Pedaleren in Vlaanderen Muziek tussen de tractoren Culi Club Westduin www.pzc.nl/uit De Kreken Spreken Scheldeverentocht Vanaf I juni, Koken aan ZEE! www.goldentulipwestduin.nl Woensdag 20 mei 2009 I 1 5 door Eugene Verstraeten De lente is een prima seizoen om op de fiets te stappen en wat fraaie fietsroutes te rij den. Bijvoorbeeld de twee nieu we thematochten Scheldeveren en Sprekende Kreken van Toeris me Oost-Vlaanderen. Ze slinge ren zich niet al te ver over de grens door het fraaie Oost-Vlaamse landschap. Water is de rode draad die door beide nieuwe tochten heen loopt. Zowel 'De Kreken Spreken' als de 'Scheldeverentocht' is uitgestip peld op het fietsknooppuntennet- werk en uitgewerkt in een mooie brochure met gedetailleerde kaart en boordevol weetjes over het tra ject. In het Meetjesland vertelt de tocht 'De Kreken Spreken' het verhaal van de Oost-Vlaamse polders. De fietsroute is uitgesplitst in twee lus sen. De eerste tocht 'Verhaal van de kreken in Sint-Laureins' combi neert de natuurpracht in het kre- kengebied met de levendige ge schiedenis waarin deze streek tot stand kwam. Een verhaal vol dra matiek met overstromingen en grensgeschillen, maar ook met schoonheid, met het ontstaan van de kreken die nu prachtige natuur gebieden zijn en de vele gezellige dorpjes. De fietser vindt er langs de route zelfs een heuse kathe draal en een monumentale kerk. Ook de tweede lus verhaalt een be wogen geschiedenis. Namelijk die van Kaprijke, een merkwaardig dorp met een stadhuis en een fraai plein. Op de website van Toerisme Meet jesland, www.toerismemeetjes- land.bekun je geluidsfragmenten downloaden op je mp3-speler. De ze fragmenten vertellen je onder weg heel wat meer over de bewo gen geschiedenis van de streek. Er is trouwens ook een juniorversie voor de kids. Ook de Scheldeverentocht omvat twee lussen. De Eerste tocht ver trekt aan Schellebelle-veer, in de buurt van Wetteren. Hier is de Schelde op zijn mooist. Ie passeert de Ros Beiaardstad Dendermonde en Vlassenbroek, om de Schelde over te steken bij het veer in Ap pels. Dat bestaat al vanaf 1255. Uit blazen kan in een van de talrijke eethuizen en terrassen die je langs de Scheldedijk tegenkomt. Schuif er de voeten onder tafel voor het typische streekgerecht, paling. De tweede tocht start bij het veer van Baasrode. De fietser wordt er ondergedompeld in de sfeer van 'stille waters'. Ook hier word je ge confronteerd met de geschiedenis. Een stop in Sint-Amands en Marie- kerke, twee prachtige dorpen aan de oevers van de Schelde, is zeker de moeite waard. Ontdek het ver haal van Mercator in Ruppelmon- de en herbeleef de geschiedenis van de scheepsbouwers in het scheepvaartmuseum in Baasrode. Maar vergeet ook niet de ogen open te houden voor de unieke na tuur langs de rivier. De Kreken spreken start in Sint- Laureins of Kaprijke. De tocht in Sint-Laureins is 35 kilometer lang, de tocht in Kaprijke 20 kilometer. Ze zijn gemakkelijk te combineren tot een langere tocht. De Scheldeverentocht start in Schellebelle of in Baasrode. De eer ste tocht is 63 kilometer, de twee de tocht 71 kilometer. Laat dit je niet afschrikken, door de vele ve ren over de Schelde kun je de toch ten gemakkleijk inkorten tot klei nere lussen. Geschikt voor ieder type fietser dus. Een brochure kost drie euro. Beide tochten zijn te bestellen via www.tov.be. foto Willem Mieras door Thijs Imandt Koninklijke Maatschap De Wilheminapolder in Wil- helminadorp bestaat twee honderd jaar en viert dat met een reeks activiteiten, het hele jaar door. Zaterdag 23 mei staat er een muziekfeest op het programma, ge combineerd met een rondrit van honderd oude tractoren. Om 11.00 uur begint de eerste, twee uur durende tractorrit. Om 13.30 is er een demonstratie ring steken vanaf de tractoren. Om 14.00 vertrekken ze voor een twee de keer voor een rondrit. Op het middagprogramma, dat om 13.00 begint in het hoofdge bouw aan de Meestoofweg in Wil- helminadorp, staan vijf muziekver enigingen: De Echo uit Wilhelmi- nadorp, St. Cecilia uit Kloosterzan- de, EMM uit Kruiningen, Veeres Genoegen uit Veere en OKK uit Wemeldinge. OKK speelt zaterdag met de fanfare en de slagwerk groep (zie programma), zegt Willy Walrave, secretaris van het organi satiecomité van het jubileum én van OKK Wemeldinge. 's Avonds vanaf 19.00 uur brengen diverse showkorpsen, waaronder Juliana Drum and Bugle Corps uit Middelburg, een spetterende tap toe tot 22.00 uur. Het landbouwbedrijf Wilhelmina- polder ontstond na inpoldering van onder meer de schorren Goen- je, Hongersdijk en Mosselbank. Op 1300 hectare grond, worden nu onder andere aardappelen, sui kerbieten, granen en graszaden ge teeld. Voor recreatiedoeleinden zijn tussen de landerijen fiets- en wandelpaden aangelegd. Programma muziekvereniging O.K.K. uit Wemeldinge, zaterdag 23 mei: 18.30 tot 19.30 uur. 1. Fanfare: Mars van de ooievaars 2. Slagwerkgroep: Kaleidoscope 3. Fanfare: Braveheart 4. Slagwerkgroep: Mambo Schmambo 5. Fanfare: En Aranjuez 6. Fanfare: Sing Sing 7. Slagwerkgroep: Samba Sportivo 8. Samen: A Latin Journey 9. Slagwerkgroep: Rhythems of Sanchez 10. Fanfare: Circus Renz 11. Slagwerkgroep: The Phantom of the Opera 12. Fanfare: Besserabyanke Hobokei Hemiksem Temse Mariekerke Kastel TOCHT 1 63 km Dendermonde Baasrode Berlare Waterland- Oudeman TOCHT 1 35 km Watervliet iint-Laureii TOCHT 2 20 km Kaprijke N49/E34 Boerekreek Bentille TOCHT 2 71 km Bornem Hamme Het veer van Schellebelle. Schelle belle Het veer van Mariekerke Donja Odyicjfoto'sTaensmeOost-Vlaarideren IJzendijke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 111