Werkplaats Bij Een geeft deelnemers Forse eisen voor laffe overval' Bagels wint Cen dag niet gapivzzeld, ió een dag niet geleefd Geen sloop in Paauwenburg Dagelijks het belangrijkste nieuws per mail? Schrijf in op www.pzc.nl/nieuwsbrief I Dinsdag 19 mei 2009 'Gips vind ik het leukst' Ze werkt geconcentreerd aan haar wasletters. Linda (21) vindt het leuk werk, maar het allerleukst is het werken met gips. Ze staat op en pakt een werkje dat ze heeft; ge maakt; een lachend gezichtje. Net zo vrolijk als zij meestal is. Als al les loopt zoals het moet, is Linda het zonnetje in huis. Enthousiast vertelt ze hoe ze het 'hoofdje' heeft gemaakt. Een preci- siewerkje, want als ze het gips moet mengen met water, mogen er'geen klontertjes in zitten. Ge duld heeft Linda wel, dat blijkt als ze vertelt hoe lang ze af en toe moet schuren om een werkje mooi glad te krijgen. 'Rozen duppen is fijn werk' Nicola zegt niet zo veel, maar hij ziet en hoort alles. Af en toe dwa len zijn ogen door de werkplaats. Weinig ontgaat hem. Hij werkt in een razend tempo aan zijn schaal van papier-maché en gaat door tot leidster Bibi roosjes gevouwen heeft. Die mag hij dan 'duppen' in rode bijenwas. Hardop telt hij tot twintig als de roos uit de was komt en nadruppelt. En daar gaat de volgende. Eenmaal klaar gaat hij onverstoor baar verder aan zijn schaal. Nicola reist vaak met zijn vader per trein door het land en weet exact te ver tellen welke plaatsen in welke pro vincie liggen. 'Ik doe graag iets nieuws' Hij heeft heel wat in zijn mars. Sanjay (21) heeft ook overal zin in. Is hij niet bezig met het maken van kaarsjes, dan helpt hij Linda met haar wasletters of kletst even met Nicola. Sanjay is erg zelfstan dig en werkt, als hij niet in Pop- pendamme is, op een kantoor waar hij veel met de computer doet. En hij zorgt voor het 2-jarige kindje van zijn baas en bazin daar. Hij vindt het 'leuk om nieuwe din gen te doen'. Als hij de gelegen heid krijgt, wil hij later 'het liefst iets met kinderen doen'. Maar het maken van kaarsjes is nu zijn werk en dat doet hij met veel plezier. Linda: „Ik ga ook naar het Lente feest, samen met mijn moeder." Nicola reist het hele land door per trein en weet welke plaats waar ligt. Sanjay: „Ik wil later graag iets met kinderen doen, dat lijkt me leuk." De geur van bijenwas en het geklop van een hamer vullen de werkplaats BijEen in Poppendamme. Een groep jong volwassenen is geconcentreerd bezig met diverse werkjes. door Annemarie Zevenbergen De zon beschijnt de tafel waar Nicola werkt aan een schaal van pa- pier-maché. Hij lijmt en plakt stukjes papier alsof er niets anders op de wereld bestaat. Linda is bezig met letters van rode was en Sanjay heeft het druk met het maken van de driehonderd kaarsjes voor het op handen zijn de Lentefeest op imkerij Poppen damme in Grijpskerke. De drie zitten in de werkplaats Bij- Een, voor (jongvolwassenen met een beperking. Sinds kort kunnen ze daar twee dagen per week te recht (dinsdag en woensdag) om dat de dagbesteding met een dag is uitgebreid. Er is nu nog ruimte voor nieuwe deelnemers. Het drie tal heeft het er naar zijn zin. Nico la is zo druk met zijn werk dat pra ten er niet echt in zit. Af en toe mompelt hij wat en gaat onver stoorbaar verder. In antwoord op vragen herhaalt hij slechts het laat ste woord van de vraag. Hij is be zig en leeft nu even in zijn eigen wereld. Nicola neemt de wereld se rieus. En zijn werk ook. Dus daar moet je hem niet bij storen. Zijn groepsgenoten kunnen echter goed met hem overweg. Zij weten antwoorden aan hem te ontlok ken en af en toe zelfs een glimlach. Werkplaatsleidster Bibi Witteveen houdt een oogje in het zeil en stuurt hier en daar wat bij. Zij is hier een jaar geleden begonnen toen de werkplaats begon. „Ik vind dit een fantastische plek omdat de imkerij erbij zit. Doel van de werkplaats is dat de deelne mers producten maken die ver kocht worden. Dus wat hier ge maakt wordt, moet gewoon goed zijn. Niet zo van 'ach, het mag wat minder, want het is gemaakt door een gehandicapte'. Wat de deelne mers maken is verkoopbaar." De producten worden gemaakt van natuurlijke materialen. Zo zijn er kaarsjes van bijenwas in verschil lende vormen, bijtjes gemaakt van elzenpropjes, rozen, schalen en draagtasjes van oude kranten. KnufFelpopjes zijn er ook, van oude lapjes, met de hand genaaid. Of stoffen tassen, gemaakt met be hulp van een naaimachine. De deelnemers in de werkplaats Bij- Een leren zo verschillende technie ken en werken met diverse gereed schappen. „Door de imkerij heb je hier al een stroom bezoekers die onze produc ten kunnen kopen. We moeten hier dus ook productie maken. Als bijvoorbeeld de 'krantentasjes' op zijn, is het aan ons om nieuwe te maken", aldus Bibi. Alle produc ten moeten overigens wel een link met bijen hebben. Voorop staat dat de deelnemers plezier beleven aan wat ze doen. Zo wordt altijd eerst gekeken naar iemands interesse, waar zijn of haar sterke kanten liggen en hoe die te stimuleren en ontwikkelen. Linda is de vrolijkheid zelve, een lieve meid die deze mid dag af en toe worstelt met haar letters. Ze moet die met een vormpje uit bladen van rode was" halen. Voorzichtig slaat ze met een hamer op het vormpje. Gelukkig, de letter M komt er ongeschonden uit. Een zucht van opluchting, want het is niet eenvoudig om de letters heel uit de vormpjes te krij gen. Dat ondervinden de anderen ook. Maar geduld heeft Linda wel. Van iedere letter moeten er toch minstens een stuk of drie gemaakt worden. Aan het eind van de mid dag is Linda halverwege het alfa bet. De letters zijn voor het Lente feest van Poppendamme (donder dag, vrijdag en zaterdag) zodat een koper van kaarsjes zijn of haar naam daarop kan laten zetten. Een lange naam betekent dus veel kaarsjes kopen want er komt één letter per kaars. Sanjay en Linda breken zich inmiddels het hoofd over namen met de letter Q. Quin- ten, Jacqueline en Jacques, verder komen ze niet. „Dus daar hoefje er niet zo veel van te maken", stelt Sanjay nuchter vast. Hij is druk bezig met het verwar men van bijenwas. Die wordt aan geleverd in 'broden' en hij moet die in stukken hakken om de was in een pan te kunnen opwarmen. Met een gietpannetje schenkt hij vervolgens de hete was in vormen. Sanjay werkt behoorlijk 'zelfstan dig en loopt af en toe bedrijvig rond. Kijkt hier en daar en wil ook overal een handje toesteken. Maar de kaarsen zijn nu zijn eerste ver antwoordelijkheid. Het Lentefeest nadert en de sponsors krijgen er één, netjes verpakt met een potje honing. Werk aan de winkel dus. Er heerst een prettige, open sfeer in de groep. Als het theetijd is, trekt iedereen lekker naar buiten om aan de houten tafels even te ge nieten van de frisse lucht. De zelf gebakken koekjes maken het com pleet. Linda, Sanjay en Nicola zit ten bij elkaar en praten met de moeder van Hans, een man die komt kennismaken. Hij ziet de werkplaats wel zitten en er wordt gelijk een afspraak gemaakt voor een vaste plek op de woensdag. Ni- cola heeft een binnenpretje en zit gniffelend aan de tafel. De ande ren genieten mee. Op het terrein van de imkerij komt een woongemeenschap voor volwassenemtnet een verstandelij ke beperking. Bibi: „Mijn ideaal is dat deelnemers aan de werkplaats op Poppendamme doorstromen, hier blijven werken en wonen." In BijEen moet echter nog hard ge werkt worden om alles af te krij gen voor het feest. Maar klaar of niet: „Ik ga naar het Lentefeest," roept Linda, „met m'n moeder." Stichting BijEen De Stichting BijEen werd april 2007 opgericht om in Zeeland een woon- en werkgemeen schap te stichten voor (jong)volwassenen met een ver standelijke beperking; De werkplaats BijEen in Pop pendammer "onderdeel van de Lievegoed Zorggroep, opende januari 2008; In de werkplaats worden pro ducten gemaakt voor verkoop; De producten zijn van natuur lijke materialen; v De bouwtekeningen voor de woongemeenschap liggen ter inzage tijdens het Lentefeest; s- De woongemeenschap biedt ruimte aan twaalf bewoners; Lentefeest Poppendamme: 21, 22 en 23 mei; 10-17 uur, met oa. bijzondere planten en producten van BijEen. vlissingen - Broodjes- en koffie zaak Bagels Beans in Vlissingen is door de Nederlandse Franchise Vereniging verkozen tot winnaar van de Franchise Trofee 2009. De prijs wordt elk jaar uitgereikt aan een franchisezaak die goed is in sa menwerking en kwaliteit. www.lekkerpuzzelen.nl c. Slachtoffer overval heeft volgens officier een zware stressstoornis. door Emile Calon middelburg - Hoe laf kan je zijn, zei officier van justitie W. Smeenk gisteren tegen drie Middelburgers (19, 21 en 27 jaar). Ze belden op 14 januari tegen middernacht aan bij een inwoner van de Middelburgse Stromenwijk. De grootouders van twee van hen hadden last van die man omdat hij, door zijn hardho rendheid, zijn tv hard had staan. Ook zou zijn bezoek soms luid ruchtig zijn. De kleinzonen vonden dat die buurman eens een lesje moest le ren. Samen met een vriend dron gen ze zijn woning binnen, sloe gen hem tegen de grond en trap ten en schopten hem. Een van hen, de 27-jarige, keek nog even in de woonkamer, zag daar een porte monnee en nam die in een opwel ling mee, zo zei hij tegen de rech ters. Volgens hem was het abso luut niet de bedoeling om wat mee te nemen. De jongste verdach te had echter tegen de politie ge zegd dat ze de buurman te grazen wilden nemen en hem ook zou den beroven. Smeenk stond uitgebreid stil bij de gevolgen voor het slachtoffer. Die man (30 jaar) durft niet meer thuis te wonen uit angst voor de familie van zijn buren. Hij heeft li chamelijke klachten en lijdt ook aan een zware post-traumatische stressstoornis. Smeenk vertelde dat hij nauwelijks de straat durft op te gaan. Winkelen doet hij in Goes in gezelschap van zijn beide ouders. Volgens haar hebben de drie een zeer ernstig misdrijf ge pleegd. Ze eiste tegen de oudste en de jongste celstraffen van dertig maanden waarvan zes voorwaarde lijk. De 21-jarige moet van haar een straf van 24 maanden waar van zes voorwaardelijk krijgen. Ook vindt ze dat de drie samen 2145,76 euro schadevergoeding aan het slachtoffer moeten betalen. De advocaten vonden die eisen veel te hoog. Ze pleitten voor cel en werkstraffen. Advocaat E. Smit vroeg de rechtbank om nog geen oordeel te vellen. Volgens hem moet eerst gekeken worden of de jongste verdachte wel toerekenings vatbaar was op het moment van de daad. Uitspraak 28 mei. vlissingen - De sloop van de eta gewoningen in de Schaepman- straat, de Lieftinckstraat en de Troelstraweg in de Vlissingse wijk Paauwenburg is voorlopig van de baan. Woningcorporatie l'Escaut gaat de woningen voorzien van in dividuele cv-ketels. De corporatie wil volgende week met alle bewoners praten om te horen welke ideeën zij hebben over de toekomst van de wonin gen. Voor de woningen was twee jaar geleden een sloopplan gemaakt dat destijds heel veel weerstand op riep. Ook uit onderzoek is inmid dels gebleken dat de kwaliteit van de woningen nog redelijk is en dat de bewoners er met veel plezier wonen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 20