pV6 PI Sgeva a r L-ieuwe Westra bezorgt zijn ploeg in o Tour de Picardië een nieuw succes Lorenzo neemt de leiding in WK Roger Federer breekt de ban pzc Maandag 18 mei 2009 29 Renner valt 60 meter diep in ravijn tijdens achtste etappe Giro. door Edward Swier milaan - Pedro Horrillo zal nog ze ker een week in het ziekenhuis, Os- pedali Riuniti van Bergamo, moe ten blijven. Dat is, hoe cru het ook klinkt, héél goed nieuws. De Rabo- bankrenner had net zo goed zijn crash in de achtste etappe van de Giro d'Italia niet meer na kunnen vertellen. De 34-jarige Spanjaard viel zestig meter diep in een ravijn en werd slechts na lang zoeken - meer dood dan levend - gevon den. Het moeten, als hij nog bij kennis was, de langste minuten uit zijn le ven zijn geweest. Horrillo, een van de meest sociale coureurs van het peloton, had de dood in de ogen gekeken. Hij was helemaal alleen in een wanhopig gevecht om te blijven ademen. Niemand die het had zien gebeu ren. Er was ver boven hem, bij de vertwijfeld zoekende Raboploeglei- der Jan Boven, mecanicien Walter Boom én een groep te hulp gescho ten alpinisten, zelfs twijfel of de coureur wel was gevallen, of hij niet 'zomaar' in het niets was ver- 'We zochten, maar zagen niks. Ik hoop dit nooit meer mee te maken' dwenen. „We zochten, maar zagen niks, het was zo angstig. Ik hoop dit nooit meer mee te maken", zei Boven. In de lastige afdaling van de Culmi- ne di San Pietro, de renners waren ruim 65 kilometer onderweg rich ting Bergamo, k on Pedro Horrillo een bocht niet houden. Allicht dat hij is gaan schuiven over natte, op het wegdek gelegen bloesem, of heeft hij - in een poging snel weer aansluiting bij het peloton te krij gen - te veel risico genomen. Zeker is dat hij doodsangsten moet heb ben gehad. Het remspoor op de weg leidde rechtstreeks naar een balustrade van zeker een meter hoog. De fiets was er als stille ge tuige blijven staan, Horrillo was er overheen gedoken. Horrillo viel zestig meter diep in een ravijn, slechts even afgeremd door struik gewas, raakte daarna zwaarge wond door diverse smakken tegen het gesteente. Dat de in het Baskenland (Abadi- no) woonachtige Horrillo niet ter plekke overleed, heeft hij waar schijnlijk te danken aan zijn pos tuur. Horrillo is voor een wielren ner bovengemiddeld gespierd. Na een zoektocht van een half uur kon een traumahelikopter de Span jaard uiteindelijk bereiken, hem fixeren en vervoeren naar Berga mo. Daar knokten artsen het hele weekeinde om Horrillo in leven te houden. Gistermiddag werd duide lijk dat de situatie niet langer le vensbedreigend was. Horrillo ont waakte uit zijn coma, kon zijn be nen en armen bewegen. De artsen konden hem aanspreken, hij be greep de ernst van de situatie. De pijn moet onbeschrijflijk groot zijn. Horrillo heeft zijn boven been, knieschijf en twee ruggen- wervels gebroken. Bovendien per foreerden enkele ribben zijn lon gen. Met name die laatste kwet suur baart de artsen veel zorgen. „Het maakt het ademhalen heel erg moeilijk. Daarom moet hij ook nog zeker acht dagen in Bergamo blijven, daarna hopen we hem naar Bilbao te kunnen vervoeren", zei teamarts Geert Leinders. Foto's en scans hebben geen ernstig hoofd- of hersenletsel aangetoond. „Pedro is een heel slimme jongen, erg sociaal", weet ploegleider Adri van Houwelingen. „Hij is, omdat hij Spaanstalig is maar ook heel goed Engels spreekt, een belangrij ke schakel in de ploeg. Hij was het bindmindel van deze Giroploeg. Denis Mentsjov had hem er graag bij." Cavendish zegeviert Mark Cavendish won gisteren de negende etappe van de Ron de van Italië. De coureur van was na een rit over 163 kilome ter, verdeeld over tien plaatselij ke ronden in Milaan, de sterk ste in een massasprint. De negende etappe telde niet mee voor het algemeen klasse ment. Dat besloten de organisa toren naar aanleiding van de zware valpartij van Pedro Horril lo. De koersdirectie vreesde voor nieuwe valpartijen tij dens de plaatselijke ronden in Milaan. Van Hummel wint Tour de Rijke en Valley Classic. noyon - Lieuwe Westra heeft de eindzege behaald in de Tour de Pi cardië. Zijn leidende positie kwam op de slotdag niet meer in gevaar. Op de laatste dag van de Tour de Picardie stonden er twee ritten op het programma. De ochtendrit ging over 84,5 km en liep uit op een massasprint. Westra kwam in de massasprint als zeventiende over de streep in dezelfde tijd als winnaar Robbie McEwen. 's Middags volgde een rit over 95,5 kilometer. De Fransman Yoann Of- fredo van La Francaise des Jeux won solo deze slotrit. Daarachter won Jimmy Casper de pelotons print. De leidende positie van Westra kwam in deze rit niet meer in gevaar. Jasper Iwema verovert in Le Mans eerste punten. le mans - Jorge Lorenzo heeft gis teren bij de Grote Prijs van Frank rijk weer de macht in de MotoGP gegrepen. De Spaanse wegracer profiteerde op het circuit van Le Mans optimaal van de veranderen de weersomstandigheden. Gedurende de race klaarde het op en werd het circuit droog. Lorenzo was veruit de beste onder die om standigheden. De Yamaha-rijder liet de Italiaan Marco Melandri (Kawasaki) en Dani Pedrosa (Hon da) achter zich. Lorenzo, die eerder dit seizoen de Grand Prix van Japan won, nam ook de leiding in het wereldkampi oenschap. Zijn maximale score en het dramatische optreden van de Italiaan Valentino Rossi was daar voor voldoende. Wereldkampioen Rossi kwam al vroeg ten val, moest drie keer de pit in en kreeg ook nog een tijd- straf Gedesillusioneerd finishte de Italiaan, die voor zijn 99e GP-zege ging, als zestiende. Dat was net buiten de WK-punten. Zijn achter stand op Lorenzo in het WK-klas- Na zijn zege in de Dutch Food Valley Classic van zaterdag schreef Kenny van Hummel een dag later ook de Tour de Rijke op zijn naam. De wielrenner van Skil-Shi- mano bleef in Spijkenisse de Duit ser Eric Baumann (tweede) en Bel gisch kampioen Jurgen Roelandts in de spurt voor. Nadat een kopgroep met nationaal kampioen Lars Boom, Piet Rooijak- kers en Marco Brus urenlang voor uit had gereden, vond op circa 35 km van de streep een hergroepe ring plaats. Onder impuls van Ra bobank en Van Hummels ploeg Skil-Shimano werd het tempo zo hoog opgevoerd dat ontsnappen zinloos was. Van Hummel boekte vervolgens in Spijkenisse zijn vijf de zege in een maand en zelfs de derde in een week. Toch vond hij de zege geen van- zelfsprekendheid. „Normaal ge sproken ben ik niet op mijn best sement bedraagt overigens maar één punt en dat geldt ook voor de Australiër Casey Stoner. „Dit is een droom", keek de win naar gisteren terug op de moeilijke race. „Ik verwachtte hier niet te winnen. Ik vecht voor de titel en dan is dit een perfect weekeinde", analyseerde de Spanjaard, die deel uitmaakt van hetzelfde team als Rossi. De twee hebben geen beste relatie. Lorenzo begon onder natte omstandigheden van de tweede startplaats en nam de eerste posi tie snel over van zijn landgenoot Pedrosa, die van pole vertrok. Tijdens de race brak de zon door, zodat de coureurs gedwongen wer den hun machines om te ruilen met droogweerbanden. „Het was een gekke race. Nadat we materi aal hadden geruild, kreeg ik meer zelfvertrouwen. Vanaf dat mo ment was het eenvoudig", stelde Lorenzo vast. Marco Simoncelli liet zich kronen als de beste in de 250cc-klasse. De wereldkampioen, moeizaam aan het seizoen begonnen, hield de Spanjaard Hector Faubel en de Ita liaan Roberto Locatelli achter zich. In het WK-klassement schoof Si moncelli naar de vierde plaats. Al- varo Bautista nam de leiding door als het flink heeft geregend, daar worden mijn spieren stram van." Amber Neben heeft de leider strui in de Ronde van de Aude voor vrouwen overgenomen van de Duitse spintster Ina Teuten- berg. De Amerikaanse wielrenster profiteerde in de tweede etappe, een ploegentijdrit over 27 kilome ter in Port la Nouvelle, het meest van de inspanning van haar Duit se equipe Nürnberger Versiche- ru'ng. Het team won in 35 minu ten en 07 seconden. In de algeme ne rangschikking heeft Neben acht tellen voorsprong op haar Duitse ploeggenote Trixi Worrack. Regi- na Bruins is nu de beste Neder landse, derde op 0.09. Ze rijdt voor Cervelo, dat tweede werd vóór Flexpoint, met onder ande ren Mirjam Melchers en Loes Gun- newijk, Columbia (Chantal Belt man) en DSB Bank (Ma+rianne Vos). Jorge Lorenzo was een klasse apart in Le Mans. Daniel Joubert/EPA als vierde te finishen. In de lichtste klasse zegevierde de Spanjaard Julian Simon, voor de Duitser Jonas Folger en de Span jaard Sergio Gadea. De jonge Ne derlander Jasper Iwema veroverde zijn eerste WK-punten. Hij finish te als dertiende en verdiende daar mee drie punten voor de wereldti telstrijd. Roger Federer is blij met zijn zege op Rafael Nadal. foto Juan Carlos Hidalgo/EPA Zwitser verslaat op toernooi in Madrid Rafael Nadal. madrid - Roger Federer is er einde lijk weer eens in geslaagd te win nen van Rafael Nadal. De Zwitser won gisteren in de finale van het tennistoernooi in Madrid eenvou dig met 6-4 en 6-4 van de Spaanse nummer één van de wereld. De strijd op gravel was in nog geen an derhalf uur beslist. Daarmee maakte Federer meteen een einde aan de lange ongeslagen reeks van Nadal op gravel. De 22-ja- rige Spanjaard had 33 partijen op het gemalen baksteen niet verlo ren. De afgelopen vijf ontmoetin gen van de aartsrivalen eindigden allemaal in het voordeel van Na dal, inclusief drie grandslamfina- les. Voor Federer was het ook een overwinning op zichzelf Het was zijn eerste toernooizege sinds okto ber 2008, zijn 58e in totaal. De zichtbaar vermoeide Nadal had een excuus. Hij stond zaterdaga vond nog op de baan in de halve finale tegen Novak Djokovic. In een uitputtend duel dat vier uur duurde, was de Spanjaard uiteinde- 'Sorry, dat ik uitgerekend een Spanjaard op jullie toernooi versla' lijk de sterkste: 3-6 7-6 (5) 7-6 (9). Federer speelde die avond ooic, maar had heel wat minder tijd en moeite nodig voor Juan Martin del Potro: 6-3 6-4. „Het hielp inder daad niet echt dat ik gisteren vier uur op de baan stond", zei Nadal. „Maar ook als dat niet zo was ge weest, had ik Roger niet kunnen stoppen. Hij verdiende deze zege meer dan ik. Hij speelde heel goed en was de favoriet op dit snelle gra vel. Ik was niet agressief genoeg." De Zwitser, die vorig jaar augustus zijn koppositie op de wereldrang lijst kwijtraakte aan Nadal, sloeg maar liefst 25 winners, tegen twaalf voor de Spanjaard. Nadal had in de tweede set nog een kor te opleving. Hij kreeg bij 4-5 (40-15) twee kansen om de 27-jari- ge Zwitser te breken. Federer werk te deze echter weg en sloeg vervol gens op zijn tweede wedstrijdpunt met een ace toe. „Sorry, dat Ik uitgerekend een Spanjaard op jullie toernooi ver sla", verontschuldigde Federer zich op de Madrileense baan. „Sorry dat ik het feestje heb verpest." Di- nara Safina won bij de vrouwen. Ze versloeg in de finale Caroline Wozniacki: 6-2 6-4. De Deense tie ner klimt overigens dankzij de fina leplaats vandaag wel de top tien van de WTA-ranglijst binnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 77