'Je moet ze vooral laten voetballen' 40 Maandag 18 mei 2009 PZC Frans, de 60-jarige doelman van Rijen, grijpt goed in. foto Lex de Meester De aanvoerder van het team van Dauwendaele, Corné Gideonse, kan net niet bij de bal. foto Lex de Meester G-voetbaltoernooi bij FC Dauwendaele is een groot succes. door Marlot Hak MIDDELBURG - Nog napuffend van hun tweede wedstrijd hangen de broers Stefan en Coert de Munck zaterdagmiddag met zijn tweeën aan een tafeltje in de kantine van FC Dauwendaele. Ze zijn het er over eens dat het super tof is dat het voetbaltoernooi voor mensen met een beperking bij hen op de club in Middelburg wordt ge speeld wordt. „Vooral omdat we nu niet ver hoeven te reizen", lacht Coert. Zaterdagmiddag, een paar uur eer der. Het is op dat moment al een gezellige bende in het clubhuis. De teams, met grote verschillen in leeftijd en bestaande uit meisjes en jongens, maken zich vol en thousiasme op voor het toernooi. Sommigen hebben nog wel aan dacht voor de opening door burge meester Koos Schouwenaar maar velen zijn intussen al stiekem aan het inspelen. De regen, die aan het begin van de dag de wedstrijden verstoort, lijkt de deelnemers niet te deren. Zo ook niet Frans, die met zijn 6o jaar nog fanatiek het doel verdedigt van W Rijen. De partij gaat verlo ren, maar de goalie treurt niet. „Ik kan nog goed keepen en het is vooral heel gezellig." Rond het middaguur zijn de spe lers flink moegestreden. De eerste lunchpakketten worden al vroeg uitgedeeld. De twee tienermeiden Ishara Esa- jas en Alev Grim hebben hun han den vol aan alle hongerige deelne mers. Vanuit school moeten ze een aantal uur verplichte vrijwilli gerswerk doen. Esajas: „Het bevalt goed tot nu toe, het is erg gezellig." En terwijl de teams van hun lunch genieten, kijkt de een vol bewon dering naar het muziekkorps Julia na, terwijl een ander zijn techniek probeert bij te schaven met een spel waarbij de bal door gaten in een luchtkussen moet worden ge schoten. Het spel is beschikbaar ge steld door het Liliane Fonds, dat tijdens het toernooi geld inzamelt. Daarnaast is er op het centrale pleintje tussen de velden gratis popcorn te verkrijgen. Dat is een groot succes. Een enkeling meent er zelfs beter door te gaan voetbal len. Tijdens het G-toernooi gaat het er in het veld even hard aan toe als bij het reguliere voetbal. Niet al leen bij de toeschouwers maar ook bij de spelers lopen de emoties soms hoog op. Toch wordt elke on deruitgehaalde voetballer door de zelfde speler met alle tederheid ook weer overeind geholpen. Pas in de allerlaatste wedstrijd die gespeeld wordt, dreigt het even uit de hand te lopen. Drie mensen moeten voorkomen dat scheidrech- ter Bob Agterberg, die vanwege zijn leeftijd van zeventig jaar zijn laatste wedstrijd floot, niet aange vallen wordt. „Het komt wel vaker voor bij G-voetbal", zegt de arbiter „Geluk kig weet de begeleiding er goed mee om te gaan. Je moet ze vooral laten voetballen. Veel spelers raken een tegenspeler doordat ze geen controle hebben over hun lichaam, daar fluit je niet voor." En als tot slot de teams aan het eind van de dag samen met het zangduo Anita en Ed de polonaise dansen, zijn de broers De Munck opnieuw in het clubhuis te vin den. Strompelend baant Coert zich een weg door de menigte „Ik heb mijn hamstring verrekt", ver telt hij ietwat beteuterd. Toch kan er nog een kleine glimlach vanaf want na een geslaagde dag eindigt het thuisspelende team als tweede in de poule. V jggjgggj Scheidsrechter Bob Agterberg floot zaterdag zijn laatste wedstrijd. Na af loop kreeg hij een gouden speld van de KNVB. foto Lex de Meester Voetbal verbroedert, twee leden van de voetbalclub RKSV Heeze. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 88