Geen dood tij, maar een lammetje Forse eisen voor 'laffe overval' LET OP! LET OP! RUYTER JAARMARKT VLISSINCEN A.S. VRIJDAG 22/5 Derde tiener aangehouden als verdachte van coniferenbranden Dinsdag 19 mei 2009 21 Schouwen-Duiveland kent een flink aantal huizen en boten met opvallen de namen. In deze serie worden ze verklaard. Voormalige herberg in Verrenieuwstraat heet het Lammetie. door Marijke Vael zierikzee - Ze werd geboren in een oud pandje in de Zierikzeese Zoutkeetstraat en praat het liefst Zeeuws. „Ik kan ook Algemeen Be schaafd Nederlands hoor, maar als ik in streektaal praat ben ik hele maal mezelf. Mijn kinderen mer ken het verschil direct. Wanneer ik ABN praat ben ik voor hen niet de moeder die ze kennen." Klaaske Kroesbeek-Dokter houdt niet alleen van de Zeeuwse taele, maar ook van oude panden. De woning aan de Zierikzeese Verre nieuwstraat 20, waarin ze met haar man Rob woont, past goed bij haar. Het uit 1785 daterende pand draagt de Zeeuwse naam het Lammetie. Ondanks haar Zeeuwse wortels wist Klaaske niet wat dat woord betekende toen haar man via inter net ontdekte dat het huis zo heet te. „De naam stond niet op de ge vel toen we het huis zeven jaar ge leden kochten, maar wel in een lijst met Zierikzeese huisnamen op internet. We dachten in eerste instantie dat Lammetie dood tij be tekende. Het moment tussen eb en vloed waarop de zee 'lam' is." Een mailtje naar gemeentearchiva ris Huib Uil bracht de werkelijke betekenis aan het licht. 'Het was liefde op het eerste gezicht. We hebben het gelijk gekocht' Het Lammetie betekent het lam metje ofwel een klein lam. In het Zierikzeese stadsarchief wordt ook vermeld dat Margaretha 's Griens tapster was in het Lam metie. Daaruit blijkt dat het pand in de 18e eeuw waarschijnlijk een herberg was. Klaaske vindt het een grappig idee dat in de ruimte, waarin zij dage lijks vertoeft, vroeger mannen met bierpullen zaten. Het woord lam metje roept niet echt een beeld op van ruige, bier en jenever drinken de manskerels. „Huib Uil denkt dat de huisnaam is bedacht door de herbergierster, maar dat is niet zeker. Voor een huis is het Lamme tie een vreemde naam, die niet te herleiden is, ook niet naar een her berg." Desalniettemin voelt de 51-jarige Klaaske zich helemaal thuis in het Lammetie. „Ik vind het heerlijk om in een sfeervol, oud pand in de binnenstad van Zierikzee te wo nen. Ik ben in mijn leven maar vier jaar weg geweest uit de stad, toen ik in Rotterdam woonde en studeerde, maar ik vond het heer lijk om weer terug te zijn in Zierik zee." Dat is inmiddels dertig jaar gele den. Na in de Caustraat en Poort ambacht te hebben gewoond, ont dekten Rob en Klaaske Kroesbeek hun huidige woning in de Verre nieuwstraat. „Het was liefde op het eerste gezicht. We hebben het gelijk gekocht, terwijl ons huis in Poortambacht nog moest worden verkocht. Dat kon toen nog." Toen ze aan de rand van de woon kamer de granitovloer van een lan ge, smalle gang ontdekten liet het echtpaar die oude ruimte in ere herstellen. En in de lichtkoker, die vanaf de woonkamer tot hoog in het huis reikt, werd glas in lood ge plaatst. „Meer was binnen niet nodig, •want een vorige eigenaar had het huis al helemaal opgeknapt." Bui ten kwam de huisnaam het Lam metie weer op de gevel. Sindsdien legt Klaaske af en toe aan nieuws gierige voorbijgangers uit wat dat woord betekent. En ze geniet van het wonen in het oude pand met zijn originele stucplafonds, glas in loodramen en tegeltjesversiering boven de voordeur. „Het is een heerlijk, oud huis, waar ik me hele maal thuis voel." Lammetie Rond 1900 woonde de familie Roggeband in het pand aan de Zierikzeese Verrenieuwstraat 20, dat reeds in 1785 het Lammetie werd genoemd. Zij waren voorouders van de huidige Zierikzeese aannemer Roggeband en verdienden de kost met hetzelfde beroep. In het Lammetie voerden ze een ingrijpende verbouwing uit, waarbij het buurpand bij het huis werd getrokken. Aan de linkerzijde werd een tim mermanswerkplaats gecreëerd. Na de familie Roggeband woonde de familie De Spirt in het Lammetie. Zij brachten de granito vloer aan in de lange, smalle gang achter de voor deur, die nu weer in ere is hersteld. ///nKi. miww Slachtoffer heeft volgens officier een zware stressstoornis. door Emile Calon middelburg - 'Hoe laf kan je zijn', zei officier van justitie W. Smeenk gisteren tegen drie Middelburgers (19, 21 en 27 jaar). Ze belden op 14 januari tegen middernacht aan bij een inwoner van de Middelburgse Stromenwijk. De grootouders van twee van hen hadden last van die man omdat hij, door zijn hardho rendheid, zijn tv hard had aan staan. Ook zou zijn bezoek soms luidruchtig zijn. De kleinzonen vonden dat die buurman eens een lesje moest le ren. Samen met een vriend dron gen ze zijn woning binnen, sloe gen hem tegen de grond en trap ten en schopten hem. Eén van hen, de 27-jarige, keek nog even in de woonkamer, zag daar een porte monnee en nam die in een opwel ling mee, zo zei hij tegen de rech ters. Volgens hem was het niet de bedoeling om wat mee te nemen. De jongste verdachte had echter te gen de politie gezegd dat ze de buurman te grazen wilden nemen en hem ook zouden beroven. Smeenk stond uitgebreid stil bij de gevolgen voor het slachtoffer. Die man (30 jaar) durft niet meer thuis te wonen uit angst voor de familie van zijn buren. Hij heeft li chamelijke klachten en lijdt ook aan een zware post-traumatische stressstoornis. Smeenk vertelde dat hij nauwelijks de straat durft op te gaan. Ze eiste tegen de oudste en de jongste verdachte cel straffen van dertig maanden waar van zes voorwaardelijk. De 21-jari- ge moet van haar een straf van 24 maanden waarvan zes voorwaarde lijk krijgen. Oók vindt ze dat de drie samen 2145,76 euro schadever goeding aan het slachtoffer moe ten betalen. De advocaten vonden die eisen veel te hoog. Ze pleitten voor cel- en werkstraffen. Advocaat E. Smit vroeg de recht bank nog geen oordeel te vellen omdat eerst gekeken worden of de jongste verdachte wel toerekenings vatbaar was. Uitspraak 28 mei. |TV Als het aan de officier van justi- tie ligt, moeten drie jonge Mid delburgers jarenlang de cel in. Ze mishandelden en beroofden een plaatsgenoot in zijn woning. middelburg - De twee 13-jarige Middelburgse jongens die sinds vo rige week dinsdagavond vastzaten op verdenking van betrokkenheid bij meerdere coniferenbranden in Middelburg zijn gisteren vrijgela ten. De rechter-commissaris bepaalde dat de jongens beter thuis het ver volg van de zaak kunnen afwach ten. De twee blijven serieuze ver dachten. Ze hebben huisarrest en een contactverbod. Vandaag wordt bekeken onder welke voorwaar den ze naar school kunnen. De jongens ontkennen betrokkenheid bij de branden. Zaterdag is nog een verdachte in deze zaak aangehouden. Het gaat om een 15-jarige jongen uit Mid delburg, een bekende van de twee andere verdachten. Klaaske Kroesbeek-Dokter: „Vroeger zou dit een herberg zijn geweest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 61