'Kwiek knipoogje' van advocaat Theo Hiddema 'Mannen komen wat meer los van het dossier. Vrouwen breien naar een vonnis toe, pUTlt VOOV punt Theo Hiddema, strafrechtadvocaat Woensdag 20 mei 2009 1 3 De 'feminisering' van de rechterlijke macht laat onmiskenbaar sporen na. „De rechtspraak is normaler geworden." door Jan Salden Of strafrechtadvocaat Theo Hiddema anders pleit te genover een vrouwelijke rechter dan een mannelijke? „Ze ker wel. Niet dat ik daarvoor een vooropgezet plan uitstippel. Dat gaat vanzelf Misschien klinkt het wat seksistisch, maar ik denk wel dat het werkt als je je er als man op instelt. Een fluwelen tongval, af en toe een kwiek knipoogje, een beetje de vrolijke noot zoeken. Dat doet soms wonderen bij de dames. Het prikkelt hun zachtmoedig heid." Wie in een willekeurige rechtbank een willekeurige zittingszaal zou binnenwandelen, moet niet opkij ken als hij alleen maar vrouwen in toga tegenover zich treft. Voor het eerst in zestig jaar zijn vrouwen nu officieel in de meerderheid. Heeft die feminisering de recht spraak veranderd en, zo ja, hoe dan? En de echte hamvraag: straffen vrouwen anders dan mannen? Advocaten zeggen weinig onder scheid te merken. Bekend is dat de straffen in Nederland zwaarder zijn geworden in de jaren tachtig en negentig, juist in de periode dat het aantal vrouwelijke rechters het hardst toenam. Maar bewijs dat het geslacht invloed heeft op de zwaarte van de straf is er niet. Het enige onderzoek dat ooit naar dat vraagstuk is gedaan had plaats in Duitsland. Conclusie was dat vrou welijke rechters niet milder of strenger zijn dan mannelijke rech ters. Als het om kwaliteit gaat, doen vrouwelijke rechters het volgens Hiddema niet beter of slechter dan mannen. „Je ziet hooguit dat ze wat preciezer te werk gaan. Mannen komen wat meer los van het dossier. Vrouwen breien naar een vonnis toe, punt voor punt. En ze zijn efficiënter hè. Bij een vrouwelijke rechter weet je zeker dat je op tijd thuis bent, want de aardappels wachten." De feminisering heeft onmisken baar voor een andere sfeer in de Nederlandse rechtbanken gezorgd, zegt hoogleraar strafrecht Theo de Roos. „Het is normaler geworden. Twintig, dertig jaar geleden was het stijver en formeler met al die mannen die in een ivoren toren za ten. Dat regenteske is nu een stuk minder, en daar hebben vrouwen zeker invloed op gehad." Dat vrou wen de overhand krijgen doet Hid dema niet zo veel, zijn cliënten hebben er soms meer moeite mee. „Dan moet je denken aan de wat macho-achtige, allochtone mede mens. Zeker als er eén zedelijk ele ment aan de zaak kleeft. Dan voe len ze zich al snel onbegrepen. Als ze door een geheel vrouwelijke rechtbank worden veroordeeld is het al gauw van: 'Dat ligt aan die vrouwen'." Marijke Malsch, onderzoekster bij het Nederlands Studiecentrum Cri- 'Bij een vrouwelijke rechter ben je op tijd thuis, want de aardappels wachten' minaliteit en Rechtshandhaving (NSCR), kan zich die sentimen ten, onterecht of niet, wel voorstel len. Ze waarschuwt dat de balans niet te ver moet doorslaan in het voordeel van de vrouwen. „Het hoort weliswaar niet uit te maken of de rechter een man of een vrouw is, maar in de beeldvor ming werkt dat toch anders", al dus Malsch, zelf rechter-plaatsver- vanger. „Mensen moeten zich her kennen in rechters. Ook rechtban ken zouden daarbij stil moeten staan. Je kunt je gerust afvragen of je in een zedenzaak met een man nelijke verdachte drie vrouwelijke rechters moet aanstellen." Advocaat Theo Hiddema foto Rick Nederstigt/ANP foto Stefan Koopmans/GPD Betteke Boogaard-Derix. StruwinaUy Christa Oude Hengel. foto Evert Elzinga/CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 13