Brommers op fietspad zorgen Museum en ezels in de prijzen Bewoners Valckenisseweg willen Minister Klink emde aan vernielingen hoogbejaarde voor campagne t t. li. 1 komt naar Goes Nieuwe school niet sneller aan Bolwerk 26 Woensdag 20 mei 2009 B Veiligheid en comfort Cijfers van deelnemers aan het klanttevredenheidsonderzoek van het waterschap Zeeuwse Eilanden over de veiligheid en het comfort van de fietspaden in het buitengebied. 7,5 7 6,5 6 5,5 i Veiligheid Comfort Walcheren Zuid- Beveland Tholen Jury van sociëteit Noord-Beveland beloont plannen. door Frank Balkenende kortgene - De plannen voor een Polder-, dijk- en volksmuseum Co- lins Plaet in Colijnsplaat en een Ezelshuis in Stroodorp (bij Kam perland) zijn gisteravond be kroond met de Toekomstprijs van de Sociëteit Noord-Beveland. De jury vond beide plannen even goed en deelde daarom twee eer ste plaatsen uit. De derde prijs ging naar het idee voor Classic del ta cruises van Hennie Boogert, Amsterdammer, maar een groot deel van het jaar woonachtig in Kortgene. Hij wil een luxe salon boot op het Veerse Meer brengen, waarin passagiers ook cultureel worden verwend. Het plan voor het Colijnsplaatse museum werd gisteren eigenlijk of ficieel afgetrapt. Burgemeester Henny van Kooten, tevens jury voorzitter, stelde de internetpagi na in gebruik: www.museumco- Iijnsplaat.nl. Het doel is het mu seum te vestigen in de oude pasto rie naast de Protestantse kerk, dat nu als kerkzaaltje dienst doet. De PKN-gemeente wil een nieuwe zaal bouwen. Initiatiefnemer Hen drikjan Hoffman, tevens dorps raadvoorzitter, voert momenteel overleg met het kerkbestuur. Ver der is er een comité gevormd dat het plan verder moet uitwerken. Doel is in 2011 de deur te openen. Ook het plan van Bianca Plune. kreeg een eerste plaats, die goed was voor 750 euro. Zij wil bij Stroo dorp een Ezelshuis opzetten, feite lijk een ezelverhuurbedrijf. Ze be zit al vier ezels. Plune speelt ook met het idee de ezels als therapeu tische dieren in te zetten, een alter natief soort zorgboerderij. De publieksprijs ging naar het pro ject De Zeeuwse Schuur van Peter Bakker, bedoeld om jongeren met een beperking en/of psychische problemen te begeleiden naar werk en erfgoed te behouden. OOSTDIJK - Op de locatie van Burg's Machinefabriek, aan het Bolwerk in Oostdijk, kan niet snel ler een nieuwe basisschool ge bouwd worden dan aan de beoog de Tweede Vlietweg. Dat blijkt uit een haalbaarheidsonderzoek. Het Reimerswaalse college van burgemeester en wethouders gaf tot nu toe voorkeur aan nieuw bouw aan de Tweede Vlietweg, waar nu nog het bedrijf van SGP-raadslid Rinus Sinke is geves tigd. Hij is bereid te verkassen. Op die plek is ook nog ruimte voor woningbouw. Enkele raadsfracties wilden dat ook het Bolwerk zou worden overwogen, omdat op die inbreidingslocatie sneller nieuw bouw te realiseren zou zijn. Dat is dus niet het geval. Volgens wethou der Jaap Sinke bestaat in Oostdijk zelf ook een 'breed draagvlak' voor de locatie-Sinke. De fietspaden van waterschap Zeeuwse Eilanden zijn veilig en comfortabel. Fietsers ervaren bromfietsers op de paden en slechte verlichting echter als negatief. door Annemarie Zevenbergen Walcheren scoort goed in het onder zoek van water schap Zeeuwse Ei landen naar veiligheid en comfort op de ongeveer 145 kilometer wa- terschapsspaden in het buitenge bied. Het schap vindt die hoge sco re 'logisch' omdat Walcheren.'ver- schrikkelijk veel fietspaden' heeft, waarvan 'een groot deel recent is aangelegd en dus in goede staat verkeert'. Op Zuid-Beveland lig gen minder, en vrij veel oudere, fietspaden die door de gebruikers lager beoordeeld zijn. Het waterschap onderzocht voor het eerst hoe de gebruikers over 'zijn' fietspaden denken. Een 7-min is het eindoordeel over vei ligheid en comfort. Reden van het onderzoek is toetsen of'het huidi ge beleid aansluit bij de wensen van de gebruiker'. Wilma Brou wer, lid van het dagelijks bestuur: „We willen weten of we op de goe de weg zijn en rekening houden met 'het veld'; de wensen en ver langens van de fietsers. Bovendien moeten we bekijken hoe we ver der gaan. Willen we voor een 8 gaan in plaats van de 7-min of leg gen we de ontbrekende schakels in het fietsnetwerk aan." In totaal deden 1564 mensen mee aan het onderzoek. Daarvan wa ren er 117 jonger dan achttien jaar en 90 zelfs beneden de zestien jaar. Een belangrijke groep omdat het waterschap zich bij de aanleg van paden primair richt op veilig heid op de schoolfietsroutes. Ook andere routes waar veel scholieren fietsen, krijgen prioriteit. In het onderzoek zaten in totaal 68 paden. Uit het onderzoek blijkt dat de gebruikers redelijk tevreden zijn en het fietsnetwerk gemid deld met een 6.9 beoordelen. De 'rapportcijfers' voor Walcheren Geschil met gemeente over strook grond met openbare bestemming. door Luc Oggel rilland - Bewoners van de Valcke- nisseweg in Rilland willen dat de gemeente een einde maakt aan de vernielingen die de 92-jarige M. van Damme aan een parkeerplaats en groen aanricht. Van Damme ligt al geruime tijd met de gemeente in de clinch over grond, die van hem is, maar waar hij geen zeggenschap over heeft omdat er een openbare bestem ming op rust. Hij is wel verant woordelijk voor het onderhoud. zijn een 7 voor veiligheid en een 6.9 voor comfort. Aan de onderkant van de 'cijfer lijst' zit Zuid-Beveland met twee keer een 6.3. De middenmoot wordt gevormd door Schou- wen-Duiveland met respectievelijk een 6.8 (veiligheid) en een 6.7 (comfort), gevolgd door Noord-Be veland met een 6.5 en een 6.9. De Thoolse paden zijn beoordeeld met een 6.6 voor veiligheid en een 6.3 voor comfort. Veel respondenten ervaren de aan wezigheid van bromfietsers op het fietspad als onveilig. Het water schap onderzoekt de mogelijkheid bromfietsers op de rijbaan te laten rijden als daar een maximumsnel heid van 60 kilometer per uur geldt. Gebrekkige verlichting langs de pa den is voor veel fietsers ook een negatief punt. Daarbij zijn respon denten uit Zuid-Beveland meer dan gemiddeld ontevreden. Waterschapsbestuurder Brouwer reageert: „Je kunt echter niet het hele buitengebied verlichten. We zullen wel kijken of er verbeterin gen nodig zijn op een aantal kruis punten." Verder zijn er veel op- en aanmerkingen gemaakt over de breedte van de tweerichtingsfietspaden. Van de 68 fietspaden is 29 procent drie meter breed. Dat heeft de voor keur van de meeste gebruikers. Het merendeel (43 procent) zit tus sen de twee en drie meter en een aantal paden is zelfs smaller dan twee meter. Op Walcheren liggen die laatste tussen Oostkapelle en Westkapelle, tussen Westkapelle en Vlissingen en ten oosten van Middelburg. Op de Bevelanden gaat het om het pad op de Koren- weg bij 's-Heerenhoek en het bui tendijkse fietspad Kattendijke-Het Goese Sas. Tholenaren noemen het fietspad Oesterdam-Goris- hoek-Sint-Maartensdijk. De vraag naar buitendijkse fietspaden is ove rigens hoog. Uitgangspunt bij nieuwe fietspa den is dat deze in twee richtingen bereden worden en een breedte van drie meter hebben. Prettige bij komstigheid: tegels zijn 'uit'. In 2007 heeft het waterschap de laat ste tegelpaden geasfalteerd. Brou wer: „Niet alleen fietsers, ook ska ters reageren daar positief op. Zij mogen ze ook gebruiken." De gemeente heeft aangeboden de grond voor een symbolisch bedrag van een euro over te nemen, maar dat wil Van Damme niet. Hij blijft erbij dat de grond van hem is en dat hij er mee mag doen wat hij wil. Uit protest richt hij vernielin gen aan en dat gaat van kwaad tot erger. Het begon met stenen uit de parkeerplaats halen, vervolgens zet te hij bakken met puin neer en on langs is hij met zijn tractor door de bosschages gereden, zegt bewo ner Ad Deusing. De bewoners vin den dat het te gek wordt en heb ben bij de gemeente aan de bel ge trokken. „De boel verpaupert. We willen weten wat de gemeente er aan gaat doen", zegt Deusing, die namens de bewoners een brief heeft geschreven. „De rechter heeft bepaald dat de gemeente en Van Damme er. binnen drie jaar uit moeten komen, maar wat kan er in die tijd allemaal nog gebeu ren? Van Damme heeft mij gezegd dat hij misschien ook de riolering laat verstoppen, want die ligt ook in zijn grond." Deusing heeft op 28 mei een gesprek met de burge meester. De gemeente heeft al be stuursdwang uitgeoefend, maar daar is Van Damme niet van on der de indruk. „De rechter heeft mij in het gelijk gesteld, dat de ge meente het met me moet regelen. Komen ze met een euro aan. Ik wil gewoon een getaxeerde prijs." GOES - Minister Ab Klink van VWS en CDA-lijsttrekker Wim van de Camp komen zaterdag naar Goes. Het bezoek is onderdeel van een tour door Zuid-West Neder land in het kader van de Europese verkiezingen. Om 9.15 uur worden Klink en Van de Camp ontvangen op het stad huis op de Grote Markt in Goes. Alle kiezers zijn welkom een kopje koffie mee te drinken. Klink en Van de Camp zullen tot circa 10.30 uur folders uitdelen en stemmen proberen te werven onder het win kelend publiek. Rond 11.00 uur be gint vervolgens een manifestatie in Brasserie Le Royal in het voet balstadion van Roosendaal. .-.c IH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 54