'Klokken stonden niet Zeeuwse Staten moeten schijn van belangenverstrengeling voorkomen - Tl Openfragen PZC stilte ^mens De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Dinsdag 19 mei 2009 MARLEEN BLOMMAERT Het eindexamen Nederlands voor vwo gaf aanleiding tot veel klachten en problemen. Ik ben dan nieuwsgie rig waarom. De staat van het onderwijs en het Neder lands biedt ruimte voor speculaties over de oorzaken. Onvol doende kennis, onbevoegde leraren, etc, etc. Maar wat bleek? Het probleem zat hem in het aantal open vragen. Dat kostte zoveel tijd. Het waren er wel negentien. Liever had men meer keuzevragen gezien. Natuurlijk houdt de muisklikgeneratie niet van een open vraag. Een verhaal langer dan 150 tekens (maximum van smsje of tweet) leidt bij hen tot een acuut zuurstofgebrek en gaappartijen. Ter vergelijking: Deze korte co lumn bevat meer dan het tien voudige. Naast de communicatie via sms hebben zij nog de chat. Ik volg het wel eens, maar een zin langer dan drie woorden kom ik zelden tegen. De inhoud van de chat gaat zelden verder dan: Wat doe je, Wat ga je doen en wat heb je gedaan? Ik heb de site van het LAKS bekeken waarop ze hun klachten kwijt konden.. Een greep uit de reacties: -„De moeilijkheidsgraad van de teksten waren hoger dan vorig jaar." - „Er werden punten gevraagd die heel vaag werden geformu leerd en die letterlijk verstopt zaten in de tekst." - „Deze examen was een stuk moeilijker..." - „Een belachelijke gang van zaken om 't maar op die taal te zeggen die ze in de teksten gebruiken." - „Hier moest je echt allemaal uit de tekst halen!" - „Zoals hierboven al veelom gemeld is,.." Toegegeven, ik had in mijn tijd ook graag meerkeuzevragen. Maar van aanstaande universitairen mag je verwachten dat ze open vragen kunnen beantwoorden, of op z'n minst in fat soenlijk Nederlands klagen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns je mag verwachten dat ze in fatsoenlijk Nederlands klagen COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 pei kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. 4(k heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar- PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Telefoonnummer Woonplaats Emajjadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaal zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In het coloton ireft u nadere informatie Van Beveren (CDA): „PvdA heeft boter op het hoofd." door Ben Jansen VUSSINGEN - In de krant van giste ren merkte voorzitter Kees van Be- veren van de CDA-Statenfractie op dat de PvdA de moed moet hebben het eigen handelen van Provinciale Staten aan de orde te stellen. Aanleiding: de suggestie van de PvdA dat de nevenfuncties van commissaris van de koningin Karla Peijs tot belangenverstrenge ling leiden. Waar doelt u op? „Je moet oppassen dat je zelf geen boter op het hoofd hebt, wanneer je dit soort dingen aankaart. Ik constateer dat PvdA-Statenlid Mar jan de Koster voorzitter is van het door de provincie gesubsidieerde COS Zeeland, het provinciaal cen trum voor internationale samen werking. Dat staat keurig bij haar profiel op de website van de pro vincie. Maar haar fractiegenoot Wouter van Zandbrink voert op drachten voor instellingen waar aan de provincie bijdraagt. En daar staat niets over in zijn profiel." Komt die belangenverstrengeling al leen bij de PvdA voor? „O nee, wat dat betreft kun je ook bij andere fracties vraagtekens plaatsen. Gabriëlle van Dinteren van GroenLinks werkt bij -de Dienst Landelijk Gebied, die ook opdrachten voor de provincie uit voert en de naam van Leen Harpe van dezelfde fraaie - hij werkt bij Rijkswaterstaat - staat onder rap porten over natuurherstel." En is het CDA lelieblank? „Wij hebben in de vorige Statenpe- riode intern discussies daarover ge had. Makelaar en projectontwikke laar Mark Faasse zat toen bij ons in de fractie en we hebben het er over gehad of het wel verstandig was dat hij met voorstellen kwam over starterswoningen. Ook is be sloten dat onze toenmalige fractie genoot Eugène Wijffels beter geen taxaties voor de Dienst Landelijk Gebied in Zeeuws-Vlaanderen kon verrichten." Is dat alles? „Nou, mijn vrouw werkt bij de provincie. En gedeputeerde Harry van Waveren die te maken heeft met het project Goese Schans, is getrouwd met de fractievoorzitter van het CDA in Goes. Dat hoeft al lemaal niet ernstig te zijn, maar je moet wel duidelijk en transparant zijn om alle schijn te voorkomen. Daarom heb ik voor een onder zoek gepleit." Voor zo'n 200.000 scholieren is het er op of er onder. Zij buigen zich over het eindexamen én klagen. Het Landelijk Aktie Komitee Scholieren verzamelt elke dag de grootste ergernissen. Een goed begin is meestal het halve werk. Maar dit jaar ging die uitdrukking voor veel scholieren niet op. Op de allereerste dag van de exa menperiode stroomden bij het Landelijk Aktie Komitee Scholie ren (LAKS) al twee keer zoveel klachten binnen als vorig jaar. De teller stond aan het begin van de avond op ruim vierduizend tele foontjes en mailtjes. Vooral het vwo-examen Neder lands zorgde gisteren voor veel hoofdbrekens. „Er stonden ook zo veel open vragen in", vertelt klach tencoördinator Mara Soekarjo. „Het waren er negentien, veel meer dan vorig jaar." Het pro bleem bij open vragen is dat scho lieren vaak uitvoerig antwoord wil len geven, zegt ze. „Dus ze kwa men massaal in tijdnood." Ook vonden veel vmbo-kandida- ten dat de vragen natuur- en schei kunde te moeilijk waren geformu leerd. Opvallende andere klachten en frustraties gingen over de slordig heid van een enkele school. Zo stonden in één examenlokaal de klokken niet gelijk, beklaagde een scholier zich. Eén klok liep maar liefst tien minuten voor. Soekarjo: „Dat is natuurlijk heel vervelend. Want van welke tijd moet je dan uitgaan? Dat vraag je je toch af ter wijl je je op met examen moet con centreren." Vervelender was het voor die ene leerling van het vmbo in Bladel die een natuurkunde en scheikun- de-examen moest maken. Net als zijn klasgenoten was hem een 'bi- nas' van school (boekje met wis kundige en natuurkundige reken- formules) beloofd. Maar dé school had er één te weinig, vertelt Soe- SI& karjo. Dus de jongen moest wach ten terwijl er snel naar een andere binas werd gezocht. „Alleen kreeg hij zijn wachttijd niet gecompen seerd." Vandaag buigen de vwo'ers zich over filosofie en biologie. Voor de havo staan wiskunde A en B, teke nen, kunst en textiele vormgeving op het programma. Vmbo'ers zet ten hun tanden in de examens Ne derlands en die van hun beroeps gerichte vakken zoals plantenteelt of transport. Tip! Deel je dagen zo in, dat je niet tot diep in de nacht hoeft te studeren. Met koffie blijf je wel wakker, maar de dag erop kun je je slechter concentreren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2