van leuke projecten Twee winnaars onder de elf inzendingen voor Toekomstprijs Reimerswaal mogelijk weg uit Muziekschool Goes' Popkoor Flashback pakt uit LET OP! LET OP! DONDERDAG HEMELVAARTSDAG WEEKMARKT MIDDELBURG! Gewonde Vlissinger werkte bij verbrande garage 's-Gravenpolder 3 Itf* Dinsdag 19 mei 2009 I 19 Sociëteit Noord-Beveland bestaat tien jaar. Vandaag viert ze dat met de uitreiking van een lokale Toekomstprijs voor het beste innovatieve plan. door Frank Balkenende Tot ergens in de jaren tach tig kwamen ze bijeen in De Korenbeurs in Kortge- ne, de boeren van Noord-Beveland, handelaren en andere agrarische ondernemers. De graanbeurs was dé ontmoe tingsplek voor de eilandelijke boe ren. Toen de graanhandel ver dween uit de Zeeuwse etablisse menten, verloren ook de Noord- Bevelanders hun trefpunt. Voor de gewoonlijke gang naar De Koren beurs was plots geen directe aanlei ding meer. Toen Hans Ventevogel eind jaren negentig De Korenbeurs in Kortge- ne in handen kreeg, besloot hij oude tijden te laten herleven. Ven tevogel lanceerde in 1999 het idee voor een sociëteit, zodat boeren, middenstand en burgers elkaar op een gedwongen manier konden ontmoeten. Natuurlijk kwam er ook zo ook meer leven in zijn 'uit spanning'. De sociëteit ontpopte zich aller minst als een schare barhangers wier conversaties vooral werd ge- spireerd door de tap. Integendeel, zegt secretaris Addie Dees. „De so ciëteit zet per jaar vijf themabijeen komst op touw. Het doel is iets van elkaar op te steken. Vandaar bereidt een breed samengesteld platform van onze sociëteit een thema goed voor. Het eerste ging over de toekomst van Noord-Beve land. De Korenbeurs zat meteen vol. We probeerden ook het debat aan te jagen door een voor- en een tegenstander uit te nodigen. Bij voorbeeld over thema's als de jacht en windenergie." Op Noord-Beveland leidde dat nooit tot oververhitte discussies. Er werd naar elkaar geluisterd, an dermans mening werd gerespec teerd, zegt Dees. Bruggen bouwen, mensen in contact brengen, net werken. Dat beoogde de sociëteit. Sociëteit De Sociëteit Noord-Beveland is een stichting met honderd do nateurs. Het bestuur bestaat uit Bert Sandee (voorzitter), Addie Dees (secretaris) en Henk Ver heuvel (penningmeester) De sociëteit houdt vijf thema bijeenkomsten per jaar, door gaans op de derde donderdag van de oneven maanden. Een breed platform dat deel uitmaakt van de sociëteit be reidt de bijeenkomsten voor. Meer informatie is te vinden op: www.societeit-noord-be- veland.nl In het begin was er enige argwaan. „Dan zeiden ze: "t is een land- bouwclub, of ook wel 'een WD-clubje'. Als je echter ziet wel ke thema's wij hebben opgepakt, dan kun je dat moeilijk volhou den." Een greep: herstructering Veerse Meer, visie op toerisme, Collectief Vraagafhankelijk Vervoer, verkeers veiligheid, aquacultuur, platte landsvernieuwing, Nationaal Park Oosterschelde, sport en beweging, woningbouwplannen. Het is niet alleen bij praten geble ven. De themabijeenkomsten wa ren enkele malen de katalysator voor eilandelijke projecten. Zo stond het jaar 2003 in het teken van Countryside Exchange, een programma waarin buitenlandse experts en lokale ondernemers en burgers samen ideeën bedenken. Vijf werkgroepen ontstonden, en er kwam een rapport met aanbeve lingen. Dees: „Uit de werkgroep 'Oosterschelde over de dijk' is de Stichting Promotie Colijnsplaat en Kats voortgekomen, die het pu- blieksaquarium in de vismijn be heert. Uit de Countryside Exchan ge is ook een Noord-Bevelandse lo go ontstaan en verder de boeren- markten en de Agrifair bij proef- boerderij De Rusthoeve in Colijns plaat." Volgens bees is de kleinschalig heid van Noord-Beveland (7200 zielen) een voordeel als het om in novatieve en duurzame vernieu wing gaat. „Er is één gemeente, het is één geheel en de mensen kennen elkaar. Dat werkt goed." Elf inzendingen dingen vanavond in restaurant brasserie hotel De Korenbeurs in Kortgene mee naar op de eilandelijke Toekomstprijs, een ini tiatief van de Sociëteit Noord-Beveland. De prijs is be doeld voor het beste innovatieve plan. Ook moet het een duurzaam plan zijn. Secretaris Addie Dees van de sociëteit durft al wel te verklappen dat er twee eerste plaatsen worden verge ven. Twee projecten waar volgens de jury muziek in zit, zijn na wikken en wegen gelijk geëindigd. Daar om gaan er twee cheques van elk 750 euro naar beide winnaars. Een tweede prijs wordt niet toegekend. De derde prijs is eveneens een cheque, in dit geval ter waarde van 500 euro. De sociëteit reikte een dergelijke prijs al eens uit: in 2002. Toen waren er ook elf inzendingen. Dat je het kunstje in een relatief kleine gemeenschap als Noord-Beveland niet al te vaak moet herhalen, werd enkele jaren later bewezen. Het aantal inzendingen i bleef toen steken op een sombere nul. Via haar internetpagina en 'in het gele krantje' heeft de sociëteit inwoners andermaal opgeroepen nieuwe, Onderzoek naar financiële gevolgen van uittreding regeling. door Luc Oggel KRUININGEN - Reimerswaal onder zoekt de mogelijkheden om het muziekonderwijs in eigen hand te nemen. Afhankelijk van de uit komsten is de kans reëel dat de ge meente uit de gemeenschappelijke regeling Zeeuwse Muziekschool treedt. Het onderzoek is een gevolg van de vraagtekens die Reimerswaal heeft bij het financiële en uitvoe rende beleid van de Zeeuwse Mu ziekschool. College en raad heb ben onlangs, overigens tegen een ambtelijk advies .in, opnieuw niet ingestemd met de begrotingswijzi ging van de instelling. „We hebben regelmatig aangege ven waar de pijn zit, maar de vraag is hoe je het gekanteld krijgt", zegt wethouder Hans de Kunder. „Ie kunt het binnen een gemeenschappleijke regeling nooit iedereen naar de zin maken, maar wij zouden op bepaalde onderde len toch andere keuzes maken. De notitie die nu in de maak is, moet onder meer inzicht geven in de fi nanciële gevolgen. Ie kunt niet zo maar uit de gemeenschappelijke re geling stappen. Daar zit een af koopsom aan vast." De hoogte van de afkoopsom was eerder ooit reden om van uit treding af te zien. Afgezien van het onderzoek heeft Reimerswaal al langer het voorne men om een actievere rol te spe len binnen het culturele veld. De Kunder: „Ons doel is goed en be taalbaar muziek- en cultuuronder wijs dat voor iedereen bereikbaar is. Een eventuele uittreding uit de Zeeuwse Muziekschool betekent wel dat je een alternatief moet heb ben, wellicht kunnen plaatselijke muziekverenigingen iets bieden of kunnen we in de richting van West-Brabant kijken." Overigens is Reimerswaal niet de enige gemeente die moeite heeft met de begrotingen van de muziek school. Onder meer Kapelle en Borsele worstelen er ook mee. Een voorstel van het CDA op Schou- wen-Duiveland om uit de regeling te stappen, haalde het vorig jaar niet. duurzame en vernieuwende ideeën en ontwerpen aan te dragen. Addie Dees is wel blij dat er nu weer wat te kiezen valt. Een jury heeft zich over de elf pro jecten gebogen. De juryleden zijn: burgemeester Hen- ny van Kooten, Henk Verheuvel (directeur Accon), Heieen Besems (recreatiesector), Lenze Plas (De Ro zentuin in Kats), Henk de Kater (agrariër) en Adri Bout (tarbotkwekerij Seafarm). Het aantal ingediende plannen is zeer uiteenlopend: De Zeeuwse schuur, Hofstede Galerie Lijn 3, het Ezelshuis, een ijsvogelhut, een informatiecentrum agrarisch natuurbeheer, het bio-rosébier, Peeland, Mu seum Colijnsplaat, een Engelse markt, een oesterbar, Classic delta cruises. De inzenders lichten hun ideeën vanavond uitgebreid toe. Overigens kan ook het pu bliek een oordeel vellen, want er is ook een pu blieksprijs in het leven geroepen. Muzikaal vertier is er van de lokale singer-songwriter Anja Kopmels. Overigens is het niet de gewoonte van de sociëteit op dinsdagen bijeen te komen, maar in verband met He melvaartsdag is besloten af te zien van de gebruikelij ke derde donderdag in de maand. door Harmen van der Werf 's-GRAVENPOLDER - De Vlissinger (33) die in de nacht van woensdag op donderdag zwaar gewond raak te bij een felle brand in een garage aan de Rangeerstraat in 's-Graven- polder, heeft korte tijd bij het be drijf gewerkt. Woordvoerder Alwin Don van de politie Zeeland heeft dit gisteren bevestigd. De Vlissinger heeft, vol gens Don, begin dit jaar één of twee maanden stage gelopen in de garage. Don wilde nog niet ingaan op de vraag wat de man in de nacht van woensdag op donder dag aan de Rangeerstraat in 's-Gra- venpolder deed. „Dat maakt deel uit van het onderzoek." Getuigen zijn gehoord en in de garage is uit gebreid technisch onderzoek ver richt. Vandaag worden de eerste conclusies besproken. De politie onderzoekt bijvoorbeeld of er meer mensen bij het uitbreken van de brand in de buurt van de garage waren. De Vlissinger die zeer ernstig gewond raakte, ligt in een Antwerps ziekenhuis. Hij wordt in coma gehouden. door Luc Oggel GOES - De verhuizing van Kats naar Goes bleek vorig jaar een gou den greep om het aantal leden flink op te schroeven. Nu wil Pop koor Flashback zichzelf 'voorgoed op de kaart zetten' met een groots optreden in theater De Mythe in Goes. Het ledenaantal van Flashback - voorheen Popkoor Kats - is sinds de verhuizing verdubbeld tot ruim vijftig. Het gemengde gezelschap onder leiding van dirigent Léon Bours zingt populaire nummers uit de afgelopen decennia. Het popkoor heeft de afgelopen tijd al redelijk vaak opgetreden, maar het concert in de Mythe moet een 'klapper' worden. „Het is een gro te gok, maar we hopen dat het vol komt", zegt secretaris Anneke van Groningen. Voor het concert in De Mythe is het programma 'Met Stip' ingestu deerd, waarbij een keur aan num- mer-i hits uit de periode 1956 tot nu de revue passeert, zoals Unchai ned Melody'(Righteous Brothers), Save the last dance for me (The Drifters), I will survive (Gloria Gaynor), You're beautiful (James Blunt), Mama mia (Abba), Crazy little thing called love (Freddie Mercury) en Paradise by the dash board light (Meatloaf). Ook VJ Ber nard Vercouteren Van den Berge en Dansschool Janvier werken mee aan de show van Flashback. Het concert op 20 juni begint om 20.00 uur. Kaarten a 12,50 zijn te be stellen via www.theaterverkoopzee- land.nl. Voor meer informatie zie www.flashback-goes.nl. Red het Sprookjesbos en win 7 x 700 Eftelingprijzen Vind de schatkist terug in Nederland! - Verzamel t/m woensdag alle 14 letters xai enganaar www.efteling.com Tel.: 0118 -5520.10 Binnenzonwering Ook voor uw binnenzonwering zijn wij het aangewezen adres Zonweringen Kozijnen zonweringtn t PAC Zonweringen Marie Curieweg 15/4389 WB Vlissingen Tel.: 0118-552010 www.paczonweringen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 47