was ieder hoofd een grote uitdaging Sluiskillenaar wil in beroep vrijspraak WJ 'Zachte vrouwenhand trekt hier de mannen aan en de Vergulde Hand...' ip4c Zonweringen Wandeltocht voor vroege vogels Biervliet z Dinsdag 19 mei 2009 19 'Vrouwen vertelden me vaak hun geheimpjes. En dat ging soms heel ver. Wat ze vertelden? Dat is beroepsgeheim.' 'Vader Simon liet het knippen meestal aan mij over. Hij hanteerde liever het scheermes. En ik vond scheren maar een routineklus.' Eenenvijftig jaar knipte Jan Buijze (68) mannen en vrouwen. Nu, eenmaal op afstand, is het tijd voor een boek: De kappersspiegel vertelt verschijnt deze week. door Wout Bareman In de tijd van vader Simon was de kapsalon aan het Plein in Zaamslag eigenlijk een soort herensociëteit. Jan: „Soms zat er vijfentwintig man te wachten op z'n beurt. Dan werd er over politiek gepraat en werden de laatste roddels uitgewisseld. Nee, als kapper deed je daar niet te nadrukkelijk aan mee, natuur lijk. Dat is nog zo. Je moet de men sen laten praten en goed kunnen luisteren. Mijn vader was erg bij de tijd, beschikte over een goeie al gemene ontwikkeling. Die kon met iedereen meepraten of het nu een boerenknecht was of de burge meester." Hij heeft er toen veel van opgesto ken. Als klein jongetje zat Jan al bijna dagelijks in de kapsalon, waar z'n vader in 1924 als kappers knecht begon en die hij vier jaar la ter overnam. „M'n vader ging als veertienjarige aanvankelijk op het land werken, maar hij was daar volgens m'n opa te zwak voor en moest maar kappersknecht wor den. En dat gebeurde dus. Hij is tot 1978 in het vak gebleven. Als hij niet aan een ororieden^was hfjS 'Mevrouw Dieleman wilde altijd hetzelfde kapsel. gewoon tót het bit- Maar iedere keer veranderde ik het een beetje...' tere einde doorge stapte in 1954 het kappersvak in, negen jaar later trouwde hij met Sari, die uiteraard ook kapster werd. Toen pa in 1978 was gestor ven, nam Jan de zaak definitief over. „Vader wilde absoluut niet dat dingen in de kapsalon veran derden, maar na zijn -dood hebben we de zaak wel drastisch ver bouwd. Door de jaren heen heb ben we dat wel vaker gedaan, trou wens." Zoon Dick had zich in gaan." In z'n laat ste jaren was vader Simon vast van plan een boek te schrijven. Dat is er niet meer van gekomen en dus deed zoon Jan het. Het is het verhaal van een kappersfami lie, maar vooral ook hun belevenis sen. Een fraai tijdbeeld. Over va der Simon en moeder Neeltje (die op de bovenverdieping van de kap salon in Zaamslag een dameskapsa- lonnetje begon en daar later hulp kreeg van dochter Jaantje). Over zoon Jan en diens vrouw Sarie. Jan 1990 in een bestaande kapsalon in de Zuidlandstraat in Terneuzen ge vestigd en nadat hij de zaak in 2999 kon uitbreiden, verhuisde zijn vader van Zaamslag naar Ter- neuzen en ging bij zoon Dick aan de slag. Door de jaren heen heeft Jan Buijze de haarmode keer op keer zien veranderen. „Ik heb ont zettend veel geleerd tijdens cursus sen, maar ook van de deelname aan wedstrijden, van bezoek aan shows in Parijs en Londen. Toege geven, ik was erg leergierig, best creatief ook. Ieder hoofd was een uitdaging., maar ook een inspan ning. Het was nooit routine. Ik hield natuurlijk wel rekening met de uitstraling van de persoon in kwestie, de kleding, de bril. Maar ik probeerde zo'n kapsel toch ook een beetje naar m'n hand te zet ten. Kwam mevrouw Dieleman binnen, dan riep ik al direct door de salon: 'Daar is mevrouw Diele man, die altijd het zelfde kapsel wil.' Maar stiekem bracht ik er dan toch wat verande ringetjes in aan. En na een aantal keren, zag ze er heel anders uit en vond ze het prachtig." Toen hij een nieuwe kniptechniek introduceerde, liep een aantal klanten weg. M'n vader en zus waren woedend en eisten, dat ik de oude techniek weer zou toepassen. Een jaar later moest ik twee man extra personeel nemen, zó druk!" En met een lach: „Vrou wen vertelden me vaak hun ge heimpjes. Dat ging soms heel ver. Wat? Dat is beroepsgeheim!" foto's Camile Schelstraete De Kappersspiegel vertelt leuke verhaaltjes over de gebeurtenissen in de kap salon van de Buijzes aan het Plein in Zaamslag, over de kleurrijke klantenkring en citeert zelfs tek sten, die als reclameuiting op de spiegels stond. Zoals die van scheerartikelenproducent De Ver gulde Hand: 'De zachte vrouwenr hand trekt hier de mannen aan en De Vergulde Hand zorgt dat ze weer gaan'. Anekdotes? Bladzijde 27: „De buurman toen heette Jansen. Later is daar Slote- ma komen wonen. Als het een mooie zomerse dag was, stonden de deuren open. De buurman las na het eten uit de bijbel en dat was dan goed te horen, want dat gebeurde met stemverheffing. Si mon en Ko stonden dan te luiste ren en ze hoorden de buurman le zen: 'En de Here zeide: Piet bluuf mee je poten van die vurke af.' Bladzijde 45: „Simon was visboer Adam eens een keer aan het sche ren in de salon en daar kwam een zekere Kolijn binnen. Kolijn ziet Adam in de stoel zitten en zegt te gen Simon: 'Adam die moet je niet scheren, maar pellen.' Adam zei dan niet veel, want als ze met zo'n scheermes op je keel zitten, dan wil je je mond wel houden. Adam zeker, want die kon geen bloed zien." Bladzijde 54: „Als oom Jacob een beetje dwars was, en dat gebeurde nogal eens, zei Simon: „Jan, je moet eens in oom Jacob z'n oren pissen, want zijn hersens zijn koud." De Kappersspiegel Vertelt, Jan Buij ze, 16,so euro. Bij de erkende boek handel én de kapsalon. Het boek wordt zaterdagmiddag gepresenteerd in Het Podium in Zaamslag. Jan Buijze geeft zijn boek in eigen beheer uit. Het wordt zaterdagmiddag of ficieel ten doop gehouden in Het Podium in Zaamslag. DEN HAAG - De 52-jarige Sluiskillen- aar die door de Middelburgs'e rechtbank tot twee jaar cel is ver oordeeld omdat hij de harddrugsle verancier 'Black Dog' zou zijn, heeft die veroordeling gisteren in hoger beroep in Den Haag aange vochten. De man ontkende bij het gerechts hof speed te hebben geleverd aan de vrouwelijke Sluiskilse dealer 'Blondie' vanaf 2006 tot aan april vorig jaar. De vrouw verklaarde echter zelf dat zij de speed betrok van de verdachte. De verdachte zou ook nog volgens een andere getuige de drugsleverancier met de bijnaam 'Black Dog' zijn. De Sluis killenaar zit al vanaf april vorig jaar in voorarrest en heeft er. dus -als hij ook in hoger beroep wordt veroordeeld- al een flink stuk van zijn straf op zitten, want bij goed gedrag hoeft een veroordeelde niet de volle twee jaar uit te zitten. Maar zijn raadsman mr, A. Rijkse vroeg gisteren alsnog om vrij spraak wegens gebrek aan bewijs tegen zijn cliënt, die verder een na genoeg blanco strafblad zou heb ben. Volgens de raadsman waren de belastende getuigenverklarin gen onbetrouwbaar. Hofaanklaagster mr. W. Oosten brink daarentegen vroeg het hof de door de Middelburgse recht bank opgelegde straf te handha ven. Uitspraak op 29 mei. Red het Sprookjesbos en win 7 x 700 Eftelingprijzen Vind de schatkist terug in Nederland! Verzamel t/m woensdag alle 14 letters en ga naar www.efteling.com Tel.: 0118 -552010 Binnenzonwering Ook voor uw binnenzonwering zijn wij het aangewezen adres :%X: PAC Zonweringen Marie Curieweg 15/4389 WB Vlissingen Tel.: 0118 - 552010 www.paczonweringen.nl B!EIRVLI!ET - In het kader van het stadsvogelproject Terneuzen wor den dit voorjaar de kernen Koe wacht, Zaamslag en Biervliet door leden van de Steltkluut op broed- vogels onderzocht. Om inwoners iets van de bevindingen mee te ge ven wprdt in Biervliet zondag 24 mei een vroegevogeltocht gehou den. Er worden enige vogelspots in het dorp zelf én in het Poortbos bezocht. Voor de gratis begeleide tocht van anderhalf uur verzame len wandelaars zich om 6.00 uur 's morgens op de Markt in Biervliet. Alle deelnemers krijgen een exem plaar van de brochure Van Schelde tot Zand over vogels in de gemeen te Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 111