De vroegste aardappels, spectrum 2 Zaterdag 23 mei 2009 De kracht van Zeeland volgens Leon Riekwell en Scarlett Kwekkeboom: leegte als ruimte om in te creëren (Riekwell) en de be reidheid hard te werken (Kwekkeboom). De leegte, antwoordt Leon Riekwell. Dat is de verborgen kracht van Zeeland. Daarmee is niet gezegd dat Zeeland uiteindelijk leeg moet blijven. De Vlissinger is programmacoördinator van het De verborgen kracht van Zee land? Dat zijn de vrouwen. Geen twijfel over, zegt Len ny Geluk van de Zeeuwse Vrouwenraad. „Zonder die vrouwen was het nooit wat geworden, na de Ramp. Die hebben de schouders eron der gezet. Toen, en nu. Het arbeidsethos en normbesef zijn groot. Als het in de boe renstand lastig wordt, zeggen vrouwen: dan begin ik toch een theetuin, of een pluktuin? Als het niet kan zoals het moet, dan moet het maar zoals het kan. Ze gaan door, verzinnen wel iets. Niet van: laat ik maar in de bijstand gaan." Als voorzitter van de Zeeuwse Vrouwen raad (met zo'n dertien aangesloten organi saties de stem van ruim 9000 vrouwen) komt Geluk ook veel buiten Zeeland. „Het is me opgevallen dat Zeeuwse vrouwen zo zelfbewust zijn. En sterk betrokken bij hun sociale omgeving." Maar de kracht wordt niet geheel benut. Ze wikt haar woorden voor ze verder gaat. „Over het geheel gesproken zijn Zeeuwse vrouwen lager opgeleid dan in de rest van Nederland. Mogelijk is dat historisch ge groeid; van oudsher werd de praktische in zet van de vrouw in het bedrijf en het ge zin vanzelfsprekender geacht dan een uni versitaire studie. Daar zit nog veel verbor gen kracht. Het gaat goed, dat wel; overal om me heen zie ik een inhaalslag. De wil zich te ontwikkelen is er." Een kanttekening: „Ik heb het gevoel dat met name jonge vrouwen zich vaak afvra gen: 'En wat levert het mij op?' Dat vind ik gevaarlijk. Sommige dingen doe je niet omdat je er iets voor terugkrijgt We moe ten goed burgerschap, het maatschappelijk bewustzijn, in ere houden. Vrouwen heb ben van oudsher een belangrijke sociale functie. Denk aan mantelzorg, aan vrijwilli gerswerk. Ook dat is kracht, die mag niet verloren gaan. Een maand lang gaat de PZC op zoek naar de verborgen kracht van Zeeland. Zijn er hier schatten die buiten de provincie niet opgemerkt worden? Zes prominente Zeeuwen laten daarover hun gedachten gaan. Dit is het eerste artikel in een reeks die toewerkt naar de vierde editie van Standplaats Zeeland: Alexander Rinnooy Kan is van 15 tot 18 juni in Middelburg te gast om zijn eigen visie op de verborgen krachten van Zeeland te geven. door Ondine van der Vleuten foto's Lex de Meester Bijna niemand is zich ervan bewust hoeveel energie bedrijf Delta bijdraagt aan de Zeeuwse economie. Alge meen directeur Peter Boerma is ervan overtuigd dat horeca en recreatie in Zeeland samen. „Méér dan landbouw en visserij bij elkaar, zelfs. We hebben het laten uitrekenen: het bruto regionaal product bedraagt 550 miljoen euro. Zoveel komt er via ons weer in de regio terecht. Door opdrachten aan leveranciers, uitbetaling van salarissen, via sponsoring. We zijn duwer bij activiteiten helpen dingen van de grond te krijgen, de gemeenschap alive and kicking te hou den." Daarbij is de omzet in drie jaar tijd ge groeid van 1 naar 2,5 miljard. „Een groei van 1,5 miljard, in Zeeland, waar je eigen lijk alleen maar over krimp praat! De Sloe- centrale is dit jaar klaar, nu zijn we bezig met de volgende investering: een kerncen trale. Momenteel zijn nucleaire industrie ën nog verspreid door Nederland. Wij zou den graag zien dat die hier in Zeeland sa mengevoegd worden, in een nucleair clus ter. Zo'n gebied is makkelijker te beveili gen; de opslag van radioactief afVal is ook al centraal in Zeeland geregeld. In Noord-Holland staat een kernreactor die ouderdomsverschijnselen vertoont. Die moet vervangen worden. De nieuwe zou hier kunnen komen. Laat Zeeland de batte rij van Nederland worden." Bureau Beeldende Kunst/Culmurwerf. „Koester die leegte, maar doe er iets mee. Ontwikkel cultuurtoerisme op hoog ni veau, op een heel bijzondere, eigenzinnige en voor Nederland unieke manier. In plaats van zo moeizaam te proberen men sen hier naartoe te lokken voor een vast verblijf, zou je moeten insteken op tijde lijk verblijf Bied aanjagers van dat cultuur toerisme - de internationale creative indus try - een plek waar ze kunnen scheppen. Gratis verblijf in gaststudio's, maar als tegenprestatie moet er iets gecreëerd worden dat het unieke karakter van deze provincie versterkt en Zeeland aantrekkelijk maakt voor mensen die van hoogwaardige cultuur wil len genieten. Zeeland moet een po dium zijn voor creativiteit, een denk- en werkruimte. Als je zo aan de slag gaat, lost de leegte zich op een bepaald moment vanzelf op." Het is het vermogen tot samenwer king en de bijzondere dingen die dat oplevert, zegt commissaris van de koningin Karla Peijs. Dat is de ver borgen kracht. Maar, zegt zij, net als bij heel diepliggende olie: het duurt even voor die schat ontgonnen is. „Samenwer king is in Zeeland, met zijn eilandencul tuur, niet vanzelfsprekend. Is men een maal overtuigd van de noodzaak tot sa menwerking, dan zie ik heel innovatieve oplossingen en bijzondere inzichten. Dan gaan we er ook voor. Zeeland heeft maat werk nodig, dat merk ik steeds weer. Of het nu gaat om de ziekenhuizen, de veilig heidsregio, gezondheidszorg of jeugdzorg: Zeeland past nooit in de Haagse plaatjes." Een unieke regio vraagt om unieke oplos singen. Ze noemt een paar voorbeelden: „Zeeuws-Vlaanderen heeft op het ge bied vair volksgezondheid alles, on danks dat de regio dunbevolkt is, on danks minimale, financiële midde len. Dat komt door de goede samen werking." zijn bedrijf in dat opzicht als de verborgen kracht van Zeeland mag worden betiteld. Delta is weliswaar niet de grootste werkge ver, maar levert, gerekend naar de hoeveel heid geld die het in de regio ldat terug vloeien, wél de grootste bijdrage aan de Zeeuwse economie, zegt Boerma: gelijk aan alle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 134