De Lions van Zostera, zo sterk als zeegras ifeM* prna mm flB££il33 SaM MmtïtïS, lions 19 De leden van Zostera zonder Els de Feijter, die zat in Gent toen de foto gemaakt werd. Foto: duofoto Er zijn in Nederland maar weinig Lions Clubs voor vrouwen. Zeeuws Vlaanderen heeft er een: Zos tera. Al tien jaar. Zostera komt uit het Latijn en betekent ceintuur, maar is ook de naam van een zeegrassoort, dat stevig verankerd is in de zeebodem en met haar stengels meebuigt op de stroming. De Lions Club doet dat ook al een decennium lang. De leden brengen de vier V's, die staan voor vriendschap, vreugde, vertrouwen en voldoening in de praktijk door met plezier hun capaciteiten in te zetten voor het goede doel. In dit jubileumjaar is het motto van Zostera 'ondernemen'. En de meest recente actie: een ei gen parfum. door Ron Gregoor OOSTBURG - Zostera is een Lions Club voor vrouwen uit heel Zeeuws Vlaanderen. "Van Cadzand tot Hulst, en van Temeuzen tot Koewacht", zegt Els de Feijter, een van de leden van het eerste uur van de Lions Club Zostera Zij was o.a. een jaar lang club- presidente. De Feijter, geboren in Breda, kwam toen ze half de twin tig was naar Cadzand. Ze heeft er haar hele werkzame leven gewerkt in de toeristensector. Nu doet ze het wat rustiger aan. Ze is niet van plan te rug te gaan naar haar geboortestreek, daarvoor houdt ze te veel van Cad zand en Zeeuws Vlaanderen. "Een perfect land, een perfecte plaats. Ik blijf"hier altijd wonen." Els de Feijter is bijna van het begin af betrokken geweest bij de oprichting van Zostera. In de Zeeuws-Vlaamse Lionswereld neemt de club een bij zondere positie in, zo tussen twee he renclubs die beiden al 45 tot 50 jaar bestaan. Ook in Zeeuws Vlaanderen zijn er veel actieve vrouwen die zich, naast hun werk, willen inzetten voor de minder bedeelden in de samenle ving Maar zij konden geen lid wor den van een heren Lions Clubs en een gemengde club Lionsclub be stond toen nog niet in Zeeland. Het idee om als een van de eersten in Zee land een Lions Club voor alleen maar vrouwen op te richten, is mede ge steund door de mannen van Lions Club Oost Zeeuws Vlaanderen. 'Richt er dan zelf een op', raaddep ze ons aan." En enkele dames waaronder Elviera Brus en Marianne van Loon vormden een key groep die de taak kreeg te komen tot de oprichting van een Lions club, die haar wortels zou hebben in geheel Zeeuws Vlaande ren. Voorbereiding In april 1996 is de Key-groep officieel geïnstalleerd en werd een begin ge maakt met de oprichting van de eer ste vrouwelijke Lions Club in Zee land. "Daar komt veel voor kijken. Het duurt ook lang voordatje lande lijk als Lions Club wordt erkend. Voorwaarde voor het verlenen van het charter is dat de op te richten club minimaal 20 leden moet hebben. In 1998 was het dan zover. De club bestaat sinds die tijd uit tussen de twin tig en dertig vrouwen. Van allerlei verschillende beroepen, want binnen een Lions Club wordt er gestreefd naar een zo groot mogelijke diversi teit. Zostera heeft nu 26 leden. "We hebben onder meer een binnenhuisar- chitecte, een manager toerisme, een tandarts, een dokter, fysiotherapeute, fabrieksdirecteur, bankdirecteur, een makelaar, een boetiekhoudster een oud politica een directeur van een woonvoorziening en vele andere on dernemers. Veel verschillende beroe pen dus en dat maakt het juist leuk. Ook al omdat we leden hebben van alle leeftijden. Van pakweg dertig tot zeventigjaar. Uitbreiding Zesentwintig leden, een mooi aantal. Toch streeft Zostera naar uitbreiding. "Ideaal is zo rond de dertig leden. Daar streven we naar. Ook al om de continuïteit te garanderen. We kun nen wel wat jongere leden gebrui ken." Overigens zeggen de regels van de Lions dat 'men slechts lid kan wor den als men door twee personen wordt geïntroduceerd'. Werk aan de winkel dus voor de dames van Zos tera. Zostera is de naam vqn een zeegras, dat in zout water groeit en voorkomt in de Westerschelde. "Heel specifiek gras, heel sterk ook", zegt De Feijter. "Gras, dat stevig verankerd is in de bo dem en meebuigt met de stroming. Dat willen wij, als individu maar voor al ook als club." In al die jaren is de tot nu toe nog eni ge vrouwelijke Lions Club in Zee land behoorlijk actief. Om zoveel mo gelijk geld voor diverse goede doelen in te zamelen neemt Zostera allerlei initiatieven. De Key groep is in okto ber 1996 haar eerste inzamelingsactie gestart door tijdens de concerten in het kader van het Festival van Zeeuws-Vlaanderen koffie te schen ken met zelf gebakken cake. Deze ac tiviteit levert nu al 12 jaar geld op dat ten goede komt aari een van de vele goede doelen die Zostera in de loop der tijd heeft gesteund. Al jaren orga niseert Zostera in november een boe- ken- en platenmarktmarkt in Temeu zen, die steeds tussen de 3000 en 4000 euro opbrengt. Ook op de Jaarmarkt in Groede zijn leden jaarlijks van de partij met een lo terij De meest recente actie is het project Lionelle, een eigen Eau de Parfum, nergens anders in de wereld te koop. "We hebben Karei den Ouden van Essential Health Products in Oostburg gevraagd speciaal voor ons een Eau de Parfum te ontwikke len. Het is een fruitig, fris geurtje ge worden, speciaal bestemd voor de ac tieve vrouw, die midden in het leven staat". De verkoopopbrengst van Lio nelle is uiteraard bestemd voor het goede doel. War Child Het nieuwe parfum werd gepresen teerd tijdens de officiële viering van het tweede lustrum begin april in Por- gy Bess in Temeuzen. Presidente Christiane de Badts overhandigde het eerste flesje aan districtsgouverneur Peter Brandenburg En sinds die tijd doen alle 26 Zostera's er alles aan om Lionelle zoveel mogelijk te verkopen. "Een ideaal cadeautje voor moeder- dag." De volledige opbrengst van het par fumproject is bestemd voor War Child, een organisatie, die veel be kendheid heeft gekregen door de in spanningen vair Marco Borsato. War- child draagt bij aan een vreedzame toekomst voor kinderen en jongeren die getroffen zijn door gewapende conflicten. War Child heeft van Zos tera al een cheque van 5000 euro mo gen ontvangen, maar het einde van de Lionelle actie is nog niet in zicht. Zostera heeft als Lions Club in Zeeuws Vlaanderen natuurlijk ook aandacht voor regionale projecten. Recent schonk de club 2000 euro aan speeltuin Oranjekwartier in Temeu zen. Zostera steunt ook het scholen project van de Zeeuws Vlaamse Stich ting SAKO in Bangladesh. In totaal ging dat om een bedrag van ruim 13.000 euro. Voorlopig is Zostera nog de enige vrouwelijke Lions Club in Zeeland. Maar niet lang meer, volgens Els de Feijter. "Ik weet dat er in Midden Zeeland een nieuwe vrouwelijke Lions Club in oprichting is. Het is hartstikke goed dat er meer vrouwelij ke Lions Clubs komen. We hebben contacten met de Lions in Roosen daal en Antwerpen. Hoe meer vrou welijke Lions, hoe beter."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 101