infotorial SPONSELEE Open Dagen Biologica Aannemingsbedrijf Sponselee vof uit Kloosterzande is een begrip in Zeeland op het gebied van uiteenlo pende werkzaamheden in de civiele techniek. De onderneming is al ne gentig jaar specialist in de grond-, weg- en waterbouw. De belangrijkste werkzaamheden zijn het aanleggen van wegen, rioleringen en drainages, onderhoud van wegen en waterlopen (met name het machinaal opscho nen van waterlopen), het uitvoeren van herbestratingwerkzaamheden, grondverzetactiviteiten en dieplader transport. Gert Sponselee en zijn echtgenote Inge beschikken over een kantoor in Groenendijk, terwijl de ruime be- drijfsloods en opslagruimte van het aannemingsbedrijf even verderop is gevestigd aan de Hulsterweg. „Van hieruit coördineren wij onze werk zaamheden in Zeeuws-Vlaanderen. We hebben een goed gemotiveerd team van zeven "medewerkers. De corebusiness is weg- en waterbouw plus het maaien van sloten. Onze op drachtgevers zijn overheden zoals de gemeenten Hulst en Terneuzen en het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen, bedrijven en soms particulieren. We hechten veel waarde aan een goede teamgeest. Het is toch zes maan den per jaar werken onder koude, regenachtige of donkere weersom standigheden. Aan de andere kant heeft de weg- en waterbouw ook zijn charmes, met veel afwisselende werkzaamheden. Het mooiste is na tuurlijk als er boven de leidingen kan worden gewerkt, maar je ont komt vaak niet aan schopwerk. De werkzaamheden in de civiele tech Echtgenote Inge is medevennoot van Aannemingsbedrijf Sponselee vof. niek worden wel eens on derschat. Een fikse regenbui 's ochtends kan de planning danig in de war brengen, mede vanwege de vele klei grond in Zeeuws-Vlaande- ren", aldus Gert Sponselee. Na investeringen in onroe rend goed in 2006, waarbij een nieuwe bedrijfsloods en opslaghal werden gereali seerd, heeft Aannemingsbe drijf Sponselee de afgelopen jaren veel geïnvesteerd in materieel. Sponselee Infra is uitgegroeid tot een allround bedrijf in de civiele techniek, dat volledig selfsupporting is. De onderneming heeft in de rijke historie veel ken nis en ervaring opgebouwd en is steeds flexibel, met korte commu nicatielijnen, kunnen blijven ope reren. De moderne materieelvloot bestaat anno 2009 uit drie mobiele graafmachines, een grote rupsgraaf machine, mini-graafmachine, minis hovel, zwenklader, vrachtauto met laadkraan, tractor gronddumper, klepelmaaier/slootvuilverkleiner en een 4-assige dieplader met een laad vermogen van 32 ton. Het bedrijf is in 1921 opgericht door Gerardus (Geert) Sponselee aan de Kalverdijk in Kreverhille (bij Walsoorden). In de beginjaren was het bedrijf sterk aan de landbouw gelieerd, waarbij de grondlegger zich ook veel bezig hield met dijkenbouw. Zijn zoons Albert en Piet zetten het bedrijf Gert Sponselee bij de opslagloods aan de Hulsterweg. voort onder de naam Gebr. Spon selee. Na het overlijden van Albert eind 1973 stuwde Piet Sponselee het bedrijf voort in de vaart der vol keren. Zijn zoon Gert is het werken in het familiebedrijf met de paplepel ingegoten. Hij assisteerde al op jeug dige leeftijd. „We gingen toen nog met kruiwagens met stenen en zand op pad. Van lieverlee gingen w£ ge bruik maken van machines. Ook nu ben ik nog geregeld te vinden op de werkvloer, maar hou me hoofdzake lijk bezig met de organisatie, plan ning en inkoop. De vrijheid van het zelfstandig ondernemerschap spreekt me aan, maar dat moetje wel relati veren. Het werk is in feite de baas." Zijn vrouw Inge, die de administra tie voor haar rekening neemt, vult aan: „De continuïteit van het bedrijf staat voorop, waarbij groei geen doel op zich is. We werken om te leven en niet andersom." Aannemingsbedrijf Sponselee Groenendijk 149 Kloosterzande Tel: 0114-682778 Fax: 0114-682104 E-mail: info@sponselee-infra.nl www.sponselee-infra.nl Fruitteeltbedrijf De Reijngaerd van Gitto van Acker, gelegen in de pol ders bij Absdale, oogst per 1 augustus 2009 de eerste biologische appels. In 2010 zal de fruitteelt van het bedrijf volledig biologisch zijn. Het perceel van het fruitteeltbedrijf bestrijkt 13,5 hectare waarvan 11,5 perenbomen en twee hectare appelbomen. De biologische consument is kri tisch. Biologisch wil zeggen dat de teelt volledig in het teken moet staan van duurzaamheid, natuurlijke grondstoffen en dierenwelzijn. Een belangrijk gedeelte van de dierlijke mest moet van biologische bedrijven afkomstig zijn. Van de ongeveerl500 fruitteeltbedrijven in Nederland zijn er slechts 27 biologisch. Dat biedt dus perspectief. Er is een groeiende vraag naar biologische producten. „Vorig jaar hebben we voor het eerst appels en peren verkocht in de om schakeling naar biologisch. Dit jaar hopen we de eerste echte biologi sche appels te oogsten. Volgend jaar zullen we ook de eerste biologische peren kunnen oogsten. Bij fruitteelt duurt het conform de internationale wetgeving drie jaar voor de biolo gische teelt een feit is. De periode van omschakeling is de moeilijkste. Je valt noodgedwongen terug in productie, de kosten zijn hoger en je hebt nog niet het voordeel van de betere prijs voor biologische pro ducten. Je moet het dus zien als een soort van investering. De biologische markt is leuker en perspectiefvoller dan de reguliere fruitteelt, waar men met kleine marges moet zien rond te komen. We richten ons met name op de biologische perenteelt. Deze vindt nog slechts op zeer beperkte schaal plaats, waarbij Nederland één Beeld van zorgboerderij De Meigaard. Gino van Acker van fruitteeltbedrijf De Reyngaard. van de grootste^ producenten van Europa is. De grootste producenten van biologische appels zijn in landen als Duitsland en Oostenrijk te vin den, maar ook in de meeste overige Europese landen is deze teelt gang baar. Met de biologische perenteelt begeven we ons veel meer op een nichemarkt. Deze teelt is dus aan trekkelijker, maar ook moeilijker in verband met mogelijke ziektes en een teruggang van de productie van gemiddeld ongeveer veertig procent. De biologische perenbomen groeien minder snel, waardoor ze resistenter worden tegen ziektes. Ze krijgen minder oppeppers, maar dat gaat wel ten koste van de productie", aldus Gino van Acker. Hij nam in 2002 het 'geïntegreerde' fruitteeltbedrijf van zijn ouders over. Het woord 'ge ïntegreerd' wijst op het zo bewust mogelijk omgaan met het milieu, waarbij nog wel met chemische ge wasbeschermingsmiddelen wordt gewerkt. De omschakeling naar de biologische teelt is in 2006 in gang gezet, gelijk met de start van zorg boerderij De Meigaard vof van Gino en zijn vriendin Nicole VandenKer- chove. De zorgboerderij is gevestigd is op het fruitteelt bedrijf de Re- ij ngaard. Deelnemers in de leeftijd variërend van 10 tot 65 jaar met li chamelijke en/of psychosociale pro blemen kunnen eventueel werken in de boomgaard, de moestuin, de sier- tuin, de wijngaard en met dieren. De dagelijkse leiding is in handen van Nicole, die als leidinggevende bij Dethon gewend was om te gaan met mensen met een beperking. „De Meigaard is een plekje rust waar ie der ongedwongen zichzelf kan zijn; een stukje paradijs, dat tegelijk wer kelijkheid is. Waarom dit niet delen met mensen die baat hebben bij zo'n plekje? Het is leuk om te zien dat mensen met een beperking na een dagje zorgboerderij met een goed en voldaan gevoel huiswaarts keren. Het gaat er vooral om dat de deel nemer doet waar hij of zij zich goed bij voelt." De Reijngaard/De Meigaard Meistraat 1 Hulst Tel: 0114-311314 Fax: 0114-311314 E-mail: demeigaard@gmail.com www.demeigaard.nj. Neem de biologische proef op de som. Belangstellenden zijn op zaterdag 6 en zondag 7 juni van 1.0.00 tot 16.00 uur van harte welkom bij De Reijn gaard/De Meigaard in het kader van de landelijke Open Dagen Biologica, waarbij 200 biologische boeren,zörgboeren en tuinders de deuren van hun bedrijf open zetten. Om te kijken, te proeven en onvergetelijke indrukken op te doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 88