpt de GGD niet in. „Omdat ik een Meer slachtoffers Niet alleen omwonenden van robiniabossen behoren tot de slachtoffers van de hardhout plantages. Ook duizenden particulieren die hun geld hebben belegd in de bossen. De rechtbank in Den Bosch heeft Groen In- vest, eigenaar van de bossen, failliet verklaard. Duizenden beleggers zijn daarmee hun geld kwijt. In 1999 konden beleggers een aandeel van bijvoorbeeld 20.000 gulden bemachtigen in robinia. Na 20 jaa'r, als de bomen volgroeid zouden zijn, konden de participanten een uit kering van 170.000 gulden tegemoet zien. Na 8 jaar, bij de eerste kap, zou de eerste 4.000 gulden reeds gecasht kunnen worden. Dat geld is nooit uitgekeerd. Vanwege de problemen had de AFM (Autori teit Financiële Markten) een toezichthouder aangesteld. Uiteindelijk lieten enkele grote be leggers beslag leggen, dat leidde tot sursean ce van betaling en, medio mei, tot het faillis sement. éénpersoonshuishouden ben." Ook Geenhuizens buren hebben last. Twee jaar geleden kochten ze een woning naast de robiniaplantages, onwetend over wat hen boven het hoofd hing. „Ook bij ons wemelt het van de muizen." Directeur Frans van der Heijden van Groen Invest BV, de eigenaar van de plan tages, wuift alle klachten en claims weg. „Deze mensen hebben muizen in hun hoofd", zegt hij. „Als je op het platteland woont, zie je wel eens een muisje. Dat is heel normaal. Het heeft niets met die robi niabossen te maken. Ik word gestoord van deze mensen. Die meneer Geenhuizen, of Geenmuizen, zoals ik hem noem, blijft maar procederen. Ik heb al 100.000 euro aan advocaten uitgegeven. Alles heb ik ge wonnen, maar hij gaat maar door. Dat is pas vreselijk." Geenhuizens advocaat denkt dat hij ster ker staat nu er meer robiniaslachtoffers aan de bel trekken. Eerdere procedures werden ook verloren omdat Groen Invest een schadevergoeding van enkele tiendui zenden euro's betaalde. De rechter oordeel de dat er dan niet nogmaals een beroep kan worden ingesteld. Omdat de schade veel groter is dan het toen betaalde bedrag, verwacht zijn advocaat in hoger beroep succes te kunnen boeken. reageren? spectrum@wegener.nl Foto boven: Andre Geenhuizen, De Muizen man, wordt al.tien jaar geteisterd door dui zenden muizen in en om zijn huis. Foto onder: Muizenpoep en -pies lopen langs de muren. foto's Kees van de Veen/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 136