'Moppen? Zijn dat dan geen grapjes?' Postweg in Lewedorp verdient navolging Onderzoek naar winkelzondagen BWoensdag 20 mei 2009 29 Ommetje brengt geschiedenis Ovezande tot leven. door Harmen van der Werf OVEZANDE - De 'archeoloog' die in een boomgaard aan de Oud Ove- zandseweg bij Ovezande aan een groepje leerlingen van rooms- katholieke basisschool De Zand plaat vertelt over de geschiedenis van het dorp, weet het precies, „In 1797, dus 212 jaar geleden, is hier iets verschrikkelijks gebeurd." Het groepje lijkt dinsdagochtend de adem in te houden. De 'archeo- loog' - fruitteler Kees Boonman - gaat ongestoord verder met zijn verhaal, over de verwoeste 'tem pel'. „Hier stond een katholieke kerk. De pastoor en zijn huishoud ster woonden ernaast", vertelt Kees Boonman. „Ze moesten vluchten en de bende die hier kwam, heeft de tempel, de katho lieke kerk, tot op de grond toe afge broken." Veelbetekenend voegt hij eraan toe: „Het ging om een pro testantse bende die iets tegen roomskatholieken had." „Wist jij dat?", vraagt één van de begeleiders van het groepje leerlin gen aan een collega. „Dat hier een tempel is geweest?" Ook de collega wist het niet. Ondertussen zijn de leerlingen vol enthousiasme onder de ffuitboom- pjes aan het zoeken naar eeuwen oude stenen. „Echte moppen", Fruitteler Kees Boonman, alias 'de archeoloog', laat een groep leerlingen van De Zandplaat in zijn boomgaard bij Ovezande een oude spijker zien. 'Van de tempel die hier vroeger stond', beweert hij. foto Willem Mieras zegt de 'archeoloog'. De vraag kan niet uitblijven. „Hoezo, moppen? Moppen zijn toch grapjes?" Kees Boonman helpt de vragensteller uit de droom. „Moppen zijn ook heel oude stenen, zoals jij er nu eentje in je hand hebt." Het stukje boomgaard ligt er mee bezaaid. Het groepje leerlingen moet door, want aan het begin van de middag moeten ze weer terug zijn in De Zandplaat. Ze hebben nog vijf kilo meter voor de boeg van het bijzon dere Ommetje van Ovezande. Ad Schenk, vice-voorzitter van het parochiebestuur in Ovezande, heeft de route uitgestippeld. Vol historische ditjes en datjes. De - nieuwe - rooms-katholieke kerk in Ovezande bestaat anderhalve eeuw en dat wordt gevierd met ac tiviteiten, zoals het Ommetje. Van uit de school leidt het Ommetje eerst naar de rooms-katholieke be graafplaats. Jos Huijbrechts, direc teur van de school, staat met zijn groepje leerlingen stil bij een groot kruis, uit 1923. „Wat voor kruis is dit?", vraagt Jos Huijbrechts blijk baar naar de bekende weg, want verschillende leerlingen antwoor den direct. „Een calvariekruis." Ze weten ook nog waar 'calvarie' voor staat, voor de Calvarieberg waarop Jezus aan het kruis is gestorven. 'Zoek de grafstenen van twee pas toors', is de volgende opdracht. Ze zijn snel gevonden, want hun graf stenen staan dicht bij het calva riekruis. Pastor Philipp Pontena gel. Johannes C. M. Franse. Eén van de leerlingen is ondertus sen verder de begraafplaats op ge lopen. „Hij gaat bij de grafsteen van zijn moeder kijken", weet jos Huijbrechts. „Het is goed dat hij dat doet. Zijn moeder is bij een verkeersongeval omgekomen. Hij was twee." Zeven kilometer lopen op een och tendje is niet niks, maar de Ove- zandse scholieren hebben er geen moeite mee. De meesten hebben getraind met de avondvierdaagse. Een stukje van het Ommetje gaat over een onverharde dijk. Even is het de vraag of een meisje in een elektrische rolstoel daar wel over heen kan. „Tuurlijk", zegt ze, „laatst met de avondvierdaagse ben ik er ook overheen gereden." VLISSINGEN - De Vlissingse Winke liersvereniging onderzoekt of de le den hun winkels in juli en augus tus op zondag willen openen. Nu kan het publiek 'slechts' één keer per maand zondags winkelen in Vlissingen. Waarnemend-voorzitter Harry van Hal vindt dat dit veel te wei nig is voor een toeristische stad als Vlissingen. Hij is direct bereid de vrijdagse koopavond in te leveren in ruil voor een wekelijkse koop zondag gedurende de zomermaan den. DVD °jP SPAARZEGEL 'Casino Royale' www.pzc.nl/dvd Leden Fietsersbond kritisch over inrichting van fietspaden. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - De vernieuwing van de Postweg in Lewedorp, de oude rijksweg, verdient navolging in de Walcherse dorpen Sint-Laurens en Serooskerke, waar na voltooiing van de nieuwe N57 Middelburg- Vrouwenpolder veel minder auto's zullen komen. Vormgever van de vernieuwde Postweg, landschaps architect Jan-Willem Bosch, stelde dit gisteravond op de jaarvergade ring van de Fietsersbond Zeeland in Middelburg. Bosch liet zien hoe de Postweg vo rig jaar is veranderd van een 'race baan' in een vriendelijke weg met een dorps karakter. Dat is pas veer tig jaar na opening van de nieuwe A58 bij Lewedorp gebeurd. Bosch hoopt dat de herinrichting van de hoofdwegen door Sint-Laurens en Serooskerke niet zo lang op zich laat wachten. „Dit zou eigenlijk di rect na opening van de N57 moe ten gebeuren." Enkele leden van de Fietsersbond, onder wie Chris Reijerse uit Hein- kenszand, plaatsten nog wel kriti sche kanttekeningen bij de nieuwe Postweg in Lewedorp. in het cen trum zijn geen vrijliggende fietspa den meer, verder wel. De aanslui tingen zijn volgens Reijerse 'erg ge vaarlijk'. Bosch antwoordde dat hij liever overal de vrijliggende fietspa den had laten vervallen. „Maar dit is zo uit de inspraak gekomen", gaf hij aan. „Zo werkt het eenmaal." De Postweg is ai met al wel veel verkeersveiliger geworden, volgens Bosch, omdat die minder uitno digt tot racen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 57