Een beetje emigreren FV I binnen buiten Niedermörmter DUITSLAND V; ■i PZC zaterdag 23 mei 2009 Poef Hallar uit de nieuwste Ikea-PS-coliectie, gemaakt van bananenblad en zeegras. De trend om duurzaam te zijn, vertaalt zich soms in verrassende vondsten. Zo ontdekte de Braziliaanse ontwer per Eduardo Queiroz per toeval een mooie toepassing van de scha len van kokosnoten. Queiroz werkte als juwelenontwer- per en besloot, bij wijze van experi ment, kleine stukjes gepolijste ko kosnoot in goud en zilver te vat ten. Het resultaat verraste hem aan genaam. De noot bleek keihard en een prachtige structuur te hebben. Daar zit meer in, dachten hij en zijn partner Fernando Vaz van Ekobe, een bedrijf dat is gespeciali seerd in ecologisch geproduceerde wand- en vloerbedekkingen. Na een tijdje stoeien, kwamen ze tot mozaïektegels, samengesteld uit kleine stukjes kokos. „Een prachtige vondst, want kokos is gewoon een bijproduct van de voedselindustrie", zegt Fernando Vaz van Ekobe, gevestigd in het Braziliaanse Sao Paulo. Vaz: „De kokosnoten worden gebruikt voor de melk en de kokos zelf De noten worden opengesneden en de schalen gaan weg." Tot voor kort dan, want Ekobe is sinds een jaar of tien bezig met het maken van 'tegels' die op vloer of wand zorgen voor een sfeervolle en duurzame bedekking. „Keihard bovendien, want de kokosbedek king blijkt harder te zijn dan hard hout." Bij Ekobe snijden ze de kokosno ten in plakken en vervolgens in kleine stukjes. Die komen als mo zaïekwerk terecht op platen van 42 bij 42 centimeter of 42 bij 48 centimeter. Van de noten wordt zo wel de holle als de bolle zijde ge bruikt. Soms is de kokos ruw en ribbelig, voor een mat en grof ef fect. In andere toepassingen is de kokos gladgeschuurd en komt een mooie, houtachtige look tevoor schijn. Maar de noot kan ook be werkt en geverfd worden. En een mix van stukjes kokos in verschil lende kleuren levert een mooi pa troon op. Het resultaat is verre van 'geiten- wollensokkerig'. Daar is cTe prijs dan ook naar. Wie kokosnoot op Soms is de kokos ruw en ribbelig, voor een mat en grof effect. In ande re toepassingen is de kokos gladge schuurd, wat een houtachtige uit straling geeft. foto's GPD Niet alleen natuurlijke vormen en ecodesign zijn al een tijdje in de mode. De trend gaat verder met meubels van bananenblad en 'parket' van kokosnoten. De stijlvolle jungle heeft voordelen: de meubels zijn sterk, duurzaam en origineel, door Renske Schriemer de wand of vloer wil, moet reke nen op zo'n 200 euro per vierkan te meter. „Het zijn vooral interieur architecten over de hele wereld die graag werken met dit nieuwe mate riaal. Zij gebruiken het bijvoor beeld in hotels en bedrijven. De laatste tijd willen bovendien steeds meer particulieren onze 'kokoste gels' kopen voor in hun huis. Dat kan natuurlijk ook", zegt Vaz. De groeiende belangstelling zorgt er verder voor dat niet alleen 'oer- woudlanden' als Brazilië aan de slag gaan met natuurlijk restmateri aal. Ook de Zweedse woongigant Ikea haalt inmiddels de jungle in huis. In de nieuwste PS-collectie is bijvoorbeeld een verantwoorde poef opgenomen. Dit ontwerp van Maria Vinka is handgemaakt van vezels van de bananenbladeren en van zeegras. Het kamerscherm Plank van Sigga Heimis, ook van Ikea, is gemaakt van palm- en bana nenblad, maar ook van kokosve zels. Ondertussen borduurt ook Ekobe voort op de kansen die 'afvalstof fen' bieden. Zo wisten Vaz en Queiroz een nieuwe toepassing te verzinnen voor de harde schillen van de pitten van de Mamona- plant. Die vruchten worden overi gens ook al heel slim gebruikt voor de productie van wonderolie en de laatste jaren ook biodiesel. Van de samengeperste schillen maakt Ekobe nu panelen die te gebruiken zijn op plafond, muren of voor de productie van meubels. Wie wil kan dus 'letterlijk' midden in het oerwoud gaan wonen. www.ekobebrasil.be www.ikea.nl Voor verkoopadressen van Ekobeproducten: www.simonsvloeren.nl www.zanzibar.be Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Wastafelblad van gepolijste kokostegels. Kokos op de vloer, in combinatie met hout. Metershoog kokos aan de wand in de woonkamer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 105