schip achtergesteld Natuurjournaal Zilte zaken en smaken in Yerseke Baarlandse tuin- en kerkdagen De hoogaars Yerseke 36 is door de Stichting Behoud Hoogaars in oude glorie hersteld, foto Dirk-Jan Gjeltema Platform Maritiem Erfgoed Zeeland Het Platform Maritiem Erfgoed Zeeland coördineert en adviseert in alle zaken die te maken hebben met varend erfgoed. De club werd in 2001 opgericht door onder meer de Stichting Behoud Hoogaars, de Stichting Museumhaven Zeeland in Zierikzee, de Stichting Traditioneel Varend Zeeland en de Schippersvereniging Houthaven Goes. Het Platform is ondergebracht bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) in Middelburg. De instantie speelde een belangrijke rol bij het opstellen van het rapport Varend Erfgoed in Zeeland. Dat wordt morgen in de stads- en commerciewerf in Zie rikzee gepresenteerd. Harry van Waveren, aanwezig na mens opdrachtgever provincie Zeeland, neemt het eer ste exemplaar in ontvangst. foto Dirk-Jan Gjeltema een achtergestelde positie beland, vindt Van Dintel. „Voor monu menten als kerken, boerderijen en molens zijn regels opgesteld. Er zijn allerlei manieren om daar sub sidie voor te krijgen. Maar als parti culier subsidie aanvragen voor va rend erfgoed is erg lastig. Een offi ciële monumentenstatus is niet te krijgen." En dat terwijl in alle Zeeuwse gemeenten maritiem erf goed ruimschoots aanwezig is. Van Dintel was verrast over de hoeveelheid en diversiteit ervan. „Van Kapelle en Hulst zou je mis schien denken dat die weinig met water hebben. Maar ook daar blijkt veel te bestaan; zichtbaar en minder zichtbaar." Van Dintel verwacht nu wel een kentering bij de gemeenten. „Ze bleken verrast en positief ervoe ren het als een stukje bewustwor ding." Dat lijkt het eerste succesvol le gevolg van het onderzoek. Er moeten er meer volgen, zoals extra aandacht voor het gebrek aan ligplaatsen voor historische - schepen. Van Dintel: „)e kunt be staande, moderne steigers geschikt maken, maar ook denken aan het opknappen van oude steigers. Daarmee combineer je een prakti sche oplossing met het vergroten van de historische waarde van zo'n object." Want maritiem erf goed is méér dan alleen maar bo ten, betoogt Van Dintel. „Je moet het hele verhaal zien te vertellen door alles zichtbaar te maken. Naar een eenzaam schip dat stil ligt, gaat niemand kijken." Deze en volgende maand worden er in Baarland open tuin en kerkdagen gehou den. Het gaat om de tuin van Slot Baar land, die met ingang van 24 mei tot en met 28 juni elke zon dagmiddag van 13.30 tot 17.30 uur te be zichtigen is. Die laat ste zondag wordt feestelijk afgesloten met een concert en een diner in brasse rie De Kleine Toren (27,50 euro). Behalve de kasteeltuin is ook de kerk van het dorp elke zondagmiddag opengesteld voor be zoekers. De Stichting Oude Zeeuwse Kerken is sinds 1983 eige naar van het uit de 14e eeuw stammende godshuis. Preekstoel (1774). familiegraven en Moreau-orgel (1876) zijn in het oog springende elementen in het monument. Tweede pinksterdag (1 juni) zijn de kerk en de tuin van Slot Baarland in het kader van de nationale kastelendag geopend van 10.00 tot 17.30 uur. In de tuin wordt gemusiceerd op oude instrumenten. Door de gracht vaart een fluisterboot en er kan een kijkje worden genomen in de keuken van het kasteel. Vijver- en Vissencentrura 't Groene Kikkertje en Rana Natuurpark Welleweg 35, 4315 CH Dreischor Tel.nr. 0111-401459/401545 Open; dinsdag t/m vrijdag 9 tot 17.30 uur zaterdag van 9 tot 17.00 uur Dinsdag 19 mei 2009 I 31* I - -Vv.V3V..VV/C'3^'V/. In partycentrum De Zaete in Yerseke wordt woensdag 27 mei de 'Zilte Zaken en Smaken Dag' gehouden. Het programma vermeldt workshops, lezingen, een forum en een markt. De Hogeschool Zeeland geeft een workshop over zin en onzin van de algenteelt. Studenten van de horeca-opleiding van het ROC Zeeland zorgen voor een zilte proeverij. Ook wordt het eerste kistje zeekraal en lamsoor van 2009 gepresenteerd aan Lam bert van Nistelrooij, lid van het Europees Parlement. De dag is onderdeel van het gebiedontwikkelingsproject Yerse ke, dat gesteund wordt door de gemeente Reimerswaal, de pro vincie en de Economische Impuls Zeeland Voor de meeste weidevogels is de broedtijd een heel eind gevorderd. De kieviten heb ben vrijwel allemaal jongen en al leen de vogels van wie het eerste legsel mislukt is, zitten nog op eie ren. Kieviten waarvan het legsel vertrapt, uitgemaaid of opgegeten wordt produceren in veel gevallen een vervolglegsel. Dat is met de vo gels die nu nog broeden zonder uitzondering het geval. Er zijn ook weidevogels voor wie het broedseizoen nu pas begint. Dat geldt bijvoorbeeld voor de kuifeend: een sierlijk klein eendje dat zich pas in de vorige eeuw in Nederland gevestigd heeft. Het eer ste Zeeuwse broedgeval werd in de jaren vijftig ontdekt in de inlagen op Noord-Beveland. Daar broedt de kuifeend tegenwoordig in flink aantal. Het nest wordt bij voor keur in de directe nabijheid van open water gemaakt, veelal diep weggestopt tussen de vegetatie. De eieren zijn groenachtig bruin. De kuifeend is in Zeeland in vrij wel alle natte natuurgebieden te vinden, tenminste voorzover ze binnendijks liggen. Buitendijks nestelt de kuifeend slechts bij ho ge uitzondering. Inlagen en kreken- gebieden zijn favoriet, maar ook weidegebieden als de Yerseke Moer en de Prunje tellen veel broedgevallen. De jaarcyclus van de kuifeend is in een aantal opzichten merkwaar dig. Als de kuifeendjes zitten te broeden zijn de vrouwtjes al in winterkleed. Als de vrouwtjes een maal zitten te broeden houden de mannetjes het al snel voor gezien en vertrekken naar de groep waar in ze de rest van het jaar verblij ven. Na een kleine vier weken broeden komen de jongen uit het ei, hele maal bedekt met zwartbruin dons. Het vrouwtje draait in haar ééntje voor de verzorging van de jongen op, maar die worden in snel tem po zelfstandig. Al een paar weken voordat ze kunnen vliegen ver trekt ook het vrouwtje naar de groep, omdat de rui van de slag pennen begint. Als de jongen na een paar maanden kunnen vliegen sluiten ook zij zich aan bij groepen soortgenoten. Pas in het volgende voorjaar begint de paarvorming weer op gang te komen. Ook dat is anders dan bij de meeste andere soorten, die al in de vroege winter paren vormen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 33