Techno-ondernemer maakt 'afvalstroom' Innogo welkome aanvulling in Zeeland' reportage •Sa- Stroom en warmte opwekken met brandstof die verkregen is uit afvalstromen. De 32-jarige Terneuzenaar Florentijn van den Bos heeft de plannen al helemaal klaarliggen. Hij verwacht dat de eerste kleine bio-energiecentrale eind volgend jaar in Zeeland draait. En als het aan de energie ke ondernemer ligt, blijft het niet bij één centrale. Zijn project is zo innovatief dat Van den Bos de eer ste ondernemer is die is opgeno men in het Innogo-programma. Het project Innogo is onlangs ge start en ondersteunt innovatieve techno-ondernemers onder meer met advies, netwerken, geld en onderdak. door Dennis Rijsbergen TERNEUZEN - Het ondernemers schap raast bij Van den Bos door de aderen. Pas 32 jaar is hij, maar id meer dan tien jaar een succesvol zakenman. Gek genoeg heeft hij geen economi sche studie achter de rug. "Nee, ik heb procestechnologie en elektrotech niek gestudeerd. Maar op school was ik wel altijd bezig met dingen te ver kopen." Direct na zijn studie begon de Terneuzenaar een eigen assurantie kantoor. Hij lacht. "Ja, heel iets an ders." Dat hij er toch kaas van heeft gegeten blijkt wel uit het feit dat hij zijn zaak uitbreidde tot drie vestigin gen. "Op het hoogtepunt had ik twaalf mensen in dienst." Vijfjaar ge leden verkocht hij de boel, partici peerde hij nog een jaartje in slecht lo pende bedrijven om ze weer op de rails te krijgen, maar begon uiteinde lijk weer voor zichzelf. Tegenwoor dig heeft hij een bedrijf dat flexibele werkplekken verhuurt op meerdere locaties in het land. "Ondernemers kunnen ook als het ware een adres hu ren. Daar komt dan alle post naartoe en die verwerken we. Bovendien kun nen ze vergaderruimte huren van één uur tot een hele dag." Daarnaast heeft Van den Bos onder meer een marke tingbedrijf en een financieel bedrijf. "Ik kom in de markt kansen tegen. Waarom zou ik die niet aangrijpen?" Zo'n kans is dus de biocentrale, denkt Van den Bos. Per toeval liep hij tegen het idee aan. Van den Bos zag er wel brood in en ontwikkelde het idee ver der en richtte het bedrijf Energy@work op. Palmolie "Half 2005 ben ik emiee gestart. Ik was er dag en nacht mee bezig. Een jaar later had ik plannen voor een bio-energiecentrale liggen die op palmolie liep." Alles leek in kannen en kruiken. Tot dat ene telefoontje in augustus 2006. "Ik was op vakantie, kreeg ik bericht dat de MEP-subsidie, een subsidie voor het opwekken van duurzame energie, per direct was stop gezet. En ja, zonder die subsidie was mijn' project niet rendabel. Dat was een drama. Ik had er maandenlang ze ker 75 procent van mijn tijd in dat project gestoken." Eenmaal van de schrik bekomen, be sefte Van den Bos dat hij toch moest doorgaan met zijn plannen. "Op een laag pitje weliswaar. Maar ik was er van overtuigd dat die subsidie wel weer een keertje terug zou komen." En de extra tijd die Van. .den Bos Florentijn van den Bos heeft de bouwtekeningen en plannen voor een bio-energiecentrale helemaal klaar. noodgedwongen kreeg, besteedde hij aan het doorontwikkelen van de brandstof die de centrale aandrijft. "Want inmiddels was ook een discus sie opgelaaid over palmolie. Die bleek toch niet zo duurzaam als ge dacht. Ze kappen hele stukken oer woud voor palmplantages, ze gebrui ken bestrijdingsmiddelen en de grond kun je beter gebruiken voor de voed selproductie." Duurzaam Samen met een engineeringbedrijf sleutelde Van den Bos verder aan het ontwerp en de brandstof De centrale is nu honderd procent duurzaam. "We hebben namelijk een brandstof ontwikkeld uit vloeibare afvalstro men. Daar zijn we heel trots op. Wat voor afval? Dat geheim ga ik natuur lijk niet verklappen." Intussen heeft Van den Bos ook gelijk gekregen over de subsidie. Die is weer in het leven geroepen onder de naam Stimulering Duurzame Energie productie (SDE). Met die SDE-subsi- die die twaalf jaar geldt, wordt het weer rendabel om met de duurzame centrale energie op te wekken. Van den Bos weet al waar de eerste centrale komt te staan. De contacten- met de desbetreffende gemeente en de vergunningverlening zijn in verge vorderd stadium. Maar de locatie wil de Terneuzenaar nog niet prijsgeven. Het gaat om een gebouw van twintig bij dertig meter, legt hij uit. Een klein pand dus, dat volgens Van den Bos goed in de omgeving valt in te pas sen. In het gebouw staan drie scheeps motoren die elk zo'n drie megawatt aan elektriciteit opwekken. Genoeg stroom voor in totaal 25.000 huishou dens. De motoren draaien op lage toe ren. "Op die manier veroorzaken ze geen geluidsoverlast. Als je ernaast staat, hoor je ze een beetje brommen. En omdat ze op lage toeren draaien, kun je er twee harder laten draaien wanneer één van de motoren uitvalt. De energieproductie is dus in tegen stelling tot zonne- en windenergie sta biel, 24 uur per dag zeven dagen per week. Bovendien hebben de moto ren niets te lijden omdat ze op lage toeren op hun gemakje staan te snor ren. Ze slijten dus langzaam." Restwarmte Bij de opwekking van elektriciteit komt ook restwarmte vrij. Die warm te kan de centrale leveren aan de in dustrie. "Maar je kunt ook een kleine re opstelling, met één motor, in een wijk zetten. De restwarmte kun je dan gebruiken voor warm tapwater of de cv-installaties in de wijk." Verder ziet hij toepassingen bij bijvoorbeeld kassen- of sportcomplexen of zwem baden. "Maar het meest interessant is samenwerking met industrieën in Zeeland. Die kunnen we van duurza me stroom en stoom voorzien. Het Foto: Detivon Media "Voor de crisis bedroeg de wachttijd voor nieuwe scheepsmotoren 2,5 jaar. Nu hoef ik nog geen twaalf maanden te wachten. Bovendien betekent het investeren in de centrale, investeren in de Zeeuwse economie. Wat ik uit Zeeland kan halen, wil ik ook uit Zee- Duurzame stroom naar de industrieën Foto: Denvoti Media ligt in elk geval in de planning om meerdere centrales in Zeeland te plaat sen." Een man van kansen als hij is, ziet Van den Bos juist de voordelen van de huidige economische crisis. land halen. Voor de bouw werken we met Zeeuwse toeleveranciers. Kortom we zorgen voor extra werk gelegenheid en dat is niooi meegeno men vandaag de dag." Overheden hebben de mond vol van duurzaamheid, maar als je als duurzaam ondernemer dan op zoek gaat naar subsidiemoge lijkheden, kom je in Nederland al snel van een koude kermis thuis", zegt Florentijn van den Bos. Het project Innogo dat innovatieve techno-ondernemers onder meer met geld steunt, vindt Van den Bos dan ook een welkome aanwinst voor Zee land. Duurzame projecten komen vaak niet van de grond door geldge brek. Dat „dreigde ook te gebeuren met. het initiatief .voor kleine bio-energiecen trales in Zeeland. "Zonder Innogo kunnen heel wat yeelbelovende ondernemers niet vooruit", stelt Van den Bos. "Wat dat betreft maakt Innogo de weg vrij voor ondernemers die durf tonen, die vernieuwende ideeën hebben." Innogo wil de uitstroom van hoog waardige kennis en hoogopgeleide mensen tegengaan door nieuwe inno vatieve werkgelegenheid naar Zee land te halen. Innogo is een project van Economische Impuls Zeeland en de Hogeschool Zeeland. Het fonds om de starters geld uit te lenen is bij eengebracht door het Zeeuws Partici patie Fonds, de Rabobank, de ABN-Amro, de provincie en het sub sidieprogramma van Technopartner. Overige partners zijn Delta, Philips, Dow, Unitron, ABAB, Justion, de Roosevelt Academy, de Brabants Zeeuwse Werkgeversvereniging, de Kamer van Koophandel, Syntens, In- nova tieNetwerk Zeeland en de Zeeuwse gemeenten. Van den Bos had vooral behoefte aan geld om de dure fase van doorontwikkeling te kunnen betalen. "Banken staan, zeker niet in deze tij den, in de rij om vernieuwende initia tieven te financieren. Innogo biedt mij eigenlijk een soort lening met een beperkt risico. Mooie ontwikkelingen zouden zon der Innogo in Zeeland niet van de grond komen en misschien zelfs wel niet il) Nederland."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 97