Voorzitter van Britse Lagerhuis treedt af om declaratieschandaal Supervoordelige RIJN MOEZEL CRUISE KRAS.NL ALLÉÉN BIJ KRAS.NL... cruisen tegen de allerbeste reis-prijsverhouding! BOEK ONLINE of bei 0900-9697 f Woensdag 20 mei 2009 9 23 parlementsleden zeggen vertrouwen op in Michael Martin. door onze correspondent Yotanda Bobeldijk londen - Het was een uitzonder lijk moment in de historie van het Britse parlement: de voorzitter van het Lagerhuis, Michael Mar tin, kondigde zijn vertrek aan, na dat 23 parlementsleden gisteren het vertrouwen in hem hadden op gezegd. Hij zou niet goed gehan deld hebben in het al dagenlang aanhoudende declaratieschandaal. Het is voor het eerst in driehon derd jaar dat een voorzitter zo uit zijn functie is gemanoeuvreerd. En gezien de unieke situatie was het onduidelijk hoe de ceremonie zou verlopen. Menigeen verwacht te een dramatische middag vol symboliek, net als bij de aanstel ling van de nieuwe 'speaker'. Maar het werd slechts een medede ling van minder dan een minuut. De 63-jarige Michael Martin kon digde zijn vertrek aan en daarna ging het Lagerhuis over tot de or de van de dag, in de hoop het de claratieschandaal achter zich te kunnen laten. Speaker Martin, ooit staalarbeider, was symbool komen te staan voor de inhaligheid van enkele parle mentsleden, die van alles declareer den, van een drainage onder hun tennisbaan tot hondenbrokken. Aanvankelijk probeerde Martin uit alle macht de publicatie van decla raties van Kamerleden, onder wie hijzelf, tegen te houden. Toen de dubieuze bonnetjes toch opdoken in de Britse krant The Daily Tele graph maakte hij zich er vooral kwaad over dat de informatie was gelekt. Hij toonde geen zorgen over de morele kant en wat de ont hullingen betekenden voor het imago van het Lagerhuis. In een ui terste poging zijn positie te red den, bood Martin maandag zijn ex cuses aan. Veel parlementariërs vonden echter dat hij zijn gezag als voorzitter had verloren. En hoe wel het zeer ongebruikelijk is de speaker openlijk te bekritiseren, steunden 23 volksvertegenwoordi gers de motie van wantrouwen en moest de Schot de handdoek in de ring gooien. De inhalige parlementariërs die net als Martin uit de belastingpot hadden gegraaid, hielden zich daar bij angstvallig stil. Zij weten zich kwetsbaar omdat ze Martins pogin gen om de declaraties geheim te houden van harte hebben aange moedigd. Het aftreden van Martin alleen is dan ook niet genoeg, vindt Chris Game, docent lokale overheid aan de universiteit van Birmingham. „De Britten willen veel bredere hervormingen in het politieke sys teem. Dit is slechts de eerste stap." Pogingen van de Britse premier Gordon Brown om de declaratie cultuur te veranderen zijn volgens hem onduidelijk. De premier beloofde dat alle La- bour-vertegenwoordigers die de de- claratieregels geschonden hebben, zich niet kandidaat mogen stellen Pt* Voorzitter Michael Martin van het Britse Lagerhuis stapt op. Hij zou niet goed gehandeld hebben in het al dagenlang aan houdende declaratieschandaal. voor de landelijke verkiezingen. „Een rare uitspraak, vindt Game. De declaratieclaims van veel parle mentariërs waren officieel volgens de regels, maar pasten niet in het morele plaatje. Over welke regels heeft Brown het?" Het is nog on duidelijk wie Michael Martin zal opvolgen. Martin, die dertig jaar parlementa riër is geweest, trekt zich ook te rug als Kamerlid. Het Noord-Oost-Glasgow moet daar om deze zomer naar de stembus om een nieuwe vertegenwoordiger te kiezen. Dat kan een volgende nederlaag voor Brown betekenen. Vorig jaar verloor Labour in een andere 'tussenverkiezing' een zetel in het Lagerhuis aan de Schotse Nationale Partij. Journaliste schuldig aan dood guppies kopenhagen - Een Deense journa liste is gisteren schuldig bevonden aan het doden van twaalf guppies en het onnodig laten lijden van dieren. De televisie-journaliste wil de in een consumentenprogram ma aantonen dat een antiroos shampoo zo giftig was dat zij er zelfs vissen mee kon doden. Naar eigen zeggen deed zij extreem aan gelengde shampoo in een vissen kom. „Na vier dagen waren alle vis sen dood op één na", aldus Libeth Kloster. Zij krijgt echter geen straf Laatste gevangene opstand China vrij peking - De - voor zover bekend - laatste gevangene die wegens straatterreur vastzat na de Chinese studentenopstand van 1989, is vrij. Het gaat om Liu Zhihua die levens lang had gekregen, maakte de men senrechtenbeweging Dui Hua giste ren bekend. De destijds 24-jarige Liu zou menigtes hebben opgezet tegen de regering. Hij organiseerde twintig jaar geleden een staking in een fabriek uit protest tegen het ge welddadige neerslaan van betogin gen voor meer democratie op het Tiananmen-plein in Peking. Zweden willen nieuw euroreferendum Stockholm - De meerderheid van de Zweedse kiezers is voorstander van een nieuw referendum over de invoering van de euro. Volgens het onderzoeksbureau Novus Opi nion is 51 procent van duizend on dervraagden voorstander van een nieuwe stemming. 56 procent van de Zweedse kiezers verwierp in 2003 in een volksstem ming de euro. De recessie heeft de discussie over de euro echter doen oplaaien. Voorstanders stellen dat Zweden met de euro minder kwetsbaar zou zijn. De voorzitter van het Lagerhuis, Michael Martin, ruimt het veld. foto Geoff Caddick/EPA MS Prifiéè.s'Cliris&na Rüdesheim Moezel' De mooiste riviercruise boekt u bij KRAS. NL! Dankzij onze goede contacten met de rederij Trans River Line hebben we ook dit cruiseseizoen weer supervoordelige hutten ingekocht op het MS Prinses Christina***. U kunt nu al mee op deze 8-daagse riviercruise vanuit Keulen naar diverse wijnstadjes vanaf slechts 499! Boven dien is deze prachtige cruise compleet verzorgd: inclusief comfortabele busreis én alle maaltijden aan boord. Gaat u mee met het vertrouwde schip, die al vele klanten en heerlijke vakantie heeft bezorgt? Boek dan snel en ontdek alle hoogtepunten aan de oevers van de Rijn Moezel! PRACHTIG VAARPROGRAMMA Dag 1: busreis naar Keulen, inscheping. Dag 2: aankomst in het oude wijnstadje Andernach met de 12e-eeuwse Mariendom. Dag 3: karakteristiek Cochem bekend om de pittoreske straatjes met de vele vakwerkhuizen. Dag 4: op naar het oude stadje Boppard met het klooster Marienberg. Dag 5: via de beroemde Lorelei-rots naar het wijnstadje Rüdesheim met de Drosselgasse. Dag 6: naar Koblenz met het Deutsches Eek, waar Rijn en Moezel samenvloeien. Bezoek de indrukwekkende rotsvesting Ehrenbreitstein. waarom zou je meer betalen Dag 7: genieten van Keulen met de imposante Dom en andere bezienswaardigheden. Dag 8: ontscheping, busreis naar Nederland. Bil vertrek in juli is er op dag 7 in de ochtend ook nog een bezoek aan Königswinter. Aanrader: boek ons excursiepakket bij a 58 Iinclusief entrees) inclusief bustour vanuit Andernach naar het Ahrdal, wijnproeverij in Cochem, bezoek Siegfried Muziekmuseum per minitreintje in Rüdesheim en bezoek aan het chocolademuseum in keulen. MS PRINSES CHRISTINA*** Het comfortabele schip beschikt over een sfeervol restaurant, salon, bar, lounge en een (gedeeltelijk overdekt) zonnedek. De hutten zijn voorzien van o.a. airconditioning en badkamer met douche en toilet. INCLUSIEF: busreis, 7 nachten cruise, alle maaltijden aan boord. Juli 11-18 €499 Oktober 10-17 €599 Prijzen zijn p.p., o.b.v. 2-pers.hut benedendek. Zie www.kras.nl/32013

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9