Zeeland veel hééi vgjjC 4 O Bakens voor poging duikrecord verzet Tip! Nederlands viel reuze mee Echte bèta heeft geen last van examenstress 'Ik wil wel slagen met een mooie lijst' Op onze website vind je onder meer: Hogeschool Woensdag 20 mei 2009 33 Zowel via de telefoon van het Lan delijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) als de website blijven de boze reacties over de examens bin nenstromen. De teller staat na twee dagen op 20.000. Zet dat af tegen de 83.000 die vorig jaar in de hele periode binnenkwamen en de term roodgloeiend is gewet tigd, zegt klachtencoördinator Ma- ra Soekarjo. „Of de examens zijn echt veel moeilijker, of scholieren weten ons gewoon veel beter te Vinden", zegt zij, „We hebben in de aanloop naar de examens meer gedaan om bekendheid te geven aan onze klachtenlijn." Wat was gisteren ergernis van de dag? Het waren vooral havoleerlin gen die zich opwonden over een vraag in het wiskunde-A examen. Het herleiden van een formule be hoorde niet tot het lesmateriaal, al dus de bellers. Op de havo ook irri tatie over het kunstexamen. Wer den vragen verwacht over schilder kunst, bleek de toets vooral over architectuur te gaan. Over de WD ging het niet De suggestie dat de li beralen in het havo-examen Ne derlands van maandag als asociaal in de hoek zijn gezet, kon de leer lingen niet deren. „Daar hield het LAKS zich niet mee bezig. Ieder een heeft de vraag goed, want hij telt niet meer mee", zegt Soekarjo. „Da 's toch mooi?" Ezelsbruggetjes, ofwel geheugensteuntjes om saaie rijtjes, feiten en andere weetjes goed in je geheugen te prenten zijn van onschatbare waarde voor elke student. In het boek Meneer Van Dale Wacht op Antwoord, van Pieter Steinz, staan ze allemaal bij elkaar. Aagje Aarnoutse foto Lex de Meester Naam: Aagje Aarnoutse (17) Woonplaats: Middelburg School: Nehalennia, Middelburg Opleiding: vmbo (mavo) Examenvak: Nederlands „Echt, het viel me reuze mee", zegt Aagje Aar noutse. Het examen Nederlands is net afgelo pen. „We moesten een tekst samenvatten over slaaptekort en een artikel schrijven over een rusthuis voor paarden." Het examen stelde haar niet voor verrassingen. „De laatste tijd hebben we geoefend met oude examens. We wisten dus wat we konden ver wachten." Aagje denkt dat ze het er wel goed vanaf heeft gebracht. „Alle gegevens die we voor het artikel kregen heb ik er in kunnen ver werken. Al blijft het altijd afwachten." Vandaag staan er twee vakken op het program ma: geschiedenis in de ochtend en wiskunde in de middag. Aagje weet al wat ze gaat doen na het vmbo. Ze heeft gekozen voor de oplei ding management assistent bij het ROC. Dat sluit prima aan op de richting die ze op het vm bo heeft gevolgd: economie. Fabiën de Caluwé foto Wim Kooyman Naam: Rien de Böck Woonplaats: Kloetinge School: Pontes Goese Lyceum, Goes Opleiding: VWO Examenvak: Biologie Rien de Böck (17) is een van de eersten die klaar is met het VWO-examen biologie. „Het ging wel goed. Ik ga er van uit dat ik een vol doende heb. Ik heb voor biologie ook veel ge leerd, en er zaten een paar redelijk makkelijke vragen tussen." Wel zijn Rien en twee klasge noten het er over eens dat de vraagstelling soms een beetje vreemd was. „Je krijgt bij de open vragen punten voor het uiteindelijke ant woord, maar ook voor je redenatie, de manier waarop je aan je antwoord gekomen bent." Last van faalangst of examenstress heeft Rien niet. „Ik sta er voor de meeste vakken gewoon goed voor. Dan is stress niet echt nodig." Van daag staat voor Rien natuurkunde op het pro gramma. Dat moet ook wel lukken, want de echte bètavakken liggen hem goed. Als hij ge slaagd is, gaat hij dan ook naar de TU in Eind hoven om wiskunde te studeren. Naam: Fabiën de Caluwé Leeftijd: 18 Woonplaats: Vogelwaarde School: Reynaertcollege, Hulst Opleiding: Havo Examenvak: Wiskunde A Eigenlijk hoopt ze dat alle Havisten in het land hun examen Wiskunde A slecht hebben ge maakt. Dat verhoogt voor Fabiën de Caluwé na melijk de kans dat ze uitkomt op een 6,5 voor het centraal schriftelijk eindexamen, waarmee ze op haar eindlijst een mooie 7 kan laten zien. Fabiën heeft weinig last van examenstress om dat ze er voor alle vakken goed voor staat. „Voor wiskunde mag ik een 4,5 halen, want ik sta nu 6,5. Maar ik wil wel slagen met een mooie lijst." Alleen de eerste vraag tijdens het eindexamen wiskunde A over het wiel en de banden vond ze lastig. De andere vragen wa ren volgens haar redelijk te doen. Na de havo begint Fabiën in Utrecht aan de studie So ciaal-pedagogische Hulpverlening. Eerst echter wachten nog de laatste havo-examens, te begin nen vandaag met geschiedenis en Frans. De examentweets van Luc Adriaanse uit Middelburg, zoals: 'Een relaxation-cigaretje roken met Elias, morgenochtend verder.' Links naar relevante sites voor examenkandidaten, met uitslagen, klachten, werk, kamers. Het videodagboek van Daniëlle de Reiger uit Kwadendamme, over de vmbo-examens op het Ostrea Lyceum. Het laatste examennieuws. Een forum waarin je alles kwijt kunt over je examen, van klachten tot aanmoedigingen. Foto's. www.pzc.nl/eindexamen -ceeeeed- Actie voor bescherming van haaien in Noordzee moeizaam op gang. door Marcel Modde VROUWENPOLDER - De teller staat op 411. Nog 548 te gaan. Joop Coolen van Stichting De Noord zee rekent zichzelf niet langer rijk. Een wereldrecord zal heel moeilijk worden, realiseert hij zich. Maar duikt het huidige aantal inge schreven deelnemers zaterdag ook daadwerkelijk onder in het Veerse Meer, dan wordt daar in ieder ge val een Nederlands record verbro ken. Die prestatie (408 duikers) werd bijna zeven jaar geleden gele verd in de Klinkenbergerpias. Zeeland staat bekend als dé duiklo- catie in de wijde omtrek. Dus was voorzichtig aangenomen dat het wel zou lukken duizend liefheb bers gelijktijdig aan de Veerse Dam klokslag één uur een volle minuut op ongeveer vijf meter diepte onder water te krijgen. „We hebben nog een paar dagen te gaan en misschien komen er op de dag zelf nog mensen die niet wis ten dat ze zich vooraf moesten in schrijven via onze internetsite. Die kunnen er dan nog bij. Maar voor alsnog hebben we onze bakens ver zet naar een heel stevig Neder lands record", vertelt Coolen. Wie heeft meegedaan mag zich re cordhouder noemen en krijgt een brevetkaart van de Nederlandse Onderwatersport Bond thuisge stuurd. Het primaire doel -aan dacht voor bedreigde haaien- sooren in de Noordzee- is in ieder geval bereikt, constateert Coolen tevreden. „Dat pakt niemand meer aP." Het provinciebestuur besloot giste ren het initiatief te waarderen met tweeduizend euro subsidie. JF Alle exa menkandl^K"m G! Namens alle medewerkers van de HZ. !^^^Zeeland foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 61