Schaar moet in de buxus Alles heeft zijn bestem de tijd. Dat geldt ook het snoeien van de buxus. „Dat moet twee keer in het jaar gebeu ren", vertelt tuinplantenkweker Ben van der Waart. „De eerste keer vóór 21 juni, want dan kun je Op de schop Planten, kunst en brocante op Fair in Poortvliet Natuurtochten Westerschouwen De Zeeuwse Tuinkamers in Poortvliet houdt zaterdag 23 mei van 10.00 tot 17.00 uur een Fair aan de Hogeweg. Er staan ongeveer vijftig standhouders die planten, brocante en kunst in de aanbieding hebben. Een stoelenmatter en een kaarsen maker geven demonstraties. Er worden houten meubelen ge showd en er kunnen Zeeuwse producten worden geproefd. Ook is er een ganzenhoeder die laat zien, hoe hij met zijn hon- H den werkt. De tuin beslaat 1250 vierkante meter, met diverse zitjes en een overdekt terras. Liefhebbers kun- I nen er meer dan zestig soorten vaste tuingeraniums bekijken. De Zeeuwse Tuinkamers, Hoge weg 15, Poortvliet; verdere info: www.dezeeuwsetuinkamers.nl Het natuurinformatiepunt Wes- terschouwen, op het grote par keerterrein bij de rotonde, is de komende dagen startpunt vopr enkele natuurtochten. Donderdag 21 mei, 11.00 uur, El- zenmetenfietsontdekkings- tocht, 21 kilometer; speciale aandacht voor elzen en.de lang werpige stroken grond, zoge naamde elzenmeetjes. Vrijdag 22 mei, vanaf 11.00 uur, kinderspecial: korte tocht, be klimming van de uitzichttoren, bezoek aan de heksenvijver en de oudste Kraakwilg van de Boswachterij. Zaterdag 23 mei, tr.oo uur, na- r;; tuurwandeling door bos, over duin en strand; met opdrach ten Zondag 24 mei, vanaf 11 uur, ontdekfietstocht luchtkwaliteit, 17 kilometer; aandacht voor korstmossen, oude populieren en wilgen. Ben van der Waart demonstreert in zijn voortuin hoe je buxus snoeit. foto's Ruben Oreel door Willem Staat het begin september voor de twee de keer doen. Dan is er voor de buxus nog genoeg tijd over om te herstellen voor de winter." Van der Waart weet waarover hij praat. In zijn voortuin aan de Mo lendijk in Nieuw- en Sint Joosland staan lange buxushaagjes in de vorm van een klavertje vier. De tussenruimten gebruikt hij als bloemenborders. Achter de wo ning ligt nog een mooie stijltuin die wordt begrensd door buxus- hegjes. Al pratend staat Ben in zijn voor tuin de buxus te snoeien. Het is zwaarbewolkt. „Ideaal weer. De buxus kan niet tegen snoeien on der zonnige omstandigheden. Dan krijg je verbrandingsverschijnse len. Gaat de zon alsnog schijnen, dan doe je er goed aan om de buxus te besproeien." Het snoeien kan met een elektri sche heggenschaar worden gedaan of met een handschaar. Wie het elektrisch doet moet ervoor zor gen een kort blad te gebruiken, want dat is goed wendbaar en dus gemakkelijk in het gebruik. Het verdient aanbeveling dit regelma tig te slijpen. „De wijze van snoeien is ook be langrijk", vertelt Ben. „Veel men sen snoeien recht, maar het moet een beetje taps toelopend gebeu ren, waardoor de heg aan de on derkant breder groeit. Dat is beter voor de lichtinval en de groei." Handmatig knippen met een heg genschaar gaat beter wanneer deze vochtig is gemaakt. Een emmer water naast je zetten en daar de schaar regelmatig indopen is dan de methode. Je moet aan de zijkanten van de heg beginnen en dan naar boven knippen. Het is natuurlijk wel zaak om de hoogte en de dikte van de buxus overal gelijk te hou den. Voor het knippen van een boven kant met gelijke hoogte is het han dig om een touwtje te spannen. Goed bemesten Er zijn drie soorten gangbare buxus. De eerste is de gewone groene buxus sempervirens. Heei populair is de witbonte buxus, de elegance om dat deze minder snoeiwerk behoeft. De derde, de Faulkner, is glanzend en heeft een rond blad, dat een ge heel eigen accent geeft. - De buxus is gebaat bij veel stikstof. Daarom is het zaak regelmatig te be mesten met stikstofrijke mest. Dan blijven de planten mooi groen. De buxus is klimaatbestendig, zo is ook de afgelopen winter gebleken. Bij aankoop er goed op letten of de planten geen bruine plekken verto nen. Die kunnen namelijk duiden op taksterfle. Deze wordt veroorzaakt door de schimmel Cylindrodad. De buxus is een dankbare groeier die overal gedijt, of het nu op klei- of op zandgrond is. - Vanouds is buxus gebruikt als ge neesmiddel tegen allerlei ziekten. Bovendien worden de takken vaak ge bruikt tijdens Palmpasen. Bij het knippen komen ontelbare blaadjes vrij. Wie er tegenop ziet om die op te vegen kan een laken neerleggen en dit na gedane ar beid legen in de groencontainer. Een bladzuiger kan ook, maar dat kost meer. Uw GH- en KH-waarden zijn veel te laag en de PH-waarde is extreem hoog. De conclusie van Arjan van het tuincentrum is voor een leek misschien abracadabra, maar het komt erop neer dat ik wat aan de waterkwaliteit van de vijver moet doen. En dus stap ik even later weer in de auto met een pot kalk om het water harder te maken en een pot korrels om de vijverbodem op te schonen. De zoveelste aanschaf in de strijd tegen de zweefalgen, schuimalgen, draadalgen en slijm- algen. Dat had ik niet helemaal in gedach ten toen een paar jaar geleden de vijver werd gegraven. Lekker ge makkelijk, was het idee. Een vij ver, paar kleine visjes erin en je hebt er geen omkijken meer naar. In vijvers groeit immers geen on kruid. Dat valt tegen. Ik heb in de strijd tegen de algen (uiteindelijk ook een soort onkruid) al heel wat pot jes en flesjes leeggeschud. Gedroog de bacteriën die in het water weer tot leven schijnen te komen, fles sen met fluorescerende vloeistof, witte vlokken zodat de vijver een paar dagen gevuld leek met melk, een fles met weer een ander goed je waardoor de algen gaan klonte ren en naar de bodem zakken en zelfs zoetwatermosselen zijn inge zet in de strijd. Niets hielp echt. Al lemaal tijdelijke oplossingen, dus is vorig jaar stevig geïnvesteerd en is een hele filterinstallatie gekocht, compleet met uv-lamp. Daarmee zijn de zweefalgen overwonnen en is de groene soep veranderd in kraakhelder water. Alle visjes en sa lamanders zie je weer zwemmen. Maar het filter en de lamp hebben niet kunnen voorkomen dat de slijmalgen dit voorjaar weer in gro te wolken door het water zweven. Zo veel zelfs, dat de vissen nauwe lijks meer ruimte over hebben om te zwemmen. Reden genoeg om met een bakje vijverwater in de tas naar het tuincentrum te gaan. Daar is het water getest door er wat chemische goedjes in te drup pelen. Het water werd knalblauw en pimpelpaars. Dat is dus heel erg fout. Over drie weken kan ik terugko men om het water nogmaals te la ten testen. Hopelijk blijkt dan dat de nieuwe korrels en de kalk vol doende hebben geholpen. Filter en uv-lamp kunnen niet voorkomen dat de slijmalgen weer in grote wolken door het water zweven. foto Melita Lanting Buxusbol. Stijltuin met buxusheggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 36