Somerense kweekster Verbijstering alom. Om het moderne slavernijgeval in Someren, waar tientallen Polen, Roemenen en Portugezen werden vastgehouden en tewerkgesteld. Dat dat überhaupt kan in Nederland. Ja dus. En vaker dan we denken. 8 Dinsdag 19 mei 2009 door Joost Sijtsma De moderne oderne slavernij is een groot pro bleem, Exacte cijfers zijn niet be kend, maar het gaat vermoede lijk om vele duizenden mensen die gedwongen arbeid in Neder land verrichten, zegt Sanne Kroon, woordvoerster van Bon ded Labour in Nederland (BLinN). Deze organisatie wil het lot van mensenhandelslachtoffers verbeteren. De Poolse, Portugese en voornamelijk Roemeense werknemers die in Someren op een aspergestekerij gevangen werden gehouden, zijn het laatste voor beeld van gedwongen arbeid in Nederland. Bij deze moderne slavernij wordt vaak aan de duizenden vrou wen gedacht die gedwongen in de seksindustrie wer ken. Onderzoek in België heeft echter uitgewezen dat daar meer gedwongen arbeid in sectoren zoals land bouw, bouw, industrie en horeca voorkomt dan in de seksindustrie. Kroon vermoedt dat dit voor Nederland niet anders zal zijn. „Er is sprake van dwang wanneer bijvoor beeld iemand gebonden is door schulden, onder druk staat, wanneer er geweld tegen hem of haar wordt gebruikt of als het pas poort is ingenomen waar door iemand niet meer weg «n kan. In al deze gevallen is er sprak van fysieke of psychi- opbrenasten sche druk," zegt Kroon. En die moderne slavernij is dichterbij dan menigeen denkt. Kroon: „In Amsterdam heb je bijvoorbeeld al lemaal le.uke toko's en restaurantjes. Maar als je daar om elf uur je eten haalt of gaat eten, weet je niet dat het meisje dat je helpt 's ochtends vroeg daar al stond schoon te maken, zonder dat ze er weg kan. Er zijn niet veel mensen die zich afvragen of dat wel klopt. Het gebeurt onder onze neus, maar mensen weten vaak niet dat het bestaat. Die bewustwording is erg belangrijk." De eigenaresse van de aspergestekerij in Someren, die buitenlandse werknemers onder erbarmelijke om standigheden liet werken, is geen onbekende bij de Arbeidsinspectie. Sinds 2005 heeft deze werkgeefster al vijf keer een boete gekregen, onder meer wegens onderbetaling van haar buitenlandse werknemers. Het totale boetebedrag is opgelopen tot 566.000 euro. „De Arbeidsinspectie controleert of de werknemers minimaal het minimumloon krijgen uitbetaald en of er geen sprake is van illegale arbeid. De gemeente is verantwoordelijk voor het toezicht op een goede huis vesting van de buitenlandse werknemers. En de ge meente had in dit geval signalen gekregen dat de huis vesting niet zou deugen," zegt Hayat Eltalahui, woord voerder van het ministerie van Sociale Zaken waar de Arbeidsinspectie onder valt. Herman Eskes vindt dat het absoluut niet kan wat er in Someren is gebeurd, maar hij is ervan overtuigd dat 99 procent van de bedrijven correct met buiten landse werknemers omgaat. Eskes en zijn vrouw Mir jam zijn eigenaar van Den 4 Akker, een boerderij an nex winkel in Vierakker bij Zutphen. Ze verbouwen en verkopen onder meer asperges, aardbeien, kersen en rozenbottels. In de zomer hebben zij een stuk of vijf Polen voor een week of zes op het land werken. In het najaar werken er twee a drie Polen bij Eskes. Via een Poolse bemiddelaar die Eskes goed kent/ko men de Polen bij hem werken. Dat vereist niet veel gedoe. „Je moet ze opgeven bij de belastingdienst, waar je een sofi-nummer voor hen krijgt. De Arbeids inspectie komt dan regelmatig kijken, meestal één keer per jaar." De Arbeidsinspectie heeft vorig jaar 2300 boetes uitge deeld wegens illegale arbeid en veertig boetes werden gegeven voor onderbetaling. De illegale werknemers werden volgens Eltalahui betrapt in alle sectoren van de economie. Polen kunnen sinds 2007 zonder specia le vergunning in Nederland werken, maar voor Roe menen en Bulgaren is dit nog niet het geval. Voor hen heeft een werkgever een tewerkstellingsvergun- 'ning nodig. Eltalahui: „Bij het afgeven van zo'n ver gunning wordt gekeken naar de arbeidsmarkt, of het een sector is met veel vacatures en een groot perso neelstekort. Voor het seizoenswerk zijn bijvoorbeeld niet genoeg mensen te vinden, maar in de zorg zijn ook veel vacatures maar er zijn ook Nederlanders die dit werk kunnen doen." BLinN gaat haar ervaringsdeskundigheid delen met de Arbeidsinspectie bij het trainen van de inspec teurs. Kroon: „De Arbeids inspectie komt óp de werk vloer, ze kunnen daar mis standen ontdekken. De in- is klein en de zijn erq aroot' specteurs constateren over- tredingen van bijvoorbeeld de arbeidstijden, maar nu zijn ze zich er steeds meer van bewust dat er sprake kan zijn van mensenhan del. Wij hebben de kennis in huis om db signalen van mensenhandel te herkennen." Die signalen zijn volgens Kroon onder meer het ont breken van een paspoort, het niet uitbetalen van loon, het ontbreken van veiligheidsmaatregelen en li chamelijke kenmerken zoals blauwe plekken. „Als zo iets wordt opgemerkt hoeft dat nog niet te betekener) dat er sprake is van mensenhandel, het is een optel som", zegt Kroon. „Wij hebben inmiddels tien jaar er varing met slachtoffers van mensenhandel, we heb ben heel veel persoonlijk contact met hen. Wij Weten dan ook wat de standaardverhalen zijn die ze van de werkgever moeten vertellen." Moderne slavernij is moeilijk uit te roeien, want de belangen zijn groot. „Net als de drugs- en wapenhan del is gedwongen arbeid een grote geldmachine. De pakkans is erg klein, en als er gedwongen arbeid wordt ontdekt, doen niet veel slachtoffers aangifte. En de opbrengsten zijn erg groot", zegt Kroon. De Polen werken hard, is de ervaring van Eskes. En ze zijn ook bereid uren te maken, want ze zijn naar Nederland gekomen om geld te verdienen. „Nederlan ders kunnen we voor dit werk niet krijgen. We zijn begonnen met scholieren, maar toen we groter wer den was dat niet genoeg en zijn we overgestapt op asielzoekers. Ook dat ging goed, maar er zijn nu niet veel asielzoekers meer." Reden voor Eskes om op Poolse werknemers over te stappen. „We hebben plaatsen voor hen geregeld op een camping, waar ze alles hebben, van tv en video tot eetgelegenheid. Een sociaal leven hebben ze hier niet, of heel weinig. Als er ergens een optreden is in een kroeg, nemen we ze er wei mee naartoe. Je moet ze een beetje in de watten leggen." Een SomereilSC asPergevelden aan de Neder- weertseweg in Someren liggen er aspergekweekster ZOU als zonovergoten bij. Rond het terrein een slavendrijver te werk van de aspergekwekerij staat een r—y 1 1 groot, roestig en met punten gede- gaan. Ze is woedend over ^oreejd hekëwerk. Dep poort staat die aantijging. open en leidt naar een enorme boerderij. De 'voortuin' is keurig aangelegd, op het terrein ernaast staan landbouwmachines. Op de velden hangen enkele aspergeste kers gebogen over de aarde. In een grote ruimte aan de boerde rij staat een kleine vrouw met wat rossig haar in een blauwe fleece- trui bij een weegschaal voor kistjes asperges. Ze kijkt op en is aanvan kelijk afwijzend. De 46-jarige eige naresse zit niet te wachten op aan dacht, zoveel is wel duidelijk. Tien jaar lang werd de huisvesting voor haar tientallen arbeiders ge doogd, zegt ze vanachter de asper ges. Vrijdag greep de gemeente Someren in, maar de zaak draait

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8