nemen mee... Weekboek van een herder 't verschil zul je wel merke, op een fiets uit Aagtekerke! Open huis melkveehouderijen Op zoek naar boomkikkers In het hele land openen 55 melkveehouders op maandag 1 juni, tweede pinksterdag, hun deuren tijdens de Campin„' Open Boerderijdag. In Zeeland doen er twee boeren mee. In Kamperland houdt de boerderij van boer Vermeer aan de Jaco- badijk 26 open huis, Bij Retranchement kan een bezoekje wor den gebracht aan boerderij Wijnen en Hoeijmakers aan de Braamdijk 21. Bezoekers zijn welkom tussen 10.00 en 16.00 uur. Leo Joosse Tweewielers Dorpsplein 14, 4363AC Aagtekerke Telefoon: 0118-581306 ■Mee www.leojoossetweewielers.nl bezoeken om er de rijke populatie aan vogels te spotten en te fotogra feren." Wandelen maakt hongerig. Neem altijd proviand mee, vertelt Maas, en zorg dat je een trui bij je hebt en een regenjas. „Zorg dat je het niet te koud hebt, en ook niet te warm." Een wandelkaart is soms geen overbodige luxe. De natuur in Zeeland is overzichtelijk, maar er zijn toch gebieden, zoals de Bos- wachterij bij Burgh-Haamstede, waar je kunt verdwalen. Zet een pet op als de zon schijnt. Wie uren wandelt kan verbranden en dus behoort ook zonnebrand- crème bij de uitrusting van de wandelaar. Dê boswachter heeft nog een tip: neem een gps-apparaat mee, daar op kun je zien waar je je bevindt en het is ook aardig om op het schermpje af te lezen hoeveel kilo meters je al hebt afgelegd. „Kom je in moeilijkheden, dan is hulp al tijd dichtbij als je een mobiele tele foon op zak hebt en een EH- BO-setje met tekenpincet bij je draagt. Als je door hoog gras gaat of over de duinen kan een teek zich in je huid vastzetten. Op zich niet erg, je moet hem wel snel ver wijderen." Peter Maas: „Je moet best wel wat meenemen. Aan de andere kant wil je gewoon lekker lopen zonder gehinderd te wor den door een tas die steeds tegen je lichaam bonkt. Ik adviseer men sen die kiezen voor een lange wan deling, om een compacte tas mee te nemen die comfortabel rond je schouders of middel zit." Wie met Peter Maas mee wil dauwtrappen op Hemelvaarts dag, moet zich tevoren aanmel den via 0115-649300. Na afloop ontbijt. Kosten: 12,50 euro. Zelfs in Zeeland kun je verdwalen. Wandeldagen De Stichting '3' Zeeuwse Wandelda gen houdt in het Hemelvaartsweek- einde (21 tot en met 23 mei) voor de achttiende keer een meerdaagse wandeltocht. Elke dag kunnen deelnemers kiezen uit de afstanden tien, twintig, dertig, veertig of vijftig kilometer door het Zeeuwse land. De organiserende stichting meldt dat er ook voor nordic walkers alle gele genheid en ruimte is om mee te doen. Het vertrek is elke dag vanuit het Edudeltacollege, voorheen Groen Col lege, Stationspark 39 in Goes. Infor matie: 3zwd.nl. Ons professionele werkplaats team behandelt uw fiets bij aflevering of reparatie met grote zorg, dit geeft nog meerfietsplezier voor het hele gezin. Wandelen maakt hongerig. Boswachter Peter Maas: „Voor een echte wandeling zijn gewone schoenen en een jas niet genoeg." foto's Camile Schelstraete Dinsdag 19 mei 2009 33 In Zeeland komen er boomkikkers voor in de omgeving van Aardenburg en Retranchement, Op de vrijdagen 22 en 29 mei worden er excursies gehouden. De eerste excursiedag voert over de wallen van het oude vestingstadje Retranchement, waar zich een populatie van ongeveer 250 boomkikkers be vindt. Stichting Het Zeeuwse Landschap, Stichting Landschaps beheer Zeeland en het Boomkikkerfonds proberen daar de leefomgeving van de kikker te verbeteren. De excursie van 22 mei begint om 22.00 uur onder leiding van Fred Schenk op de - Markt van Retranchement. Een week later is Aardenburg aan de beurt. Daar werden de af gelopen jaren vijf- gint om 22.00 uur op de Markt van Aardenburg. De wallen tussen de Sluise kinderboerderij en Tover- sluis liggen er netjes bij. De Schaapskudde Zeeuws-Vlaanderen heeft de buitendijk goed afge graasd, zodat inheemse bloemen en plantjes de komende tijd de kans krijgen hun kopjes boven het gras uit te steken. De hoofdkudde is gistermiddag verkast naar een bloemdijk langs de Diomedeweg tussen Sluis en Oostburg. De tussenliggende Zuid- dijk is door de schapen ook al eens 'onder tanden' genomen. Net als op de wallen staan de schapen aan de Diomedeweg in de netten. Herder en honden hoeven er dan niet de hele dag bij te blijven. Dat gebeurt niet alleen om organisato rische redenen, dat wil zeggen om de herders gelegenheid te geven andere zaken te regelen. Maar door een stuk dijk of een wal af te zetten, dwingen de herders de schapen ook om een perceel echt 'kort te zetten'. „Op de Sluise wal len staat het gras na de winter zo hoog dat de schapen wel een tijdje werk hebben. Als je dat hoedend doet, grazen ze het niet kaal ge noeg", meldt Natasja Vermeulen. Het gras op de dijk langs de Dio medeweg staat ook flink hoog. Daar komt bij dat die dijk behoor lijk hoog is en diverse keren wordt onderbroken door toegangswegge tjes naar akkers en weilanden. Ver meulen: „Het is voor herders en honden bijna niet te doen om de schapen van de weg aan de ene kant en de akkers aan de andere kant te houden. Alle coupures in de dijk voor agrariërs maken het nog moeilijker om de kudde bij el kaar te houden. Om de dijk goed te laten begrazen is het daarom be ter de kudde in de netten te zet ten." De herders van de schaaps kudde hebben zowel bij de wallen als bij de Diomedeweg de beschik king over wachtweitjes, overhoek- jes weiland waar de kudde de nacht kan doorbrengen. Na de Dio medeweg gaan de schapen nog naar de Austerlitzdijk en de Oude Zeedijk. De herders hopen dat de kudde daar mee bezig is tot ze vol gende maand naar de stal moeten voor hun jaarlijkse scheerbeurt. „Het mooiste is als de schapen na het scheren weer vlak bij de stal op de Henricusdijk terecht kun nen om aan de tweede hoedronde te beginnen. Als we dat halen, lig gen we mooi op schema", zegt Na tasja. De schapen die nu aan de Diome deweg grazen, vormen niet de he le kudde. In de grote wei bij de stal aan de Mosterdweg lopen ooien met lammeren, die de ko mende weken worden geslacht. In de Verdronken Zwarte Polder gra zen ruim veertig rammen, waaruit nieuwe dekrammen worden gese lecteerd. In een weiland van een agrariër aan de Heilleweg bij Sluis lopen ook nog enkele tientallen schapen. En tenslotte lopen er nog 33 ooien en 41 lammeren op de dijk aan de Kanaalweg aan de rand van het Zwin, ter hoogte van res taurant De Koksmuts. Natasja Vermeulen: „Bij het Zwin en de Verdronken Zwarte Polder begrazen schapen van de kudde heel het jaar de dijken. Dat zijn niet altijd dezelfde, want we blij ven selecteren. Lammeren, die niet geschikt zijn voor de kudde, kunnen op een gegeven moment - naar de slacht en schapen die geen waarde meer hebben voor de toe komst van de kudde worden in het najaar verkocht aan een hande laar."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 35