Van raam naar tuindeuren Bï— 29 wonen De kardinaalsmuts in mijn tuin zit Ik wil het oude stoeltje van oma opknappen, plotseling onder de schimmelplekken. De kleur is nu donkerbruinik wil iets fris. El 024-3650509 IsSSi Zaterdag 23 mei 2009 In een paar dagen kan een gevel met een gewoon raam veranderen in een natuurlijke verbinding tussen woonkamer en tuin. Met tuindeuren met veel glas wordt binnen een beetje buiten en komt buiten een beetje binnen. Maar waar moet je op letten als je die verbouwing aangaat? door llze Rike Op zonnige dagen is het heerlijk als je de woonkamer en de tuin meer bij elkaar kunt betrekken. Dat kan vaak al door een redelijk simpe le verbouwing: maak van een raam tuindeuren. Zo'n klus is soms al in één dag, maar maximaal in enkele dagen gepiept. Als de keuze voor tuindeuren is ge maakt, is de eerstvolgende keuze die tussen openslaande deuren of een schuifpui. „Dat hangt vooral af van de ruimte op je terras", weet Helma Bekkers van Perfekt Kozijn. „Openslaande deuren hebben meer ruimte nodig voor de draai richting. Een ander nadeel is, dat je die niet op een kier kunt zetten. Openslaande deuren moeten hele maal openstaan en vastgezet kun nen worden." Toch is het vooral een kwestie van smaak, vindt Bekkers: „Een strak, modern huis vraagt meer om een schuifpui. Tegenwoordig is de trend juist de nostalgische look van tuindeuren, vaak met kleine ruitjes of glas-in-lood." Perfekt Kozijn gaat het liefst bij de mensen thuis kijken om advies te geven over de beste opties. „Vrijwel alles is mogelijk. Alle deuren en ko zijnen worden op maat gemaakt. Onder meer de hoeveelheid roedes is te kiezen, de breedte van de deu ren, of er zijramen naast komen, en de hoogte van de borstwering (het gedeelte van de gevel dat gele gen is tussen de bovenkant van de vloer en de onderkant van een raam, red.)." Dat laatste is ook bepalend voor de kwaliteit van het glas. „Alle deuren hebben tegenwoordig één- of twee zijdig gelaagd glas, om te voorko men dat mensen er doorheen val len. Alleen als de borstwering 85 centimeter of hoger is, is dat in sommige gevallen niet nodig." Bij schuifpuien is er keuze tussen een zogeheten hefschuifpui, die be slag heeft dat geschikt is voor veel vuldig gebruik. Er zijn ook mensen die een schuifpui willen om extra licht in de kamer te krijgen. Dan kan een kantel-kiep-schuifpui een optie zijn: „Die heeft een wat hoge re drempel en is dus minder ge schikt als loopdeur. Het voordeel is, dat de deur op een kier kan door te kiepen. Ideaal voor bijvoor beeld een slaapkamer." Bekkers heeft nog twee belangrijke tips voor mensen die voor tuindeu ren willen kiezen. „Let op het poli tiekeurmerk. De deuren moeten van binnen en van buiten goed af sluitbaar zijn. Als je kiest voor kunststof, zorg dan dat de dealer is aangesloten bij de branchevereni ging VKG voor kunststof kozijnen. Dan weet je dat de profielen en monteurs aan alle normen vol Foto 3: De deuren zitten erin, de ruimte tussen het kozijn en de vloer wordt dichtgespoten met pur- schuim. Foto 4: De afwerking van kozijn en ruiten. doen, dat er een waarborgfonds is én garantie." www.perfektkozijn.nl www.vkgkozijn.nl www.moviq.nl/kozijnen Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Hout, kunststof of aluminium? De keuze van het materiaal van ko zijnen, voor openslaande deuren, een schuifpui of andere kozijnen, is vooral een kwestie van smaak. In aanschaf is kunststof het goed koopst, gevolgd door hout. Aluminium is het duurst. Aluminium past goed bij een mo dern, strak huis. Het is onder houdsarm, maar moet, net als de andere materialen, wel worden t. -JjIJ schoongemaakt. Vroeger zorgde het materiaal voor een 'koude brug', condens aan de binnenkant van de profielen. Door meer ka mers in de profielen aan te breng en, is dat inmiddels opgelost. p Hout heeft een rustieke uitstra ling, maar kost wat meer aan on derhoud: het moet elke paar jaar worden geschilderd. Hoe vaak dat precies nodig is, hangt af van de plaats van het kozijn. p Kunststof kozijnen zijn te koop in diverse uitvoeringen. Veel men sen vinden de uitstraling minder, maar er zijn ook kunststof kozij nen met houtnerf. Smits Gemert BV heeft profielen die dezelfde hoekverbindingen hebben als hou ten kozijnen en in elke gewenste ral-kleur worden geleverd, het HoutLasVerbindingen-systeem. Foto 5: De gloednieuwe tuindeuren staan bij de eerste zonnestralen al open. foto's llze Rike Foto 1: De oude situatie, een groot raam in de achtergevel. Foto 2: De muur onder het grote raam wordt voorzich tig weggebikt. door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl £jjjjj| 024-3650509 Soms maak je je als tuinier ongerust om niets. Je meent je te herinneren dat een plant vorig jaar rond deze tijd al flink in de knop zat, terwijl het nu niet meer dan een zielig stronkje is. Tuurlijk kan er wat 'ern stigs' aan de hand zijn, maar even zo vaak maak je je onnodig zorgen. Zoals I. Brouwer. Zij mailde ons dat haar kardinaalsmuts er dit jaar wat treurig bij staat. „Ik zie witte schim melplekken, die er ineens waren! Wat is er aan de hand? De plant is zo'n 10 jaar oud en staat solitair te gen een muur. Ik heb 'm inmiddels wat koemest gegeven.' Omdat Brouwer zo slim was een fo to mee te sturen, kan deskundige Romke van de Kaa snel tot een oor deel komen: „Een simpel geval van meeldauw. Oorzaak: droogte. Plan ten met droogtestress vallen vaak ten prooi aan meeldauw. De oplos sing is al even simpel: voldoende wa ter geven in tijden van droogte. De plant is verder kerngezond." Sommige mensen noemen oude huisraad standaard 'ouwe meuk'. Wat ze ermee doen? In de auto mik ken en naar de stort brengen. Ziet de meuk er nog enigszins toonbaar uit, dan gaat het op Marktplaats, t.e.a.b. Maar het kan ook anders. Zo vraagt lezeres W. Pardijs of wij haar tips kunnen geven over het opknap pen van haar oude, houten eetka- merstoel. 'Hij is van oma geweest en ik wil 'm niet wegdoen. Maar die bruine verflaag vind ik foeilelijk.' Het schuren neemt veel tijd in be slag. Doe dat secuur, met schuurpa pier van gemiddelde grofheid. Daar na met staalwol voor een heel glad oppervlak. Afnemen met terpenti ne. Grondverf zorgt ervoor dat even tuele bruine strepen niet door de la tere laag dekverf schijnen. Gebruik meubelverf of een breed toepasba re verf op waterbasis - die droogt sneller. Meer info over meubels res taureren staat in Oude meubels in een nieuw jasje, van Helen Carey.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 109