Buurt verbijsterd over plaatsing nieuwe mast Versterking pastorale team O-Z-Vlaanderen Werkwijze dorpsraad Biervliet v r 1 1 dwingt bewondering af bij CDA V13- IlCt COtlClllC 113-31* Haartje Lopers delen ervaringen Zeeuws-Vlaamse marathon Kijk op www.pzc.nl/blog 26 Woensdag 20 mei 2009 In zijn kelder moet nog ergens de single van Peter Koelewijn slinge ren: Je wordt ouder papa!. Onlangs werd onze collega dat nog eens pijnlijk duidelijk gemaakt tijdens een interview met twee giebelende pubers. De conversatie met beide dames verliep stroef, omdat ze met aller hande dingen bezig waren, behal ve met het gesprek. Dat ontaardde in een spervuur van lachsalvo's, waarop onze collega maar eens vroeg wat nu de mop was? Ze wezen op zijn grijzende dos, die al aardig uitgedund raakt en daar om met wat gel in gladde manen is gestreken. „Ja, hihihi, maar er staat nog één haartje recht over eind, bwahahaha door Eugène Verstraeten HULST - Het pastorale team in Oost-Zeeuws-Vlaanderen wordt volgende maand versterkt met dia ken Steven de Koning. De nieuwe diaken wordt zaterdag 4 juli offici eel gepresenteerd door deken Paul Verbeek tijdens een eucharistievie ring in de Hulster basiliek. Pater Joop Reurs zal het ambt van pastoor in de parochies van pater Walter Poppe overnemen. Hij wordt de nieuwe eindverantwoor delijke priester van de regio. Pasto raal werkster Chantal van de Wal- le blijft de functie van teamleider vervullen. Pater Walter Poppe wordt priesterassistent in de regio en blijft parttime zijn diensten ver lenen aan de regio. De Inter Paro chiële Vereniging (IPV) Oost- Zeeuws-Vlaanderen zegt verheugd te zijn met de benoeming van dia ken Steven de Koning. door Eugène Verstraeten BIERVLIET - De CDA-fractie in de Terneuzense gemeenteraad is vol bewondering voor de wijze waar op de dorpsraad van Biervliet de belangen van de dorpsgemeen schap behartigt. Fractievoorzitter Henk Siersema stelt naar aanlei ding van een CDA-werkbezoek dat de Biervlietse dorpsraad een voorbeeld is voor andere raden. „De dorpsraad heeft een realis tische visie, die de moeite waard is om als gemeente te honoreren. Biervliet legt niet zomaar een wen senlijst je op tafel, maar presen teert plannen waar het dorp ver der mee kan." Onderwerpen waar de CDA-fractie met de dorpsraad over sprak zijn de N6i, de calami teitenroute naar het Valuepark, de renovatie van de Markt, het dorps- bos en het bedrijventerrein. Waardering heeft het CDA voor het initiatief om het politieplan uit te werken tot een integraal vei ligheidsplan. „Niet klagen over jon geren die overlast veroorzaken. Maar er gewoon op af stappen en zeggen: nu is het afgelopen." BIERVLIET - Automobilisten op de N61 worden ter hoogte van de Braak man geconfronteerd met een lichte gestalte op het water. Naar verluidt is het de geest van Melusine een legendarisch wezen, half vrouw, half dier dat ooit in Biervliet aanspoelde. Morgen wordt tijdens de Ceuzenfeesten in Biervliet tussen 14.00 en 16.00 uur het vrolijke drama nagespeeld over het Leven Mysterie van Melusine. foto Camile Schelstraete door Wout Bareman DRIEWEGEN - Bewoners van huizen aan de Driewegenweg bij Biervliet reageerden gisteren met verbijste ring op de plaatsing van een gloed nieuwe zendmast in hun achter tuin. Ze voeren al jaren actie tegen de plannen van exploitant Broadcast Partners in Terneuzen om de be staande zendmast te vervangen door een nieuw hoger exemplaar. De zaak dient binnenkort voor de Raad van State. In afwachting daar van beloofde de exploitant alleen de hoognodige reparaties aan de oude mast uit te voeren. Woordvoerder Maarten Loskamp van de verontruste omwonenden: „Hier is overduidelijk geen sprake van reparaties, maar domweg van vervanging. De nieuwe mast lijkt bovendien iets langer. Ik heb hier geen woorden voor. Een week gele den hebben we de zaak nog voor gelegd aan burgemeester Jan Lo- nink en die zou de kwestie nog- eens bekijken. Toen hadden we al zoiets van 'dat zal wel'. Nou, je ziet wat er gebeurt." Lonink, gistermiddag geconfron teerd met de plaatsing van de nieu we mast: „Tja, dat lijkt me geen re paratie. Ik heb de omwonenden ge zegd dat ik alle begrip heb voor hun bezwaren, maar dat we de procedures moeten respecteren. Dat geldt natuurlijk wel voor alle betrokken partijen. Ik ga dit zo snel mogelijk onderzoeken." Tip? redactie@pzc.nl Jo van der Heyden viert zondag 24 mei dat hij vijftig jaar geleden tot priester werd gewijd voor het bisdom Breda. Hij blikt terug op een druk maar mooi kerkelijk leven. door Harold de Puysseleijr Zestien jonge mannen werden samen met jo van der Heyden in 1959 tot priester gewijd voor het bisdom Breda. Van het clubje van zeventien zijn er intussen negen overleden, on der wie ook enkele van de acht in de loop der jaren uitgetreden pries ters. Slechts drie studenten bleven het prie'sterambt trouw en vieren net als Van der Heyden hun vijftig jarig priesterjubileum. „Wij waren indertijd met een uit zonderlijk grote klas", vertelt Van der Heyden (77) in zijn apparte ment aan de rand van de binnen stad van Hulst. „We deelden het gevoel dat de kerk moest verande ren. Weg met die oude latijnse handboeken", aldus de geestelijke, die inmiddels al jaren met emeri taat is. Niet lang na zijn wijding werd het Tweede Vaticaans Oecu menisch Concilie gehouden, de kerkvergadering onder aanvoering van paus lohannes 23 met als doel de kerk 'bij de tijd te brengen'. „Dat was het motto van de moder nisering van de kerk. Het heeft mij zeer aangesproken." Het latijn maakte bijvoorbeeld plaats voor het Nederlands als taal in de kerk. Gevoelig voor vernieuwing was het voor Van der Heyden wel een teleurstelling dat 'Rome' daarna de rem zette op de vooruitstrevende ideeën van het pastoraal Neder lands concilie. Heet hangijzer was het ter discussie stellen van het ce libaat. Zeifis Van der Heyden daar duide lijk over. „Het heeft zijn goede kan ten om als priester ongehuwd door het leven te gaan, maar het zou geen vaste eis moeten zijn om priester te kunnen worden. Toch is het nog steeds een kerkelijke wet." Van der Heyden is voorstander van vermindering van de macht van het centrale gezag vanuit het Vaticaan. De bisschoppenconferen ties in de verschillende kerkprovin cies (landen) zouden in zijn ogen meer bevoegdheden moeten krij gen over de omgang met kerkelijke regels. Van der Heyden bewaart ve le prettige herinneringen aan zijn tijd als priester in Brabant en Zeeuws- Vlaanderen. „Een druk en gevarieerd leven met veel vrijheid om het werk zeifin te vullen. Je kwam op een pastorie en kon aan de slag zoals je zelf dacht dat het goed was." Aan de andere kant is de pastoor in ruste ook de gebondenheid niet vergeten. „Rijsbergen was bijvoor beeld een grote parochie met meer dan vierduizend parochianen. Man, wij hadden daar een ontzet tend druk kerkelijk leven, met op zondag zeker nog vier missen. Daarnaast waren er 36 verenigin gen waar ik als geestelijk adviseur bijstand moest verlenen." Teruglopend kerkbezoek gaf Van der Heyden tot een realistische kijk op de kerkelijke toekomst. „De kerkgang zal niet massaal zijn, maar zich bewegen in een richting dat mensen zelf nadenken en keu zes maken. Iedereen heeft het te genwoordig zo druk en wil zoveel meemaken. Mensen laten zich Op jutten door allerlei reclames, maar de mens moet niet alles willen. De jubilerende emeritus-priester Jo van der Heyden op het balkon van zijn 11 de winkel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 82