Europa moet bijdragen aan nieuwe sluis Rechter staat duik in haven toe Maritiem erfgoed als aantrekkelijke attractie Mededeling van het waterschap Ostrea Lyceum slaat dubbelslag in anti-rookwedstrijd Vrijdag 22 mei 2009 29 door Marcel Modde ANNA JACOBAPOLDER - Duiken in de oude veerhaven van Anna Jaco- bapolder is niet per definitie straf baar. Tot die conclusie kwam rech ter I. Woltring woensdag tijdens een speciale zitting ter plaatse. De zaak was aangegaan door twee duikers, die 27 augustus vorig jaar op heterdaad waren betrapt door de waterpolitie. De mannen stel len dat de veerhaven al jaren niet meer voor aan- en afmeren wordt gebruikt. De plek is verpacht aan een mosselkweker, die daar een in stallatie voor hangcultuur heeft aangebracht. Politie en het Openbaar Ministerie (OM) nemen het bestemmings plan als uitgangspunt. Bij de ge meente Tholen staat de locatie aan gemerkt als haven en daarmee is het wettelijk kader bepaald, aldus officier van justitie W. Smeenk. Bovendien, voerde zij aan, heeft Rijkswaterstaat andere plannen met de haven. De rechter vindt die benadering te weinig aansluiten bij de praktijk, maakte hij duide lijk aan de picknicktafel. Ook hij vindt dat de haven zijn functie heeft verloren. Hij vernietigde de bekeuring van 130 euro. Het OM gaat in beroep tegen de uitspraak, waardoor duiken in de oude ha ven formeel nog verboden blijft. goes - De klassen kbla en aid van het Ostrea Lyceum in Goes zijn de Zeeuwse winnaars van de anti-rookwed- strijd Actie Tegengif. Juryleden van Indigo verslavings preventie en GGD Zeeland maakten woensdagmorgen de uitslag bekend. Actie Tegengif is een landelijke wed- Het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden deelt het volgende mee: Algemene vergadering en commissies Op donderdag 18 juni 2009 vindt een openbare vergadering van de algemene vergadering plaats in het waterschaps kantoor, Kanaalweg 1 in Middelburg. De vergadering begint om 19.30 uur. Op de agenda staan de volgende punten: 1. Opening. 2. Vaststellen van de agenda. 3. Vaststellen van de ontwerpnotulen van de vergadering van de algemene vergadering van 21 april 2009. 4. Ingekomen stukken en mededelingen. - overzicht aan- en verkopen van 5 maart tot 29 april 2009 - rapportage peilingen 2008 -jaarverslag waterbeheerplan 2008 - mededeling omtrent rekenkamer -jaarrekening 2008 gemeenschappelijke regelingen Zeeuwse waterschappen voor muskusrattenbestrijding en peilingen en landmeetkundige werkzaamheden - klanttevredenheidsonderzoek fietspaden» 5. Voorstel tot vaststelling van de rechtspositionele regelingen door het dagelijks bestuur. 6. Voorstel tot herbenoeming van de heer C.M. de Graaf tot onafhankelijk voorzitter van de Commissie behandeling bezwaarschriften uiterlijk tot 31 december 2010. 7. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet van 950.000.- voor het project rwzi Waarde. 8. Voorstel tot instemming met de vaststelling, onder voorbehoud van zienswijzen, van een aantal concept planbeschrijvingen project Zeeweringen. 9. Rondvraag. 10. Sluiting. Voorafgaand aan de vergadering zijn er openbare bijeenkomsten van functionele commissies. Bij deze vergaderingen heeft u de gelegenheid direct na opening van de vergadering uw mening over een punt op de agenda uiteen te zetten. Hieronder vindt u een overzicht van deze commissievergaderingen. Waterbeheer: dinsdag 2 juni 2009 om 16.45 uur in het waterschapskantoor, Kanaalweg 1 in Middelburg Algemeen Bestuurlijke Zaken: dinsdag 2 juni 2009 om 19.30 uur in het waterschapskantoor, Kanaalweg 1 in Middelburg. Economische Zaken: woensdag 3 juni 2009 om 17.00 uur in het waterschapskantoor, Kanaalweg 1 in Middelburg. Waterkeringen en Wegen: woensdag 3 juni 2009 om 19.30 uur in het waterschapskantoor, Kanaalweg 1 in Middelburg. De vergaderbundel ligt vanaf 25 mei 2009 ter inzage op het hoofdkantoor in Middelburg. Ook in de bibliotheken in Goes, Zierikzee en Tholen kunt u de stukken inzien. De agenda en bijbehorende stukken zijn vanaf 25 mei in te zien op de website: www.wze.nl. Kanaalweg 1 Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Telefoon 0118 - 621000 Fax 0118 - 621990 info@wze.nl www.wze.nl strijd voor alle eerste en tweede klassen van het voort gezet onderwijs. Ze gaan de uitdaging aan zes maanden niet te roken. Ook moesten ze een anti-rooklied schrij ven. De twee klassen van het Ostrea Lyceum wonnen zo een uitstapje naar Walibi World, foto Willem Mieras Peijs: sluitstuk van belangrijke Europese binnenvaartroute. door Ben Jansen MIDDELBURG - Europa moet meebe talen aan een nieuwe sluis in Ter- neuzen. Volgens commissaris van de koningin Karla Peijs is daar al les voor te zeggen, omdat het slui- zencomplex van het kanaal Gent-Terneuzen het sluitstuk vormt van een belangrijke Europe se binnenvaartroute: de Sei- ne-Schelde verbinding. Peijs rekent erop dat de Fransen als initiatiefnemers voor de verbe tering van de vaarroute van Parijs naar het noorden, het pleidooi voor Europese subsidie zullen on dersteunen. Haar opmerkingen over de rede lijkheid en wenselijkheid van een Europese bijdrage aan een grotere zeesluis en betere binnenvaart- voorzieningen in Terneuzen zijn niet vrijblijvend: Peijs is coördina tor binnenvaart voor de Europese Commissie. Ze was dan ook de aangewezen persoon om het eerste exemplaar in ontvangst te nemen van de ver kenning van de economische kan- jrj-sj Zeeuwse ondernemers zien gro- te kansen in de Seine-Schelde verbinding, de opwaardering van de binnenvaartroute van en naar Parijs. sen die de Seine-Schelde verbin ding Zeeland biedt. De Kamer van Koophandel Zuidwest-Nederland en havenschap Zeeland Seaports hebben die verkenning met de ti tel 'Watersnelweg naar Parijs' ge maakt. Plaatsvervangend voorzitter Luit Ezinga van de Kamer van Koop handel was opgetogen over de kan sen die de opwaardering van de vaarroute het Zeeuwse bedrijfsle ven biedt. „Een ander achterland, andere mogelijkheden. Onderne mers zien ze." Voorwaarde is volgens Ezinga wel dat ondernemers ook de gelegen heid krijgen die kansen te benut ten. Hij wees op de verbetering van de sluis in Terneuzen en de ca paciteitsproblemen van de Schel- de-Rijnverbinding. Ook vestigde hij de aandacht op de verwachte extra vraag naar bedrijvenlocaties voor de logistieke sector op de wes telijke kanaaloever bij Terneuzen. „Het mag niet zo zijn dat daarvoor geen milieuruimte is." Ezinga vond ook dat Zeeland een prima provincie is voor een kennis centrum voor de binnenvaart. Daar had Peijs wel oren naar. Ze onderstreepte het belang van de binnenvaart voor het goederenver voer en constateerde dat er vaak nog op een traditionele manier wordt gewerkt. „Waarom kunnen werknemers in de binnenvaart niet net als vrachtwagenchauffeurs 's avonds thuis zijn Stichting pleit voor meer zichtbaarheid van historische schepen. door Martijn de Koning zierikzee - Geef bestaande én nieuwe evenementen die mari tiem erfgoed in beeld brengen, alle ruimte. Dat is één van de aanbeve lingen die de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland aan de provincie doet in het rapport Varend Erf goed in Zeeland. Dat werd giste ren in Zierikzee gepresenteerd. De provincie had de SCEZ zelf om het rapport gevraagd, zoals ze eer der ook de kansen en bedreigin gen voor historische kerken en boerderijen op een rijtje zette. „Maritiem erfgoed hoort bij Zee land als koeien in een wei", betoog de onderzoeker Veronica Frenks gisteren. Maar voor veel mensen is er een drempel om op eigen initia tief naar bijvoorbeeld een scheeps werf te stappen. „Als je het kop pelt aan een evenement, komen bezoekers wél. Denk maar aan de NV De overheid moet meer mogelijk- heden bieden om varend erfgoed zichtbaar te maken. Dat bepleit de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland in een rapport. Van Loon hardzeildagen en de Bie tenrace. Daar hoor je de verhalen vanzelf, of je wilt of niet." Volgens Frenks hoeven provincie en gemeenten geen zak geld te voorschijn te toveren. „Je kan als overheid ook op andere manieren je medewerking verlenen." Niet te moeilijk doen bij het geven van vergunningen voor evenementen en renovaties, bijvoorbeeld. „Ge- Tneenten zouden moeten toestaan dat oude schepen op een zichtbare plek liggen. Nu worden ze vaak weggestopt op een industrieter rein." Ze geeft als voorbeeld de Frans Naerebout, die in de Ooster- scheldewerf in Goes wordt gereno veerd. „Die zou eigenlijk op een drukker bezochte plek moeten lig gen." Frenks heeft nog meer tips. „Pro beer kennis over historie, werkwij zen en het aanvragen van subsi dies te bundelen. En hou bij alle beslissingen rekening met de gevol gen voor het maritiem erfgoed." Had bijvoorbeeld de gemeente Ter neuzen dat eerder gedaan, dan zou er nooit een vaste brug bij het ver nieuwde binnenhaventje in Sas van Gent gekomen zijn. „Daar kun nen nu dus geen oude boten in, terwijl die er prachtig zouden pas sen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31