'We hebben er een dochter bij' Grote inzet nodig voor klimaatplan Beroep na uitzitten van straf Dinsdag 19 mei 2009 25 Provincie koopt Westerscheldetunnel voor 89 miljoen euro. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - „We hebben er een dochter bij." Gedeputeerde Toine Poppelaars (Financiën) is maar wat blij. Eindelijk zijn de krabbels gezet. De Westerscheldetunnel is van de provincie Zeeland en wel voor 89 miljoen euro. Maandagmiddag, 18 mei 2009, 15.15 uur: een historisch moment voor Zeeland op het ministerie van Financiën. Daar tekenden de ministers Wouter Bos (Financiën) en Camiel Eurlings (Verkeer en Waterstaat), gedeputeerde Toine Poppelaars en directeur Tin Buis van de Westerscheldetunnel de overeenkomst om de Rijksaande len Westerscheldetunnel (95,4 pro cent) te verkopen aan Zeeland. De tunnel zelf kost 970 miljoen eu ro. Maar omdat het Rijk de exploi tatiekosten afkoopt - over bijna dertig jaar is dat een bedrag van 881 miljoen euro - blijft voor Zee land een nog te financieren bedrag van 89 miljoen over. Dat haalt de provincie van de bank. De tol gaat als gevolg van de deal niet omhoog of omlaag. Flet tolta rief blijft in de pas met de-inflatie. Omdat de provincie met 'enkele procenten' minder rendement ge noegen neemt dan het Rijk (die jaarlijks minstens 7,5 procent Tunneldirecteur Tin Buis, de ministers Wouter Bos (Financiën) en Camiel Eurlings (Verkeer en Waterstaat) en gede puteerde Toine Poppelaars (vlnr) zetten hun handtekeningen. foto Jos van Leeuwen winst wilde) komt het laatste beet je geld vrij voor de aanleg van de Sluiskiltunnel: 75 miljoen. Poppel aars verwacht dat de aanleg eind volgend jaar kan beginnen. Met de overdracht wordt de pro vincie ook verantwoordelijk voor onderhoud en veiligheid. Na een Europese aanbesteding is de tun nel door Zeeland verzekerd, bij voorbeeld tegen brand. Bij schade door natuurrampen of aanslagen overlegt de provincie met het Rijk. Minister Bos: „Het is een prachtige dag voor Zeeland. Na de langste brug, is nu ook de langste tunnel van het land in haar handen. Dankzij trajectcontrole en meer dan 1000 boetes per week blijven we geld verdienen aan de tunnel. Over een paar jaar is een groot knelpunt opgelost en zal het rond de Westerschelde een tunnelpret park zijn." DEN HAAG - Een 46-jarige inwoner van Terneuzen heeft de celstraf van een kleine vier maanden die hij van de Middelburgse rechtbank kreeg voor het mishandelen van een jeugdzorgmedewerker al in voorarrest uitgezeten. Maar hij ging gisteren toch in hoger beroep bij het gerechtshof in Den Haag. Het voormalig raadslid van de Cen trum Democraten in Utrecht heeft al langer problemen met jeugd zorg. In 2005 overleed een van zijn kinderen, waarna justitie een on derzoek instelde. Uiteindelijk plaatste Jeugdzorg alle drie de kin deren (7, 9, en 10) uit huis, omdat de ouders niet goed voor hen zor gen. Een vierde kind (3) zou vlak na de bevalling door Jeugdzorg uit het ziekenhuis zijn meegenomen. 1\vee jaar geleden liep een gesprek op het bureau van Jeugdzorg in Middelburg uit de hand. De ver dachte zou een medewerker met een stoel hebben afgerost, ook vol gens de verklaring die zijn eigen vrouw bij de politie aflegde. De verdachte blijft volhouden dat de jeugdzorgmedewerker hem agres sief had vastgepakt en dat hij de stoel omhoog had geheven om hem 'af te weren'. Advocaat Sol vroeg daarom om vrijspraak. Uit spraak 29 mei. Pieter van Geel (CDA) denkt aan draconische maatregelen. door Ben Jansen 'S-GRAVENPOLDER - Nederland moet alle zeilen bijzetten om de 20-20-20 doelstelling te halen. Die houdt in dat in 2020 20 procent minder broeikasgassen worden uit gestoten, 20 procent van de ener gie uit duurzame bronnen komt en dat het rendement van de ener gieproductie met 20 procent om hoog gaat. Pieter van Geel, fractievoorzitter van het CDA in de TWeede Kamer, zei gisteravond tijdens een discus sie-bijeenkomst van de Borselse af deling van zijn partij dat daarvoor 'draconische maatregelen' nodig zijn. „We kunnen het ons niet ver oorloven welke optie dan ook af te schrijven. We moeten dus energie besparen, biobrandstoffen gebrui ken, biomassa inzetten voor de elektriciteitsproductie, meer win denergie aanwenden, schonere ko- lencentrrales ontwikkelen met de opslag van de daarbij geproduceer de CO2 én kernenergie toepas sen." Hoogleraar kernfysica Tim van der Hagen onderstreepte dat. Hij be toogde dat zonder kernenergie geen energierevolutie mogelijk is. Van der Hagen probeerde af te re kenen met wat hij beschouwde als een aantal misvattingen over kern energie. „Uranium is ook op de lange termijn volop beschikbaar als brandstof voor kerncentrales en radioactief afval blijft niet, zo als Greenpeace wil doen geloven, 250.000 gevaarlijke straling produ ceren, maar 500 jaar. Voorwaarde voor dat laatste is dat gebruikte splijtstof wordt opgewerkt en de daarbij vrijkomende plutonium op zijn beurt ook als splijtstof wordt gebruikt." Energiegedeputeerde Marten Wier- sma (GL) zei weinig te zien in de ondergrondse opslag van CO2 die bij het verstoken van fossiele brandstoffen vrij komt. „We moe ten daar geen genoegen mee ne men in een provincie als de onze. We hebben bedrijven die bezig zijn te werken aan betere oplossin gen." Wiersma pleitte voor de op richting van een C02-academie in Zeeland met een tweeledig doel: een opleidingsinstituut en een on dersteuning voor het bedrijfsleven dat op dit vlak werkt. Het CDA in Borsele vindt dat een nieuwe 380 kV-leiding bij voor keur onder de grond moet komen. Van Geel: „Dat is een kwestie van geld. We moeten maar eens zien- of de samenleving dat ervoor over heeft."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27