Zeeland Nieuwe Rijden Zeeland in Europa quiz Snelweg stroom moet bovengronds Korting provinciefonds dreigt nog groter te zijn Kapitein vaart dronken op de Westerschelde Internet is zeker kerntaak omroep 34 I Woensdag -20 mei 2009 MIDDELBURG - Internet is wel dege lijk een kernactiviteit van Omroep Zeeland. Dat valt af te leiden uit de nieuwe Multimediawet. Dat laat het dagelijks provinciebestuur weten aan Maximaal TV. Naar aanleiding van het verzoek van Omroep Zeeland aan de pro vincie extra geld te verschaffen voor internetactiviteiten, had Maximaal TV betwijfeld of inter net valt te beschouwen als een kerntaak van de publieke omroep. Maximaal verwonderde zich ook over het feit dat Omroep Zeeland de uitzending van de Statenverga deringen verzorgt. Dat is niet het geval: een ander bedrijf maakt voor het beeldverslag en Omroep Zeeland geeft het door. Ondergrondse aanleg is volgens studie van TU onverantwoord. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De nieuwe snelweg voor elektriciteit van Borsele naar Geertruidenberg kan niet onder gronds worden aangelegd. Dat schrijft minister Maria van der Hoeven (CDA, Economische Za ken) aan de Tweede Kamer. Uit de brief blijkt dat het geen kwestie is van politieke wil of van geld, maar van technische risico's. De Technische Universiteit Delft voert momenteel een - wereldwijd gevolgd - onderzoek uit naar de ge volgen van ondergrondse aanleg van de slagaders van de Europese stroomvoorziening. Het onderzoek is over een jaar of zes tot acht klaar, terwijl de nieu we Zeeuwse snelweg voor stroom in 2014 moet worden aangelegd. Landelijk netbeheerder Tennet stelt in een tussenrapport vast dat het nu niet verantwoord is om in heel Nederland meer dan 20 kilo meter van de zogenoemde 380 kV-leidingen onder de grond te stoppen. Die 20 kilometer is al ver geven aan de Randstad. Bij Delft bijvoorbeeld gaat - om natuur te sparen - de 380 kV-leiding onder de grond. Worden meer 'slagaders' voor stroom onder de grond ge- PW Ondergrondse aanleg van de nieuwe snelweg voor stroom van Borsele tot Geertruidenberg is technisch onverantwoord. Boven gronds is de enige optie. Hoe kijkt Gemeente Noord-Beveland over de grenzen? Wat doet een gemeente die met een idee rond loopt om een uit Duitsland afkomstige bouwmethode toe te passen omdat die zo duurzaam is7 Die gemeente gaat eens rondbellen en zoekt aansluiting bij vergelijkbare projecten die in de steigers staan en stuit daarbij op een aantal internationale ideeën. Met behulp van de Provincie Zeeland wordt een projectaanvraag ingediend en worden contacten binnen Europa gelegd. Waardoor Noord-Beveland partner is in een Europees project, Build with Care. Dit project wil duurzame nieuwbouwhuizen onder de aandacht brengen en ondermeer laten zien dat het ook in Nederland kan: bouwen met minimale stookkosten voor de gebruiker Vraag: In welke kern van Noord-Beveland wordt deze wijk gebouwd? Uw antwoord kunt u doorgeven op: www.zeeland.nl/europaloket Zonder inzet van Europees geld was het niet mogelijk geweest om dit project in Zeeland te starten. Wil jij ook invloed'hebben op Europees beleid7 Laat dan op 4 juni je stem horen! Wil je weten welke projecten nog meer mogelijk worden gemaakt door Europa of wat Europa voor jou kan betekenen7 Zie www.zeeland.nl/europaloket In de afgelopen twee weken zijn er al twee vragen gesteld die onderdeel uitmaken van Provincie Zeeland de Europaquiz ZZZZZZZÏZZZÏZZZ U kunt de vragen, teruglezen en beantwoorden op: www.zeeland.nl/europaloket stopt, dan is de kans op storingen en schade aan het net heel groot. Langdurige stroomuitval kan daar van een gevolg zijn. De uitkom sten van de TU-studie komen te laat om er bij de aanleg van de elektriciteitssnelweg van Borsele naar Geertruidenberg rekening mee te houden. Wachten op de re sultaten leidt tot een vertraging van jaren, aldus de minister. Daar om schrijft ze dat bovengrondse aanleg de enige optie is. Wethouder Marga Vermue van Borsele kent de brief en het rap port nog niet. „Zeeland komt er bekaaid van af Samen met de Be- velandse gemeenten en provincie gaan we in overleg. Tennet is op 2 juni te gast in Borsele. We zullen ook dan pleiten voor ondergrond se aanleg van de leiding." Zinnig en zuinig boerenverkeer maakt kans op innovatieprijs. door Claudia Sondervan COLIJNSPLAAT - Tien procent min der gasolieverbruik, minder ban- denslijtage en onderhoud, geen stukgereden akkers, hogere ver keersveiligheid. Het Nieuwe Rij den met de landbouwtrekker is zinnig en zuinig en geheel naar de aard van de Zeeuwse agrarische ge meenschap. Standsorganisatie ZL- TO en verkeersveiligheidsplatform ROVZ maakten er een campagne van en kregen steun van onder meer verzekeraar ZLM, brandstof verkoper CZAV, loonbedrijvenkoe- pel Cumela en opleider Edudelta. Enkele tientallen boeren trainden de afgelopen maanden in zuinig en veilig rijden met hun tractor. Met Edudelta wordt gekeken hoe de training deel kan worden van het reguliere onderwijs. De cam pagne is een kanshebber voor de innovatieprijs Duurzaamheid en Energie die europarlementariër voor het CDA Lambert van Nistel- rooij heeft ingesteld. Woensdag 27 mei wordt bekend wie van de twintig inzenders gewonnen heeft. Gisteren ervoer de europoli ticus het nieuwe rijden in een trac tor bij proefboerderij Rusthoeve bij Colijnsplaat. „Grandioos lang geleden dat ik op een trekker gere den heb. Dat was een Ford Major op het bedrijf van mijn vader," be kende hij. Dat was dus ruim dertig jaar geleden, wist ZLTO-voorman Peter de Koeijer toen. De krachtige door Ben Jansen MIDDELBURG - Zeeland dreigt nog meer inkomsten kwijt te raken dan zich aanvankelijk niet aanzien. De Raad voor de financiële ver houdingen adviseerde het kabinet twee maanden geleden de provin cie Zeeland 23,9 miljoen euro min der te geven. Na correcties in het rapport blijkt de gesuggereerde korting 29,5 miljoen te bedragen. Het totale bedrag dat het kabinet volgens de Raad voor de financiële verhoudingen bij de provincies zou kunnen weghalen, blijft gelijk: bijna 600 miljoen euro. De provincies hebben inmiddels een contra-expertise laten uitvoe ren door drie specialisten op het gebied van gemeentelijke en finan ciële verhoudingen. Die zijn tot de zelfde conclusie gekomen als de ge deputeerden Harry van Waveren en George van Heukelom in een gesprek met de PZC: het advies over de financiële verhouding tus sen Rijk en provincies is onvol doende onderbouwd. Als de uit gangspunten van de Raad voor de financiële verhoudingen toch wor den overgenomen, komt de som volgens de deskundigen niet op bijna 600 miljoen euro uit, maar 155 miljoen euro lager.Het kabinet overlegt nog met de provincies over de definitieve bedragen. VLISSINGEN - De Waterpolitie heeft gistermiddag op de Westerschelde bij Vlissingen de kapitein van een zeeschip aangehouden omdat hij te veel had gedronken. De 49-jari- ge Pool had 1,7 promille alcohol in zijn bloed. Het Schelde Coördinatie Centrum (SCC) meldde de politie dat de ka pitein vermoedelijk onder invloed van alcohol was. Het marifoonge- bruik, de handelingen en vooral de alcohollucht van de kapitein had de Nederlandse loods aan boord dat idee gegeven. Toen de Waterpolitie de kapitein liet bla zen bleek dat de loods de zaak goed had ingeschat. Het schip dat onder de vlag van Antigua Bar buda voer en onderweg was van Le Havre naar Gent, is ten anker gebracht op de rede van Vlissin gen. De kapitein werd naar het po litiebureau te Terneuzen gebracht. Daar bleek uit de ademanalyse dat de man een alcoholpromillage van 1,7 in zijn bloed had. Dat is iets meer dan het dubbele van de 0,8 dat wettelijk maximaal is toege staan. Via het Openbaar Ministerie te Middelburg krijgt de kapitein een dagvaarding uitgereikt met de datum waarop hij zich voor de rechter dient te verantwoorden. Daarnaast is hem een vaarverbod van zeven uur opgelegd. Red het Sprookjesbos en win 7 x 700 Eftelingprijzen Vind de schatkist terug in Nederland! Verzamel t/m woensdag alle 14 letters en ga naar www.efteling .com mmpMmM Kanaalstraat 12, 4388 BM Oost-Souburg Provincie Zeeland ondersteunt de Europese Verkiezingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 36