Conflicterende belangen in de Statenzaal Nu in de webwinkel! LEZERSE^TRA PZC Uw oude dia's digitaal! Gezinsvakantie Piopsaland n ikbestelsnel op www.pzc.nl/webwinkel 3 dvd-box Blauw Bloed Lezersprijs 21,95 exclusief 2,95 verzendkosten Unovia Diascanner TE GAST Kees van Beveren is voorzitter van de CDA-Statenfractie in Zeeland De PvdA in.de Staten van Zeeland stelde tien da gen geleden schriftelijke vragen over de conflicte rende belangen van nevenfuncties van onze commissaris van de ko ningin, Karla Peijs. Op de website van de provincie Zeeland zijn die nevenfuncties netjes opgesomd. Het betreft twaalf nevenfuncties, waarvan de helft direct verbonden is aan de functie van commissaris van de koningin in Zeeland. Daar wordt dus een duidelijk Zeeuws belang mee gediend. De andere helft betreft de nevenfuncties: regeringscommissaris AEGON NV; voorzitter Veilig Verkeer Neder land; lid raad van toezicht ANWB; lid raad van toezicht TU Delft; coördinator binnenvaart voor de Europese Commissie; lid adviescommissie Internatio nale Vraagstukken. Regeringscommissaris AEGON NV is mevrouw Peijs op nadrukke lijk verzoek van de PvdA-minister Wouter Bos. Wettelijk kader In de Provinciewet zijn de verbo den handelingen voor de leden van Provinciale Staten benoemd. Deze verboden handelingen gel den eveneens voor de commissaris van de koningin. De Wet heeft ook een opsomming gegeven van de zogenaamde onverenigbare be trekkingen voor de commissaris van de koningin. Deze wettelijke bepalingen zijn opgenomen, juist om conflicterende belangen te voorkomen. Bij de selectie van een nieuwe commissaris van de konin gin hebben Provinciale Staten van Zeeland afspraken gemaakt over de nevenfuncties. In de profiel schets was er niets over opgeno men. Toen de minister van Bin nenlandse Zaken op bezoek kwam in Zeeland om over de selectiepro cedure met de Staten van gedach ten te wisselen, heb ik als voorzit ter van de vertrouwenscommissie twee duidelijke elementen aange geven: nevenfuncties moeten passen binnen de tijdsbesteding, waar het accent in de provincie behoort te liggen; 2. nevenfuncties die worden aan vaard of voortgezet mogen niet strijdig zijn met het functioneren van de commissaris. Belangenverstrengeling De leden van Provinciale Staten zijn gekozen volksvertegenwoordi gers. Het lidmaatschap van de Sta ten wordt beschouwd als een ne venfunctie. Statenleden staan daar door met twee benen in de samen leving. Dat heeft grote voordelen; ze zijn immers niet met alleen en uitslui tend politiek bezig. Maar er kleven ook nadelen aan. Eén van die na delen kan zijn dat er belangente genstellingen kunnen ontstaan of dat er een schijn van belangenver strengeling ontstaat. Het is in eer ste instantie aan de politieke par tijen zelf om daar zuiver mee om te gaan. In de Provinciewet staat dat een Statenlid niet direct of indi rect als vertegenwoordiger of advi seur voor de provincie werkzaam kan zijn. Nu de PvdA de suggestie oproept dat er belangenverstrenge ling aan de orde is met de neven functies van de commissaris van Adviesprijs 119,- -exci. 4,95 verzendkosten Lezérsprijzen vanaf€119,-p.p.* PZC Maandag 18 mei 2009 I 9 Blauw Bloed is hét royaltyprogramma van de EO dat de leden van de Konink lijke familie van dichtbij volgt. Deze luxe 3dvd-box van het seizoen 2008-2009 presenteert op een toegankelijke manier de recente ontwikkelingen rondom de Oranjes. Speelduur 4 uur. Commissaris van de Koningin Karla Peijs tijdens een bezoek aan Sluis; de Statenfractie van de PvdA heeft vragen gesteld over de nevenfuncties van de commissaris. foto Camile Schelstraete Adviesprijs 34,95 de koningin, moet ze ook de moed hebben het eigen handelen van Provinciale Staten aan de orde te stellen. Toepassingskader Als onze commissaris van de ko ningin gevraagd wordt voor een nevenfunctie, doet ze daar altijd eerst melding van in het presi dium (de maandelijkse vergade ring van de fractievoorzitters in Provinciale Staten). Daarna volgt er een schriftelijke mededeling aan de Staten, die vervolgens op de agenda van de Statenvergadering komt. Noch in het presidium, noch in de Staten heeft de PvdA ooit bezwa ren tegen het aanvaarden van een nevenfunctie door de commissaris van de koningin ingebracht. Ster ker nog: het wordt juist, getuige het verzoek van minister Bos aan mevrouw Peijs, door de PvdA ge stimuleerd om nevenfuncties aan te gaan. Dan is het dus opmerke lijk dat er nu reden is voor het stel len van de schriftelijke vragen. De Staten van Zeeland hebben een gedragscode bestuurlijke inte griteit vastgesteld. Als er twijfels zijn is dat hét instrument om de zaken te toetsen en eventueel be ter te regelen. Door de toepassing daarvan aan de orde te stellen ge ven de Staten zichzelf een extra en objectief controle-instrument en dat is beter dan suggestief te werk te gaan zoals de PvdA nu doet. Een antwoord op de vragen van de PvdA is altijd subjectief Ik pleit daarom voor een extern onder zoek naar de conflicterende belan gen van (neven) functies van alle le den van Provinciale Staten én van de leden van Gedeputeerde Staten en de commissaris van de konin gin. Haal uw oude negatieven en dia's uit het stof en zet deze via USB op uw PC! Met de Unovia Diascanner maakt u uw oude mapjes met foto's weer waardevol. Geschikt voor zowel Windows XP als Vista. Een onvergetelijk uitstapje voor het hele gezin! Mega Mindy, Bumba en Kabouter Plop, ze zijn er allemaal in Piopsaland. Beleef uren plezier in meer dan 40 attracties! Voor het eerst vlieg je in Piopsaland de Panne over de kop in de spectaculaire nieuwe acht baan Anubis The Ride. Verblijf in het landelijk gelegen Leonardo Hotel Brugge***, 4 km van het centrum van Brugge. Piopsaland ligt op ca. een half uur rijden. Familiekamer* Overige voorwaarden, data en prijzen zie webwinkel (categorie reizen - gezinsvakanties). Hét royaltyprogramma op tv

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9