de hardste werkers spectrum Zaterdag 23 mei 2009 Een ander voorbeeld. „Zeeuwse bedrijven moesten voor cursussen altijd de provincie uit, omdat ze zo'n cursus hier niet 'vol' kre gen. Iemand heeft; daar wat op bedacht: Het Loket. Dat bedrijf heeft een database gemaakt met 140 bedrijven. Als nu iemand een cursus verkooptraining wil, kan via die database de vraag uitgezet worden: wie wil óók zo'n cursus? Zo kun je een cursus toch in Zeeland houden. Scheelt twee over nachtingen, scheelt reizen en we houden het geld in Zeeland. Een gouden initiatief" Scarlett Kwekkeboom-Janse, van orga nisatieadviesbureau Pep, denkt ook direct aan die samenwerking. We zijn slecht in het bundelen van krachten, zegt de Zakenvrouw van het Jaar 2001. De provincie is klein, de lijnen zijn kort. Dat zou zich moeten -vertalen in een enorme slagkracht. „Maar die komt te weinig naar boven. We laten ons nog te vaak door an deren van buiten de provincie de wil op leggen. Terwijl je ziet: als we de krachten bundelen, doen we het héél goed. Kijk maar naar ontpoldering en visserij. Dan kunnen we onze belangen opeens heel goed behartigen." Ook het arbeidsethos van de Zeeuwen mag tot de verborgen krachten gerekend worden. „Iedereen is al tijd bereid de handen uit de mouwen te steken. Of het nou binnen een bedrijf is, of daarbuiten: in Zeeland heb je altijd het ge voel dat de mensen in touw zijn. Betaald, of niet betaald." In het verlengde daarvan ziet zij betrokken heid. Zeeuwen zijn namelijk behoorlijk sociaal, meent Kwekkeboom. Misschien komt dat door de Zeeuwse schaal - goed beschouwd is alles klein, zelfs een stad die binnen de Zeeuwse verhoudingen als groot betiteld wordt. „Iedereen kent el kaar. Dat kan wel eens vervelend zijn, maar de -sociale betrokkenheid betekent ook dat men gauw genegen is iets voor een ander te doen." Ze verbaast zich gere geld over de innovatieve krachten die in de provincie verborgen zijn. „Iede re keer weer, als ik lees over een be drijf dat een prijs gewonnen heeft, denk ik: wat gaan er toch een fantastische onderne mers schuil in deze provincie. Wat een grensverleggende, vin dingrijke onder nemers zitten hier ver borgen." Als ondernemer wil ze nog één ding kwijt, dat Zeeland in haar visie nóg krachtiger zal maken: „Het is altijd mijn motto geweest, en ik denk dat we het als provincie ook zouden moeten nastreven: 'Voor winst op de korte termijn verkoop ik mijn toekomst niet.' Leg een langetermijnvisie neer en werk daar gestaag naartoe." Voorlandbouwvoorman BertSan- dee ligt de kracht van Zeeland be sloten in de vruchtbare grond, het milde klimaat, de lange, mooie kustlijn en de mogelijkheden van de 'blauwe snel weg'. Het milde klimaat biedt Zeeland een voor sprong op de concurrentie. Sandee, die twintig jaar voorzitter was van de Zeeuw se groententelers: „De vroegste aardappels komen van Tholen, winterbloemkool kun je elders in Nederland niet telen. Ons assor timent land- en tuinbouw- gewassen is veel breder en dat geldt ook voor de fruitteelt: er is hier veel minder nachtvorst in de bloei." Over de 'blauwe snelweg' zegt Sandee: „De kanalen en zee-armen, ze liggen er al lemaal. Daar moet je meer aandacht aan besteden. Leg goede laad- en losvoorzienin- gen aan, als stimulans voor de binnen vaart. De haven van Vlissingen is ook zo'n sterk punt. Zo'n goede haven! Moet je eens kijken wat een moeite het kost om in de haven van Antwerpen te komen. Vlis singen ben je zó binnen, de Braakman bij Terneuzen, voor Dow: zelfde verhaal. Een geweldige plus voor Zeeland, en gewoon voor niks." Ook gratis, een cadeautje van Moeder Na tuur aan de recreant, is de kust. „Die van Walcheren alleen al is bijna net zo lang als van heel Zuid-Holland. En dan loopt de Walcherse kust nog door naar Beveland, Schouwen heeft een enorm strand, en dan heb je heel Zeeuws-Vlaanderen nog. Zo veel kilometer strand, zo mooi, klaar om recreanten te ontvangen. Als je het een beetje ruimtelijk bekijkt, zijn wij de groene rand van de Randstad, én van Antwerpen. Een half uurtje, een uur maxi maal en je bent vanuit de druk te in de rust en de ruimte." Om die schat beter te benutten, zou er wel wat meer aan voor zieningen gedaan moeten wor den, denkt Sandee. „Zodat je ook ergens naartoe kunt als het slecht weer is." Maar, voegt hij direct toe: „Als je te genwoordig die waterrecreatie ziet, de surfers bij Kamperland: die gaan gewoon door. Zon, re gen, dat maakt niet uit. Als de wind maar waait. En wind is er in Zeeland altijd." STANDPLAATS ZEELAND Standplaats Zeeland is een initiatief van de Zeeuwse Bibliotheek. Een (inter)nationale deskundige van naam verblijft een week lang in Middelburg om voor Zeeland rele vante maatschappelijke thema's te belichten. Alexander Rinnooy Kan richt zich deze vierde editie op 'De verborgen kracht van Zeeland'. Van 15 tot 18 juni kijkt hij daarvoor naar economi sche ontwikkeling, zorg en onder wijs. De SER-voorzitter bestudeert het thema op locatie, houdt presenta ties en colleges en gaat in dialoog met vertegenwoordigers uit onder zoek, onderwijs, bedrijfsleven, over heid, dienstverlening en bezoekers van de bibliotheek. De PZC besteedt aandacht aan Standplaats Zeeland met een reeks artikelen die toewerken naar een lezing en debat (16 juni) in de Zeeuwse Bibliotheek. Leidraad bij dat debat zijn stellingen die op 6 juni in de PZC worden gepubli ceerd. Lezers kunnen dan via de PZC-site hun mening geven. Kaarten voor dit debat (2,50 euro) zijn te bestellen bij de klanten service van de Zeeuwse biblio- theek: 0118 - 654250 of via www.dezeeuwsebibliotheek.nl zie ook: www.pzc.nl/standplaats

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 135