De Dijk op Wanneer trad De Dijk voor het laatst op in Zeeuws- Vlaanderen? Het zou een vraag kunnen zijn uitge schreven door de organisatie van Graauwrock. Het festival in Graauw heeft morgen, Hemel vaartsdag, de Amsterdamse Ne derpop band als hoofdact op het programma staan. Na Flip 5, Gi- no and the Bulldozerband, Land mark 105 en Fourever. Cover band Size uit Breskens mag als winnaar van The Road to Graauwrock het festival openen. In de Oostkerk in Middelburg klinkt vrijdag verrassende mu ziek van Francis Poulenc (1899-1963) met een scala aan mu zikale kleuren: van de ingetogen, devote Quatre motets pour un temps de penitence tot hêt uitbundi ge Exultate Deo. Het Laurens-Bach- collegium brengt wereldlijke en geestelijke werken van Poulenc voor koor a capella. Het program ma wordt afgewisseld met twee or gelsolo's van organist Hayo Boere ma, die werken uit de Franse orgel literatuur zal spelen. Divers werk van Poulenc in Oostkerk www.pzc.nl/uit Graauwrock filmscan Woensdag 20 mei 2009 5 De Dijk is een van de publiekstrekkers van Graauwrock. door Gijs Kamphuis Graauwrock voorzitter Carlo Sa- man is in zijn nopjes met de pro grammering en natuurlijk ook met hoofdact. En gezien de voor verkoop vinden behoorlijk wat mensen het leuk dat De Dijk weer eens voet zet op Zeeuws-Vlaamse grond, zo vertelt hij. Het is van 2001 geleden. Toen deed de groep rond frontman Huub van der Lub- be Sas van Gent aan voor het tien jarig jubileum van Rock Around The Bridge. „Het is dus wel weer eens tijd." Eerlijk vertelt Saman dat hij voor de achtste editie van zijn festival eigenlijk Anouk wilde hebben. Maar die bleek te duur. „Wat dat betreft zijn we toch wel wat beperkt in de mogelijkheden. Dat heeft met subsidies te maken maar ook met het inwoneraantal van de streek en het publiek dat hierop afkomt. De toegangskaart jes moeten wel betaalbaar blijven." Van de andere acts die op Graauw rock optreden is Landmark 105 de grote onbekende. De Tilburgse pop/rockband is pas vorige week aan.de line-up toegevoegd als ver vanger van Mink, dat wegens fami lie-omstandigheden heeft moeten afzeggen. Saman kijkt zelf erg uit naar het Zweedse Fourever. Deze hardrockband, die uit louter da mes bestaat, komt speciaal voor Graauwrock uit Zweden gereden. foto Bob Bronshoff Internationale belangstelling dus voor het evenement. Saman kijkt er niet van op. „We krijgen voor The Road To Graauwrock van over al uit Europa demo's toegestuurd. Engeland, Duitsland, Polen en dus ook Zweden." En in die voorronde ligt ook het geheim van het festi val vindt Saman. Deze geeft elke groep een kans om op het festival te spelen. De organisatie kan uit de stapel demo's en cd's dan weer makkelijker en meer divers pro grammeren. Graauwrock: morgen op voetbalvelden van W Graauw. Aanvang: 18.30 uur. Meer informatie: www.graauwrock.nl. Breda Jazz Festival Breda staat de komende dagen he lemaal in het teken van de 39e edi tie van het Breda Jazz Festival, dat morgenavond wordt geopend door staatssecretaris Jack de Vries. Het evenement trekt jaarlijks zo'n 250.000 bezoekers. Vier dagen lang zijn er concerten op zowel buiten als binnenlocaties. Donderdag 21 t/m zondag 24 mei, centrum Breda. Volledig programma op www.bredajazzfestival.nl Annie Bekende musical over de lotgeval len van het roodharige weesmeisje Annie en haar emotionele zoek tocht naar haar ouders wordt uitge voerd door Vlaamse topcast, met onder anderen Marijn Devalck, Ann Van den Broeck, Daisy Thys, Sasha Rosen en Steve Beirnaert. Regisseur is John Yost. Donderdag 21 t/m zaterdag 23 mei, Stadsschouwburg, Antwerpen, 20.00 uur (zaterdag ook om 15.00 uur). Annemarie de Bruijn In de tragikomische solo Lady M. geeft Annemarie de Bruijn een bij rol uit Shakespeares Macbeth de hoofdrol waar ze recht op heeft. De Bruijn maakt van een van grootste tragedies van Shakespeare een ware komedie. Alles blijkt net even anders gegaan dan wij altijd hebben begrepen van de grote to neelschrijver zelf Vrijdag 22 mei, theater De Wegwijzer, Nieuw- en Sint joosland, 20.30 uur. Arts Satirische komedie met Huub Sta pel, Sjoerd Pleijsier en Victor Löw. Het verhaal gaat over drie goede vrienden. Serge koopt voor een enorm bedrag een modern schilde rij en nodigt zijn vrienden uit om het te komen bewonderen. Het pakt anders uit. De meningen over het schilderij lopen sterk uiteen en de heren krijgen ruzie. Woensdag 27 mei, Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur. Organist Hayo Boerema door Corella Nijsse Voor dirigent Wiecher Mandema- ker is het de eerste keer dat hij een concert verzorgt met alleen maar werken van Poulenc. „Wat opvalt is de enorme kwaliteit van de mu ziek. Poulenc heeft helemaal van uit de teksten gecomponeerd en is hierin ontzettend expressief" Een indrukwekkend werk is Quatre motets pour un temps de penitence. De tekst hiervan is afkomstig uit de katholieke liturgie voor de Stil le Week: de week voor Pasen. In het derde motet Tenebrae factae sunt voegen sopranen en tenoren zich in octaven bij de octaafgan gen in de lage stemmen. Door de ze manier van componeren klinkt het koor haast als een orkest. Het enige wereldlijke werk op het programma is de cantate Un soir de neige, die Poulenc tijdens de kerstdagen van de oorlogswinter (1944) schreef, op het gelijknamige gedicht van Paul Éluard. De tegen stelling tussen de doodse sfeer van de winter vol ontberingen en de vrede van de kersttijd, geeft het werk een zeldzame indringend heid. „De Quatre petites prières de Saint Francois d'Assise zullen ook zeker aanslaan bij het publiek", ver telt Mandemaker. Dit werk voor mannenkoor getuigt van het op rechte geloof van Poulenc. Hij stelt zich hierbij geheel in dienst van de tekst. Het Ave verum corpus is ge schreven voor vrouwenkoor en contrasteert sterk met de Francis- cusmotetten. Het is gecompo neerd in de klassieke motetstijl, waarbij polyfone en homofone passages elkaar afwisselen. Mande- maker: „We zijn blij dat we een concert buiten onze regio kunnen geven. Deze zomer zijn we voor het eerst choir in residence bij de prestigieuze Internationale Koor biënnale in Haarlem. Wij zullen hierbij samenwerken met het Lets Radiokoor. Het concert in Middel burg zien wij als een mooie gele genheid om ons te presenteren." Laurens Badicolleg/um o.l.v. Wiecher Mandemaker, vrijdag 22 mei, Oostkerk, Middelburg, 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 101