Hoefijzerfabriek Kerckhaert is een wereldspeler Respons op Poortwachterscentrum reportage Op een innovatieve manier worden de hoefijzers gemaakt. Foto: duofoto et Poortwachterscentrum in Zeeuws-Vlaanderen i de Brouwzaele in Terneuzen was de kick-off. een feit. In coor Henk van de Voorde TERNEUZEN - In het Poortwach terscentrum (PWC) werken bedrij ven samen om mensen aan het werk te houden. Bij dreigend ontslag van (zieke) werknemers, wordt bij andere bedrijven geïnformeerd om ze onder dak te kunnen bieden. Zodoende blijft men veelal verzekerd van werk en inkomen. Het regionaal arbeidsbe middelingsnetwerk Poortwachterscen trum Zeeuws-Vlaanderen is een initia tief van Zorgsaam, Prosano, Werk en Vakmanschap - en Dethon. Tijdens het officiële gedeelte waren er interes sante toespraken van Arthur Helling (Projectleider PWC Zuid), Peter Pij- pelink, jurist Nobus Advocaten (spe cialiteit Arbeidsrecht), John Smael (Zorgsaam/Prosano) en Ben van der Meer (UWV Werkbedrijf). Na de bij eenkomst konden aanmeldformulie ren worden ingevuld. Hieraan is door zo'n 15 bedrijven gehoor gegeven. Steun De animo bij liet Zeeuws-Vlaamse bedrijfsleven is voor initiatiefnemer John Smael van Zorgsaam en welko me steun in de rug. Het is tegelijker tijd voldoende reden om verder te gaan met het opzetten van een Zeeuws-Vlaamse re-integratiecen trum voor (zieke) werknemers die hun baan dreigen te verliezen. Onder tussen is vestigingsmanager Jolanda Fieret van Werk en Vakmanschap, door de initiatiefgroep aangesteld als kwartiermaker voor het bemiddelings netwerk. Tevens is er een aanzet voor een bedrijfsplan gemaakt. Bin nen afzienbare tijd zullen John Smael en Jolanda Fieret een bestuur samen stellen dat onder andere organisatie structuur en financiële opzet van het PWC nader zal concretiseren. Met een bedrag van ongeveer 100.000 eu ro zal het eerste jaar goed kunnen worden overbrugd. Deze gelden moe ten worden opgebracht door de ach terban van het PWC: de leden ofwel de bedrijven die van de diensten van het poortwachtercentrum gebruik willen maken. Arthur Helling legde uit dat de kosten van een goed func tionerend PWC veel lager zijn dan de baten. Helling is de grondlegger van een Poortwachterscentrum in Noord-Holland en deelt zijn opgeda ne ervaringen met re-integratie initia tieven elders in het land. Op een tweede bijeenkomst zal meer duide lijkheid komen over de levensvatbaar heid van een Zeeuws-Vlaams PWC. teringen aangebracht en kon het pro ductieproces versneld worden. Zijn zoon Piet Kerckhaert ging op de inge slagen weg verder. In de Westerse lan den werd vanaf 1950 steeds minder een beroep gedaan op het trekpaard, vanwege de mechanisatie in land bouw en vervoer. In Europa moest dan ook de ene na de andere hoefij zerfabriek haar deuren sluiten. Van de twaalf hoefijzerfabrieken in Neder land overleefden er uiteindelijk maar twee. Comeback Piet Kerckhaert slaagde er toch in om zijn productiecapaciteit te behouden, vooral ook omdat de meeste hoefijzer- fabrieken afhaakten. In de jaren zestig was er een wonderbaarlijke come back van het paard in de vorm van sport- en recreatiepaard. De mensen werden namelijk welvarender en kon den over meer vrije tijd beschikken. Rudy Kerckhaert, de derde generatie, speelde prima in op de nieuwe ont wikkelingen. Hij ging zich naast de productie van werkpaardijzers toeleg gen op de ontwikkeling van ijzers voor sport- en recreatiepaarden. De oude productiemachines bleken ech ter te traag en te ouderwets, waarop Rudy Kerckhaert besloot om zelf een eigen productielijn op te zetten. Met een snelle en uiterst moderne hoefij zermachine werd na ruim acht jaar en vele korte nachten de basis gelegd voor het huidige succes van Royal Kerckhaert Horseshoe Factory. Tot op de dag van vandaag staat de fa briek in het teken van innovatie en productontwikkeling. Met dank aan onder andere een wereldwijd net werk van hoefsmeden is het assorti ment uitgebreid van 250 naar 1200 verschillende modellen. Kerckhaert heeft een uitstekende naam en mani festeert zich dan ook wereldwijd. Ie der land heeft zijn eigen specifieke on dergrond, waar bij de vervaardiging van de hoefijzers rekening mee moet worden gehouden. De hoefijzers voor de rensport worden van alumini um gemaakt, want daar moeten hoge snelheden worden ontwikkeld. Slijta ge is daarbij ondergeschikt", aldus Martin Kerckhaert. De Koninklijke Hoefijzerfa briek Kerckhaert uit Vogel waarde is uitgegroeid tot de grootste onafhankelijke produ cent van 'horseshoes' wereldwijd. De hoefijzers zijn voor het over grote deel bestemd voor paarden in (top)sport en recreatie. De be langrijkste pijlers van de onderne ming zijn kennis, kwaliteit en be trouwbaarheid. Sinds vorig jaar is Kerckhaert toegetreden tot het se lecte gezelschap van Koninklijke bedrijven in Nederland. door Henk van de Voorde Rudy Kerckhaert ontving in dat ver band de speciale bijbehorende oor konde uit handen van Commissaris van de Koningin Karla Peijs. Dat ge schiedde op een feestelijke bijeen komst waar burgemeester Mulder ook de vernieuwde fabriek en het nieuwe kantoor opende, gelegen op Rapenburg 74-78. Vanuit de fabriek in Vogelwaarde worden via het logis tiek centrum aan de Hogeweg in Hulst, jaarlijks miljoenen hoefijzers gedistribueerd naar 75 landen. Bij Royal Kerckhaert Horseshoe Factory worden per jaar tienduizenden ton nen staal en aluminium verwerkt tot een zeer uitgebreid scala hoefijzers. Het assortiment voorziet inmiddels in 1200 verschillende modellen. Vanuit het Zeeuws-Vlaamse bedrijf worden ook alle hoefijzergerelateerde artike len op de markt gebracht zoals hoefna gels en hoefraspen, in het kader van van 'one-stop-supply'. Kerckhaert is met een zeventigtal medewerkers be langrijk voor' de regionale economie en werkgelegenheid. De dagelijkse lei ding van de onderneming is anno 2009 in handen van de vierde genera tie: Michiel en Martin Kerckhaert. De gebroeders vullen elkaar perfect aan. Michiel heeft een technische ach tergrond (HTS) en houdt zich met na me bezig met de (technische) organi satie van de fabriek. Martin voltooide een managementopleiding en is in het bijzonder actief in marketing en Foto: duofoto landbouw waarin de edele viervoeter als trekpaard fungeerde. Het vakman schap van de grondlegger werd in 1913 bekroond met de eerste prijs op de Nationale Landbouwtentoonstel ling in Scheveningen. Hij leerde vele jonge smeden de fijne knepen van het vak. De werkzaamheden kostten veel energie en waren zeer arbeidsinten sief. Honoré besloot dan ook in 1914 om de ijzers machinaal te gaan ver vaardigen. Uiteindelijk kon in 1916 met zelf vervaardigde machines de productie starten, waarmee Kerckhae rt Hoefijzerfabriek een feit was. Met eigen vindingen werden steeds verbe- Martin Kerckhaert vertegenwoordigt de vierde generatie. public relations. "De productie en handel in hoefijzers is een zeer aparte business. De specifieke aspecten van dit vakge bied kun je niet op school leren. Het is bijzonder praktijkgericht. Wij ont wikkelen constant nieuwe ideeën om ieder land met zijn eigen tradities zo optimaal mogelijk te bedienen. Het is constant bij de les blijven. Mijn vader zegt: 'regeren is vooruit zien'. Zeker in onze branche is dat maar al te zeer van toepassing", aldus Martin Kerckhaert. Traditie Het bedrijf blijft vanuit een rijke tradi tie continu het blikveld verruimen. Martin is met recht trots op de histo rie van het familiebedrijf. Grondleg ger is Honoré Kerckhaert die in 1906 van start ging. Hij liet al op jeugdige leeftijd het aambeeld trillen onder zijn forse hamerslagen. Zijn voorkeur ging bij uitstek uit naar het beslaan van paarden, waarin hij zeer be kwaam was. De ijzers werden destijds zelf vervaardigd en met de hand ge smeed. Ze waren bestemd voor de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 99