Niet alleen restaureren, ook varen Bejaarde man maakt 'eigendommen' kapot Haven ZierïSSee Sporen naar het treinverleden s Woensdag 20 mei 2009 29 De PZC volgt deze zomer de gebeur tenissen in en rond de haven van Zie- rikzee. Tussendoor worden uitstapjes naar andere havens op Schou- wen-Duiveland gemaakt. Museumhaven wil met historische schepen vaker het water op. door Inge Heuff ZIERIKZEE - In de kleine twintig jaar dat de Museumhaven van Zie- rikzee bestaat, zijn stormen door staan en is de vrijwilligersorganisa tie altijd weer losgekomen van pro vinciale en gemeentelijke zandban ken. Dankzij een aanhoudende rechte koers van een aantal door zetters staat er inmiddels een stevi ge vrijwilligersorganisatie met een mooi bezit aan authentieke histori sche schepen. Bovendien beschikt de stichting over een buitenhaven en een eigen restauratiewerf in een fraaie, voormalige houtloods. Beleidsmatig is onlangs een nieu we koers uitgezet. Behalve het restaureren en onder houden van de schepen wil het be stuur, dat nu een jaar aan het roer staat, er meer mee varen. Schepen gedijen beter als ze ook gebruikt worden en niet stilliggen, vinden Jaap Verwest en Cees Dogger van het bestuur. „De vrijwilligers vin den het ook leuk om te varen. Sponsoren, schoolklassen, bestuur ders; er zijn mogelijkheden ge noeg", zegt Verwest. De stichting wil ook het publiek actiever naar de werf trekken. En het idee van havenmeester De Leeuw voor een nieuwe steiger bij Rollandthof, waar passanten wat langer kun nen aanmeren, spreekt beiden aan. 'Dan wordt het hier een stuk levendiger en maritiemer'. Een laatste aanpassing is dat het ver werven van nieuw bezit op een laag pitje wordt gezet. „Het is voor ons niet te doen om elke schen king aan te nemen, te restaureren en te onderhouden", vertelt Ver west. „Ons huidige bezit kunnen we onderhouden, maar we lopen tegen onze grenzen aan." Het bestuur zoekt ook actief naar meer samenwerking. Dogger: „Er zit zoveel kennis die je kunt delen. Zo gaat de klipper over enige tijd naar een andere werf waar vrijwil ligers de stalen huid per slechte plek kunnen restaureren." On langs stelde het gemeentebestuur geld beschikbaar voor de uitbrei ding van de steiger in de haven en vernieuwing van de ponton voor de werf „We hopen dat vandaag nog te krijgen", zegt Verwest.. „Het zou zonde zijn als we pas kunnen beginnen als het seizoen voorbij is. Daar kunnen toch weer zes tot twaalf historische schepen liggen." Museumhaven Stichting Museumhaven heeft ongeveer tachtig vrijwilligers. Zij beschikt over twee hoog aarzen, een klipper, een veer boot, een botter, een boeier, een schouw, een Hollandse boot en een peilvlet. Er zijn twee locaties: het open luchtmuseum in de Oude Ha ven en de restauratiewerf in de voormalige houtloodsen aan de Vissersdijk. Bestuursleden Kees Dogger (links) en Jaap Verwest bij het ponton aan de houtloodsen. foto Dirk-Jan Gjeltema Grote Kade 40/42 Segeersstraat 66/68 GOES MIDDELBURG MIDDELBURG Segeersstraat 64 Nalu|üb.i/ua GOES - De stoomtrein Goes-Borse- le houdt van morgen tot en met zondag het evenement Sporen naar het Verleden. Er is dan een uitgebreidere dienstregeling op de spoorlijn Goes-Hoedekenskerke. Op het museumterrein in Goes ko men 'gasttreinen' op bezoek en er is een modelspoorbaan. Verder kunnen bezoekers een elektrische locomotief bekijken, meerijden in een diesellocomotief en met een zogenaamde pomp-lorrie over het spoor rijden. Het museumterrein is open van to.oo tot 18.00 uur. DVD SPAARZEGEL 'Casino Royale' www.pzc.nl/dvd Omwonenden zijn het beu dat 92-jarige steeds de omgeving vernield. door Luc Oggel RILLAND - Bewoners van de Valcke- nisseweg in Rilland zijn het beu. Ze willen dat de gemeente Rei- merswaal een einde maakt aan de vernielingen die de 92-jarige M. van Damme aan een parkeerplaats en groen aanricht. Van Damme ligt al geruime tijd met de gemeen te in de clinch over de strook grond die van hem is, maar waar hij geen zeggenschap over heeft omdat er al een halve eeuw een openbare bestemming op rust. Hij is echter wel verantwoordelijk voor het onderhoud. De gemeente heeft aangeboden de grond voor een symbolisch bedrag van een eu ro over te nemen, maar dat wil Van Damme niet. Uit protest over de kwestie richt hij regelmatig ver nielingen aan en dat gaat van kwaad tot erger. „Het begon met stenen uit de par-' keerplaats halen, vervolgens zette hij bakken met puin neer en on langs is hij met zijn tractor door de bosschages gereden", zegt bewo ner Ad Deusing. De bewoners vin den dat het te gek wordt en heb ben bij de gemeente aan de bel ge trokken. „De rechter heeft bepaald dat de gemeente en Van Damme er binnen drie jaar uit moeten ko men, maar wat kan er in die tijd al lemaal nog gebeuren? Van Dam me heeft gezegd dat hij misschien de riolering zal laten verstoppen, want die ligt in zijn grond." De ge meente heeft al bestuursdwang uit geoefend, maar daar is Van Dam me niet van onder de indruk: „Ik wil gewoon een getaxeerde prijs." Red het Sprookjesbos en win 7 x 700 Eftelingprijzen Vind de schatkist terug in Nederland! Verzamel t/m woensdag alle 14 letters en ga naar www.efteling .com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 71