We wandelen en we Het is tijd voor... radijs B Boerderijdag op Noord-Beveland Weekend van de kinderboerderij miDDELBURG 5995 OP UJQOnBOUlEVRRD DE mORTIERE 3 2 Dinsdag 19 mei 2009 Een kijker hoort bij de uitrusting. Noord-Bevelandse boeren laten zich vrijdag 22 mei van hun gastvrije kant zien. Voor fietsers, ruiters en menners zijn er op het eiland drie routes uitgezet langs boerderijen waar allerlei ac tiviteiten worden gehouden. Zo is er op minicamping de Wil lemhoeve in Geersdijk een boerenmarkt. Het paardenbedrijf OC Stables in Kamperland is het startpunt van de routes. Op die boerderij is ook het Western For Pleasu re Team (WFPT) aanwezig. Het WFPT is een Zeeuwse vereni ging, die zich bezighoudt met de zogenaamde 'western paar densport'. Ze geven demonstraties: trail pleasure, horsemans hip, reining. Verder is er een modeshow westernkleding en Stevige stappers zijn geen luxe. worden er tweedehands paardenspullen te koop aangeboden. Deelname aan de dag kost 5,- euro (tot 10 jaar 2,50 euro). Inbe grepen zijn een frietje, een pannenkoek, een routebeschrijving. Aanvang 10.00 uur. Ruiters en fietsers kunnen zich zich mel den bij het startpunt: O.C. Stables, Stekeldijk 11, Kamperland. Zeeland is een ideaal wandelgebied. Er is ruige natuur, maar er liggen ook keurige paden. Voor elk wat wils, kortom. Maar wie een lange tocht wil maken, moet goed voorbereid op pad. En vergeet het tekenpincet niet. Onder het thema 'Dier in Beweging' wordt zaterdag 23 en zon dag 24 mei het zestiende Nationale Kinderboerderijenweekend gehouden. In Zeeland staan er zes kinderboerderijen op de deelnemerslijst. Dat zijn: Cantecleerhoeve in Clinge, Holland- sche Hoeve Goes, Klepperhoeve Middelburg, Kinderboerderij Terneuzen, Stichting Arduin Paardoes Vlissingen en Kinder boerderij De Punt in Zierikzee. 1 iet weekend is een initiatief door Jan Dirk van Scheyen Boswachter Peter Maas moet op Hemelvaartsdag vroeg uit de veren. Hij leidt dan een groep wande laars die gaat dauwtrappen op het Eiland van De Meijer bij Terneu zen. Om kwart voor vijf beginnen de vroege vogels bij restaurant De Kraaghof tussen Terneuzen en Zaamslag aan een wandeling van tweeënhalf uur. Peter Maas, werk zaam bij Staatsbosbeheer in Zeeuws-Vlaanderen, hoopt dat de deelnemers goed uitgerust aan de start verschijnen. Want, legt hij uit, wie een lange wandeling maakt heeft aan een paar gewone schoenen en een jas niet genoeg. „Het is van belang dat je van tevo ren weet wat je gaat doen en waar je heen wilt", zegt Maas. „Ga je dauwtrappen of wandel je over dag? Wil je over mooi aangelegde, luxueuze verharde paden of duik je de ruige natuur in? Wat is de weersverwachting? Dat zijn alle maal factoren die jouw uitrusting bepalen. Als je gaat dauwtrappen in de vrije natuur, trek dan laarzen aan of stevige wandelschoenen die geen water doorlaten. Want 's mor gens in alle vroegte is het gras nog behoorlijk nat en gewone schoe nen zijn dan al snel doorweekt." Wandelschoenen zijn er in vele soorten en maten, verduidelijkt de boswachter. „Je hebt ze voor twin tig euro per paar, maar er zijn er ook die honderden euro's kosten." Zelf neemt Peter Maas op zijn tochten altijd ook een fototoestel, een loep en een verrekijker mee. Want wie kuiert, ziet veel. „Een zilt natuurgebied als Tureluur aan de zuidkust van Schouwen-Duive- land trekt wandelaars uit heel Ne derland aan die dit gebied speciaal Wat oogsten de boeren In deze rubriek elke week een nadere kennismaking met seizoensgroenten. egin april heeft Geertje Aan- Bgeenbrug van kwekerij Zuid Bos in Noordgouwe het ra dijszaad uitgestrooid. In de koude grond, onder insectengaas, anders krijg je last van de koolvlieg. Nooit gezien? Dan toch zeker wel de wurmengaatjes die de wormpjes van de koolvlieg in de radijs ma ken. De koolvlieg, dat is de grote vijand van de radijs. Meeldauw kan ook toeslaan, als je radijs in kassen kweekt tenminste. Soms la ten aardvlooien hun sporen na op het blad en slakken lusten soms ook wel een stukje radijs. Dan is er zo'n hapje uit. Radijs is pas écht een Nederlandse groente. Tenminste, als je die in de winkel ziet liggen, kun je verwach ten dat die ook in Nederland ge teeld is. Maar bij de traditionele te lers dan wel meestal in verwarm de kassen, het jaar rond. Bij Zuid Bos wordt zo af en toe in gezaaid, circa 50 vierkante meter per keer. Genoeg om altijd wat aanbod voor de klanten te heb ben. Het is de Cherry Belle, vertelt Geertje. „Dat is een rode. Je hebt ook half witte, en radijs die hele maal wit is. Die zie je meer in Frankrijk." Maar er zijn er ook ge teeld met een groene schil en rood 'vlees', zwarte en witte, en in aller lei formaten, zoals de lange, witte daikon uit Azië. Radijs behoort tot de kruisbloemi- gen, de mosterdfamilie. Dat proef je. Radijs stond volgens archeolo gen op het menu van Europeanen in de prehistorie. Zwavelverbindin- gen geven de pittige smaak en zui veren de 'onreine' huid. Met radijsjes kun je prachtig garne ren. Snij het knolletje rondom in met een mesje om bloemblaadjes te vormen. Er zijn ook speciale ra dijssnijders in de handel. Leg de ra dijsroosjes direct erna op ijs of in ijskoud water, dan gaat de bloem mooi openstaan. Datzelfde kun je doen met bolletjes wortel. Witlof-radijssalade Snij 300 gr. witlof in dunne sliertjes (pit eerst verwijderen). Onmiddelijk overgieten met dressing van twee le pels citroensap of azijn, vier eetl. olie, wat zout. (Of kant en klare dres sing.) Maak de radijsjes schoon en snij ze in schijfjes. Mengen en op eten. Of experimenteer zelf nog ver der, met verse kruiden uit de tuin. Radijs behoort tot de mosterdfamilie. foto Mechteld Jansen SPORT 2000 VAN 9995 voor UJUilll.5PORT2000irilDDEL8URG.nL Nijmegen 748 new balance

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 34