Mij is onrecht aangedaan w. - Uitbuiting 'Net als de drugs- en wapenhandel is gedwongen arbeid een grote geldmachine' Sanne Kroon, Bonded Labour in Nederland Dinsdag 19 mei 2009 9 Uit EU-landen in Oost-Europa werkten in februari van dit jaar volgens het CBS in totaal 84.000 mensen in Nederland. Dat zijn er 10.000 meer dan in februari 2008. Toch is er al een flinke daling geconstateerd want zomer 2008 lag het to taal nog op 107.000. Dat er tot voor kort een enor me groei was aan Oost-Europe- anen die hier komen werken (begin 2007 lag het totaal nog op 45.000), had vermoedelijk te maken met de goede con junctuur en met het openstel len (1 mei 2007) van de ar beidsmarkt voor mensen uit landen die in 2004 EU-lid wer den. Vooral in de eerste maanden van dit jaar zijn er veel minder Oost-Europeanen gekomen om te werken. Dit zou liggen aan de plotselinge neergang die de economie inmiddels mee maakt. De teruggang van het totale aantal betreft sinds de vorige zomer vooral Polen. Bijna 85 procent van de werknemers is Pool. Van de Oost-Europese werkne mers is de helft uitzendkracht. Eveneens de helft van hen die in februari 2009 in Nederland werkten, had een Nederlands woonadres. Bij 13 procent van gecontro leerde bedrijven in heel Neder land trof de Arbeidsinspectie in 2007 illegale werknemers aan. Een jaar eerder was dat nog 17,5 procent en in de ja ren daarvoor 19 procent. Deze cijfers zijn exclusief de contro les in het Westland Maar liefst bij 35 procent van de ge controleerde Westlandse tuin bouwbedrijven was in 2006 sprake van illegale arbeid. Sinds januari 2005 is ook uitbuiting in andere secto ren dan de seksindustrie strafbaar als mensenhandel. Daarbij is in de wet niet scherp afgebakend waar slecht werkgeverschap over gaat in slavernijachtige prak tijken die als mensenhandel zijn te kwalificeren. Op men senhandel en uitbuiting staan gevangenisstraffen van maximaal zes jaar. Aan de positie van het slacht offer valt in de praktijk nog veel te verbeteren. Ook in en rond diens positie in het strafproces. Zo is het voor slachtoffers niet eenvoudig geleden schade vergoed te krijgen. Bovendien is de B-9 regel - de regel dat slachtof fers die aangifte doen van uit buiting recht hebben op een tijdelijke verblijfsvergunning - tot nu toe bijna uitsluitend toegekend aan vrouwen die te werk waren gesteld in de seksindustrie. nu nog gewoon door, zo lijkt het. Een deel van de buitenlandse ar beiders wilde wel blijven, maar slaapt inmiddels elders. Een week geleden kreeg de regio politie er lucht van dat de veertig arbeiders die op haar kwekerij ver bleven, er werden opgesloten. Een van hen belde vanwege een vecht partij de politie, en zei dat ze zelf niet naar buiten konden komen, v De bewuste kamers blijken boven ij) in de boerderij gevestigd. J Nog met een klein aardappelschil- f mesje in de hand, dat ze even tevo- 1 ren gebruikte voor het witte goud, wijst de vrouw zonder een enkele aarzeling de weg. Een deur in een gang leidt direct naar een draai- trap. Op de gang boven zijn sta pels kussens en beddengoed in al le kleuren opgestapeld. Houten deuren zijn voorzien van een zwart nummer op de deur. Ze zijn sinds vrijdag verzegeld, zo laat de kweekster desgevraagd zien. Altijd gedoogd, zegt de eigenaresse nogmaals, terwijl ze haar hand voor het gezicht houdt, met de vin gers gespreid. Ze vindt dat 'ze' haar moeten hebben. De Someren- se is voorloper, meent ze, en daar om interessant voor de contro leurs. „Ze is groot", bevestigt een collega-kweker. Na het bezoekje aan de gang met de kamers, wachten controleurs beneden weer op de kweekster. Zij zijn de reden dat de Somerense niet veel wil zeggen. „Er is mij on recht aangedaan en ik zal binnen kort uitleggen hoe het zit Maar nu nog niet. Het is nu nog te vroeg", zegt ze met een verbeten trek om de lippen. Dat het niet de eerste keer is dat ze doelwit is van controles, valt niet te ontkennen. Maar over de boete van vorig jaar, is volgens haar het laatste woord nog niet gezegd. De aspergestekerij in Someren werd afgelopen vrijdag ont ruimd. foto Koen Verheyden/ANP In Galder plukken Roemenen aardbeien. Bij deze teler wer ken ze volgens de regels, maar dat is niet overal het ge val. foto Ed Oudenaarden/Archief ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9