Kies voor Nederland, kies PW _Een beter Europa begint in Samenwerking ia. superstaat nee Nederland Immen op Nederlanders )litieke spectrum een geuzennaam geworden. In bureaucratie wordt genoemd, en dat vertaalt Eurosceptici zullen geen rol van betekenis spelen in de besluitvorming in het parlement. Joost Lagendijk, europarlementariër voor GroenLinks Vrijdag >e bedilzucht door Hans de Bruijn Say NO' staat in zwieri ge letters boven de website van de Britse UK Independent Par ty. 'Minder Brussel' kopt de Nederlandse SP. 'Deze verkiezingen zijn ille gaal', roept de Franse RPF. Nooit eerder was bij Europese verkiezin gen het anti-Europese geluid zo duidelijk hoorbaar als nu. De 'euroscepticus' is overal, aan de vooravond van de verkiezingen voor het Europees Parlement op donderdag 4 juni. De publieke weerzin tegen de Brusselse bureau cratie is terug te zien in de peilin gen die een groeiende populariteit van eurosceptische partijen laten zien. In Nederland zullen PW en SP volgens de polls elk zo'n drie ze tels halen, samen eenvijfde van het Nederlandse quotum in het Europarlement. Het klinkt indruk wekkend, maar op een totaal van 736 parlementariërs kun je je afvra gen in hoeverre hun Nederlandse geluid ook gehoord gaat worden. „Eurosceptici zullen geen rol van betekenis spelen in de besluitvor ming in het parlement", zegt ver trekkend GroenLinks-europarle- mentariër Joost Lagendijk onom wonden. „Zij roepen alleen maar." En de grote politieke families - christen-democraten, socialisten en liberalen - doen er alles aan om dat zo te houden. Begin juli zal het nieuwgekozen parlement zich moeten uitspreken over een voorstel om de regels voor fractievorming te verscher pen. Zijn nu nog twintig leden uit vijf landen nodig om een fractie te kunnen vormen, als het aan de christen-democraten en socialis ten ligt worden dat minimaal der tig leden uit zeven landen. Fractievorming telt, omdat plenai re spreektijd en voorzitterschap pen van commissies worden toege kend naar grootte van de groep. Wie te klein is om een fractie te vormen, grijpt ernaast. Veel kleine partijtjes in het EP zijn eurosceptisch en zij zien dit dan ook als een groot complot van de gevestigde machten. De eurosceptici proberen zich dan ook te bundelen, maar dat is tot nog toe geen succes gebleken. Het parlement telt twee fracties van eu rosceptische splinterpartijtjes - On afhankelijkheid en Democratie, waar ook Christenunie en SGP met elk één lid toe behoren - en de Alliantie voor een Europa van de Naties. De eerste telt 32 leden, de tweede 44, maar samen omvatten zij wel een twintigtal partijtjes. En dan zijn er nog dertig leden die geen fractie hebben kunnen vor men en er in hun eentje of in klei ne groepjes zitten. De Europese 'te genbeweging' kenmerkt zich dus vooral door een grote mate van versplintering. Het gevolg is dat hun invloed mar ginaal is. De Brit Robert Kil- roy-Silk mag dan wel de grootste vragensteller van het parlement zijn (1900 vragen aan Europese Commissie en Raad van Minis ters), een wezenlijke bijdrage heeft hij nooit geleverd. Het euroscepti sche geluid wordt al gauw door een golf van eurofilie overstemd. Het is onjuist om alle eurosceptici over één kam te scheren. Er is de UK Independent Party, die vindt dat Groot-Brittannië de EU zo snel mogelijk moet verlaten, maar de meeste zijn veeleer eurokri- tisch. Zij willen lid blijven van de EU, maar die een veel kleinere rol geven in het dagelijks leven van de Europeanen. Voor groeperingen als de Neder landse PW, het van oorsprong Ier se Libertas of de Vlaamse Lijst De Decker - alle eurokritisch - komt het eropaan medestanders te zoe ken en zo groot mogelijke fracties te vormen. Met als nadeel dat je ei gen geluid altijd wat verwaterd tot het volk zal doorklinken. Eén ding hebben zij al bereikt: de grote centrumpartijen zijn eurokri- tischer geworden dan ooit. Ook in ons land. De lijsttrekkers van CDA en WD slaan taal uit over Europa die hun voorgangers vijfjaar geleden niet uit hun mond kregen. Het 'Kies voor Ne derland' van de PW heeft zo al een behoorlijke fall-out. Zelfs een PvdA-europarlementa- riër, de vertrekkende Dorette Cor- bey, zei onlangs 'dat de sceptici deels wel gelijk hebben'. De EU be moeit zich met te veel en de con trole op die macht is onvoldoende, vond ook zij. De vraag is alleen hoe snel de gro te partijen dat, als zij straks weer op het pluche zitten, vergeten zul len zijn. EU-landen mee als eerste pan-Eu- ropese partij, met 486 kandidaten. Als hij in elk land maar één zetel haalt, kan hij zo al op eigen hout je een behoorlijke, ideologisch eenstemmige fractie vormen. Maar uit peilingen blijkt dat ook Libertas moeite zal hebben om de zetels bijeen te sprokkelen. Kiesdrempels maken het voor kleine partijtjes nu eenmaal las tig- In Nederland moet een partij 4 procent van de stemmen halen. Dat wordt moeilijk vissen in een vijver waarin ook al de eurokriti- sche kiezers van PW, SP, SGP en Christenunie rondzwemmen. Alle politieke partijen hebben wel hun zorgen over uitdijende Brusselse invloed. Drie partijen gaan het verst in het stellen van grenzen aan de Europese samenwerking. Barry Madlener lijsttrekker PW Makelaar Barry Madlener (1969) uit Rotterdam raakte in politiek geïnteres seerd door Pim Fortuyn, voor wie hij destijds ook campagne voerde. Speerpunt in de Europamissie van de PW is het sluiten van de grenzen voor moslims. Turkije is als islamitisch land niet welkom in de EU, 'ook niet over 100 jaar'. Handeldrijven met Turkije mag van de PVV wel. De EU moet niet verder uitbreiden, in- „Zaken die we in Nederland zelf beter kunnen regelen, moeten we niet aan Europa overlaten." Aldus Dennis de Jong, eerder onder andere diplomaat in Brussel. In 2000 promoveerde hij op een proefschrift over godsdienstvrij heid. Zijn SP vindt Brussel te bemoeizuchtig en is vooral beducht voor het 'dogma tisch' bevorderen van martkwerking. Nationale staten moeten zelf kunnen Peter van Dalen sj lijsttrekker ChristenUnie/SGP tegendeel: de nieuwe leden Roemenië en Bulgarije ('corrupte staten') moeten er weer uit. Want hoe groter de EU, des te kleiner de zeggenschap van Ne derland. Madlener kreeg van diverse kanten het verwijt dat hij debatten en forums over Europa uit de weg gaat. Hij nam wel deel aan een verkiezingsdebat bij Pauw en Witteman. www.pw-europa.nl beslissen op welke terreinen markt werking ingevoerd wordt. Wat de SP betreft zijn met name de zorg- en de energiesector van publiek belang en dus niet geschikt voor marktwerking, of in SP-taal: 'neoliberale gekte'. Europa kan zich wel bewijzen bij grote grensoverschrijdende problemen als klimaatverandering, terrorisme en de tegenstellingen tussen arm en rijk. www.minderbrussel.nl Europa moet zijn grenzen kennen, ook waar het gaat om zijn bevoegdheden. Dat is de kern van de campagne die Peter van Dalen (1958) voert voor de ge zamenlijke lijst van ChristenUnie/SGP. Van Dalen is hoofdinspecteur-direc teur binnenvaart bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Bach-liefhebber Van Dalen is een kritisch voorstander van de Europese samenwerking. De EU moet zich vooral inzetten voor vrede, welvaart en stabiliteit. Nationa le staten moeten hun onafhankelijk heid kunnen bewaren. Turkije is geen Europees land en moet niet tot de EU toetreden. Dat het een islamitisch land is, speelt voor ChristenUnie/SGP geen rol. „Albanië is overwegend islami tisch, maar wel Europees. Als het land aan de voorwaarden voldoet, kan het lid worden." www.petervandalen.eu Dennis de Jong lijsttrekker SP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11