zijn tanden even zien 'Duitse vrouwen moeten tijdens crisis maar baren' Nog geen verhoging van alarmfase griep EU geeft Hoorn van Afrika 54 miljoen euro Brussel reikt Iran de hand r%j waarom zou je meer betalen Dinsdag 19 mei 2009 7 Vorig jaar zette Slovenië, toen EU-voorzitter, het onderwerp op nieuw op de agenda. Maar vijftien landen wilden niet meer af van de uitzonderingsregeling. In september vorig sprak het Euro parlement zich massaal voor het voorstel uit. „De meerderheid vond dat het zo niet langer kon", zegt Cremers. Daarop moest het Europarlement met de lidstaten en de Commissie weer in beraad. Maar dat leverde niets op. „De tweede behandeling was hard, omdat de eerste tot niets had geleid. De Commissie werkte niet echt mee, en de Fransen, toen EU-voorzitter, slaagden er ook niet in, zegt Cremers. „De verhou dingen in de ministerraad waren zo in beton gegoten, dat de Fran sen het niet wisten vlot te trek ken." En de rol van het roulerende EU-voorzitterschap is in dit soort wetgevende kwesties juist bepa lend, meent de PvdA'er. Begin april werd weer gestemd. Flet vast houden aan de uitzonderingsrege ling ging de meeste Europarlemen tariërs te ver. Zij verwierpen de voorstellen waardoor de huidige, voor werknemers ongunstiger, re gelingen blijven bestaan. Maar het Europarlement wilde 'Maar het parlement wilde geen genoegen nemen met halfbakken wetgeving' geen genoegen nemen met half bakken wetgeving. De zaak is nu terugverwezen naar de Commissie die met nieuwe voorstellen moet komen. „Eigenlijk zijn we als tota le parlement in de oppositie", zegt Cremers. Er lag een politiek pro bleem tussen de drie EU-instellin- gen. „Er moet zowel in de Raad als met het bestrijden van de brand. foto Benoit Doppange/EPA CENÈVE - De Wereldgezondheids organisatie (WHO) ziet ervan af de alarmfase voor de Mexicaanse griepgolf te verhogen. Dat heeft WHO-directeur Margaret Chan gisteren op de jaarvergadering van de organisatie in het Zwitserse Genève meegedeeld. Het alarm verkeert nu in de op een na hoogste fase, die inhoudt dat er sprake is van een pandemie die mogelijk op uitbreken staat. Het aantal bevestigde besmettings- gevallen met het A (H1N1) virus stond gisteren op 8829. Het zwaar tepunt van de epidemie ligt in Mexico en de Verenigde Staten. Tot dusver overleden in 76 men sen aan de griep: 68 in Mexico, zes in de Verenigde Staten, een in Ca nada en een in Costa Rica. In Japan is het aantal besmettin gen opgelopen tot 135. Geen van de patiënten verkeert in levensge vaar. De overheid heeft bijna twee duizend scholen gesloten, terwijl bedrijven onnodig reizen ontmoe digen om verspreiding van het vi rus tegen te gaan. Op de vergadering in Genève heeft een aantal landen de WHO opgeroepen de criteria die bepalen of er al dan niet sprake is van een pandemie te wijzigen. De Wereld gezondheidsorganisatie zou niet slechts moeten beoordelen hoe snel het virus zich verspreidt, maar ook hoe dodelijk het is. in het Europarlement consensus zijn." En die moeten het dan ook nog samen eens worden. Intussen werden regeringen én Eu roparlementariërs ook nog onder druk gezet door lobbyisten, van zo wel de vakbonden als de Europese werkgeversorganisaties, die juist ij verden voor verruiming van de ar beidstijdenregelingen. De discus sie werd steeds meer ideologisch beladen. In de Raad kregen de Brit ten medestanders. „Het enige machtsmiddel dat je dan als parle ment nog hebt, is de zaak afschie ten", aldus Cremers. Met als risico dat een ongewenste toestand blijft bestaan. Toch ziet hij geen aanlei ding om het proces te veranderen. „Het is de eerste keer in jaren dat het fout ging. Door de gewoonte consensus te zoeken is de neiging om middenposities in te nemen doorgaans groot. Dat gebeurde nu eens een keer niet." BRUSSEL - De Europese Commissie heeft gisteren in totaal 54 miljoen euro vrijgemaakt voor humaintai- re hulp aan vijf landen in de Hoorn van Afrika. Europees Commissaris Louis Mi chel van Ontwikkeling verklaarde dat de steun 'noodzakelijk is om le vens te redden'. „Het gebied wordt getroffen door meerdere humani taire problemen zoals extreme weersomstandigheden, voortdu rende conflicten en armoede", al dus Michel. Somalië krijgt 13 miljoen euro steun, Eritrea ontvangt 3 miljoen en Ethiopië 6 miljoen. Daarnaast wordt 22 miljoen euro uitgetrok ken voor voedselhulp en 10 mil joen euro tegen droogte in de Hoorn van Afrika, waaronder ook Kenia en Uganda. De projecten worden uitgevoerd door de Vere nigde Naties en het Rode Kruis. Michel krijgt de Afrikaanse Vrede sprijs, zo werd gisteren bekend. De prijs vcfrmt een erkenning van zijn betrokkenheid bij de bevorde ring van vrede in Afrika geduren de zijn politieke carrière. Michel was voorheen Belgisch minister van Buitenlandse Zaken. BRUSSEL - Eigenlijk kon het niet uitblijven. Door de toenadering die de Amerikaanse president Ba- rack Obama tot Iran zoekt, reikt nu ook de Europese Unie de machthebbers in Teheran de hand. De EU-ministers van Buitenlandse Zaken maakten gisteren duidelijk dat de unie betere relaties wil met Iran. De bewindslieden zeiden in een verklaring dat zij gesprekken tussen de Verenigde Staten, Rus land, China, Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitsland (groep van zes) aan de ene, en Iran aan de an dere kant, van harte steunen. Dat de regering-Obama actief aan dat overleg wil meedoen, werd 'van grote waarde' genoemd. Iran heeft niet afwijzend gereageerd. Economen lanceren ideeën in de strijd tegen recessie en vergrijzing. door onze correspondent Achille Prick BERLIJN - Duitsland moet de crisis gebruiken*om kinderen te maken. Vrouwen die ontslagen worden, hebben alle tijd om nageslacht te krijgen en groot te brengen. Als be loning moet de baan van de vader worden gegarandeerd. Dat idee heeft de Duitse econoom professor Ulrich Blum gisteren ge lanceerd. De directeur van het fa meuze economische onderzoeksin stituut IWH vindt zijn voorstel niet vrouwonvriendelijk. „We red den banken en andere concerns, maar we moeten in Duitsland ook de familie redden. Als de crisis straks voorbij is, zullen we merken dat we als gevolg van de vergrij zing een groot tekort hebben aan vakbekwaam personeel. Nu heb ben gezinnen tijd om daar wat aan te doen." Om verdere vergrijzing tegen te gaan, meent Blum zelfs dat het werkende vrouwen aan trekkelijk moet worden gemaakt ontslag te nemen als zij kinderen willen. Dat zou kunnen door de vader een baangarantie te geven en de kinderbijslag te verhogen. Zijn pleidooi stuitte gisteren direct op veel cynisme. „Gelijke carrière kansen voor vrouwen was natuur lijk een politieke en maatschappe lijke dwaling", schreef de krant Kölner Stadt-Anzeiger in zijn inter neteditie. „Gelukkig wordt die waanzin door de crisis weer terug gedraaid en kan de vrouw zich concentreren op haar economi sche kerncompetentie: in de soep roeren, kinderen opvoeden en de man steunen in zijn jacht buiten de deur." Het is niet voor het eerst dat geres pecteerde Duitse economen en on derzoeksinstituten opzien baren. Met de economische crisis zijn ook de altijd zo degelijke analytici een beetje van slag. De economen van een ander economisch onder zoeksinstituut, het DIW, lieten on langs weten geen prognose meer te geven voor 2010, omdat het vrij wel onmogelijk is. Andere institu ten voelden zich voor schut gezet. Later stelde de concurrentie het voornemen van DIW wel verklaar baar te vinden, want juist DIW had er de laatste maanden een paar keer fors naast gezeten. Dat waren ongekende stekeligheden in het Duitse economenwereldje. Zelfs de 'vijf wijzen' die de Duitse regering sinds 1963 een jaarlijkse prognose voorschotelen over de stand van de economie, liggen on der vuur. Het wisselende gezelschap van top economen kan beter worden afge schaft, meende fractievoorzitter Peter Struck van de sociaaldemo cratische SPD onlangs. „Ik geloof 'Gelijke carrièrekansen voor vrouwen was natuurlijk een politieke dwaling' geen woord van wat ze zeggen en ze hebben de crisis ook niet zien aankomen. Ze kosten alleen maar geld", aldus Struck. Uit verschillen de enquêtes blijkt dat de reputatie van economen even hard is inge stort als de beurskoersen. Topeconoom Hans-Werner Sinn presenteerde onlangs zijn boek Ka- sino kapitalismus en gaf toe dat vrij wel niemand de crisis in deze om vang heeft zien aankomen. „Maar een dokter kan ook niet voorspel len wanneer ierpand ziek wordt. Wel kan hij daarna diagnosticeren en waarschuwen voor een onge zonde levensstijl. Moeten we huis artsen dan maar afschaffen? pagina 3: commentaar Vertrekdata: donderdag van 9/7 t/m 22/10 Zeer aantrekkelijke stedenspecial vanaf slechts 699 naar de twee meest opzienbarende steden van het indrukwekkende Rusland, Moskou en St. Petersburg! In regeringsstad Moskou nemen we u mee naar het kleurrijke Kremlin, het historische Rode Plein, de verschillende kathedralen van de stad en de uitbundig versierde metrostations, die een beleving op zich zijn. Per trein reizen we vervolgens naar St. Petersburg. Hier bewonderen we onder meer de Peter en Paulvesting en natuurlijk de befaamde Hermitage, één van de grootste en meest veelzijdige kunst- en cultuurhistorische musea ter wereld, gevestigd in met elkaar verbonden paleizen van tsaren. Grijp nu uw kans en bezoek voordelig deze geweldige steden die u c veel moois te bieden hebben! Zie www.kras.nl/35795 BOEK ONLINE of bel 0900-9697

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7