In een kwartier van NieuwZout krijgt vervolg in 2011 Panorama versterkt de Boer zoekt mol PZC De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Woensdag 20 mei 2009 ERNST JAN ROZENDAAL De afloop van de bekerfinale heb ik zondagavond ge mist. Bij ons thuis is namelijk, net als in de rest van Nederland, Boer zoekt vrouw veruit het populairste tv-programma. In plaats van tien penalty's bij RTL4 zag ik dus bij de KRO tien boeren die een vrouw willen scoren. De popu lairste vijf figureren vanaf september in een nieuwe serie van Boer zoekt vrouw. Er zit dit keer ook een Zeeuw bij. Akkerbouwer Jan uit Wol- phaartsdijk. Wij probeerden hem maandag meteen te strikken voor een verhaal in de krant, maar zolang de serie loopt mo gen de boeren niet met de pers praten. Jammer, want als geen ander kan boer Jan Zeeland op de kaart zetten. Doet hij tien we ken lang mee aan een door mil joenen bekeken datingshow, dan maakt hij elke Zeeuwse promo tiecampagne overbodig. Hij móet dus bij de laatste vijf ko men. Ik heb even gebeld met Karla Peijs en zij schaart zich van harte achter een oproep aan alle Zeeuwse vrouwen om een liefdesbrief te schrijven aan boer Jan. Vanaf vandaag staat op onze site - www.pzc.nl/janzoektvrouw - een voorbeeld. Daarbij laten we het niet. We gaan natuurlijk niet wachten tot de serie is afgelopen voor we een verhaal publiceren over boer Jan. Een lieftallige PZC-redactrice heeft daarom opdracht ge kregen ook een brief te schrijven. Aangezien schrijven ons vak is, is de kans dat zij niet wordt uitgekozen te verwaarlozen. We gaan dus undercover bij Boer zoekt vrouw. Vanaf septem ber gunnen we u wekelijks een blik achter de schermen. Nu nog even een belletje naar de Avro. Of we op basis van dit plan een Zeeuwse variant kunnen maken van Wie is de mol?, ook zo'n kijkcijferhit. De kans dat een Zeeuwse voetbalploeg ooit de bekerfinale speelt mag dan gering zijn, zo maken we toch een lange neus naar Twente en Friesland. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen 'Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Als geen ander kan boer Jan Zeeland op de kaart zetten Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl De twee voltooide elementen van het beoogde panorama. Walcheren krijgt een eigen panorama. In een schilderij van 350 meter lang wordt de kust van Veere tot Ritthem afgebeeld. door Cornelleke Blok en Marcel Modde In een Middelburgse loods hangen twee enorme kleuri ge schilderijen, met een uit zicht op Veere. De Haarlemse kunstenaar Kees van Citters heeft er sinds september bijna dag en nacht aan gewerkt. De Grote Kerk, de jachthaven, de Campveerse To ren met knalblauwe lucht en het Bolwerk in avondrood. De doeken zien er indrukwekkend uit, maar ze zijn pas het begin van een 'groots project'. Als het aan ondernemer Dick Hulshof ligt, staat er over een paar jaar een groot rond gebouw 'er gens in een weiland'. Walcheren krijgt z'n eigen panorama. Of ei genlijk twee. Een zogeheten ex-centrisch panorama geeft bezoe kers een uitzicht vanaf de zee, rich ting de kust. „Mensen lopen straks om het kunstwerk heen, in een kwartier van Veere naar fort Ram- mekens", legt Hulshof uit. Het panorama wordt 350 meter lang en bestaat uit 72 tot 75 doe ken, die elk 5 bij 2,5 meter groot zijn. Daarnaast wil Hulshof ook een panorama a la Scheveningen realiseren, waar bezoekers het mid delpunt van het schilderij zijn. „Ie kijkt als het ware vanaf een duin bij Dishoek rond. Dat schilderij wordt 150 meter lang en twee me ter hoger dan de Panorama Mes dag. Daarmee hebben we dan het grootste panoramische schilderij ter wereld. We denken minimaal 150.000 bezoekers per jaar te kun nen trekken." Waar het museum komt, kan Huls hof nog niet zeggen. „Als we moe ten wachten tot we een locatie ge vonden hebben, dan zal het nooit gerealiseerd worden. Ie moet een keer beginnen. Ik geloof er zó in. Het moet eruit." Al sinds zijn jeugd is Hulshof ver slingerd aan de Panorama Mesdag. Het idee voor een zelfde kunst werk van de Walcherse kust zit al Panorama Mesdag (1881) in Den Haag is het oudste histo rische panorama dat nog op de oorspronkelijke plek is te be wonderen. Wereldwijd zijn er vol gens het museum in de hofstad nog maar zo'n dertig vergelijkbare schilderijen bewaard gebleven. De bijzondere techniek nam in de tweede helft van de negentiende eeuw een vlucht. Uit die periode stammen onder meer De Slag bij Gettysburg (1883, Paul Philippo- teaux) en De Slag bij Waterloo (1912, Louis Dumoulin). Ook de laatste jaren neemt de be langstelling voor panorama's toe, jaren in zijn hoofd. „Ik kom uit Scheveningen. Als het even kon, ging ik kijken naar de Panorama Mesdag. Het schelpenvissersbedrijf van mijn grootvader staat er zelfs nog op. In 1974 ben ik naar Zee land verhuisd. Toen ik Walcheren leerde kennen, dacht ik: als er iets 'ledereen die het panorama aanspreekt, en wil leren schilderen, mag helpen.' geschikt is voor een panorama, dan is het de Walcherse kust. De uitzichten zijn adembenemend. Dit project helpt ook bij het 'verko pen' van Zeeland. Bij elk doek komt een informatiebordje. Met maar dan vanuit de hoek van de (digitale) fotografie. Tot aan de Re naissance lieten kunstschilders zich weinig gelegen aan het juiste perspectief Een horizon werd doorgaans neergezet waar dat het beste uitkwam. Vanaf de vijftien de eeuw ontstond het besef dat een voorstelling aan realisme won wanneer de horizon op ooghoogte van de toeschouwer werd gezet. Bovendien werden de doeken steeds groter, wat het gevoel ver sterkte er middenin te staan. De Ier Robert Barker bedacht in 1785 dat een weids uitzicht in één schil derij kon worden gevangen door Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 - Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaai zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie MIDDELBURG - NieuwZout krijgt een vervolg, als het aan het dage lijks provinciebestuur ligt. Het is de bedoeling de volgende culture le manifestatie te houden in 2011 in plaats van 2010, zoals aanvanke lijk de opzet was. NieuwZout werd vorig jaar voor het eerst georganiseerd, op initia tief van de provincie. Die wilde met een grote manifestatie het cul turele aanbod in Zeeland verbre den en versterken en cultuur voor al inzetten als bindend middel. Als thema voor de eerste editie werd gekozen voor 'Cultuur, we reldbeeld en religie'. Voor de uit werking en uitvoering werd de stichting NieuwZout in het leven geroepen. Die zorgde in 2008 voor een reeks van activiteiten, met on der meer tentoonstellingen, debat ten, lezingen en concerten. Uit een evaluatie die inmiddels is opgesteld concludeert de provincie dat er 'brede steun' is voor een ma nifestatie als NieuwZout. De doel stelling is 'goeddeels' gehaald. Op diverse terreinen valt er echter nog duidelijk winst te behalen. Zo werden nog niet alle doelgroepen even goed bereikt en kan de sa menwerking tussen de vele betrok ken partijen beter. Gedeputeerde Staten willen, ge zien de evaluatie, verder met een dergelijke manifestatie. Omdat ge bleken is hoeveel tijd en energie gaat zitten in de voorbereiding, wil het provinciebestuur er geen twee- maar een driejaarlijks evene ment van maken. Dat betekent dat de volgende editie in 2011 is. De statencommissie welzijn bespreekt binnenkort het voorstel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2