SC Heerenveen drTe^utrecht De zure glimlach van een ontevreden Feyenoord laat het ook in eerste wedstrijd van de play-offs afweten 26 Maandag 18 mei 2009 PZC Ook na nederlaag tegen NAC Breda regent het positieve geluiden. door Barry van der Hooft BREDA - Het is en blijft een bijzon dere eigenschap. Terwijl binnen het veld afspraken worden ge schonden, de chemie ver te zoe ken is en het voetbal weinig hou vast biedt, weten ze bij Feyenoord altijd weer aanknopingspunten te vinden. De spelers zijn er dit sei zoen aan gewend geraakt om zich zelf moed in te praten, de trainer blijft altijd correct en obligaat. Ook na de nederlaag tegen NAC Breda (3-2). Bert van Marwijk zat zaterdag avond in Breda op de tribune om met eigen ogen te kunnen zien hoe zijn (potentiële) internatio nals er voor staan. De bondscoach moet zich rot zijn geschrokken van Tim de Cler. De verdediger is geen schim meer van de linksback die zich bij AZ in de nationale se lectie speelde. Zoals zo veel spelers die het Feyenoord-shirt aantrek ken, is De Cler in een neerwaartse spiraal terecht gekomen. Maar wat zei Leon Vlemmings? „Tim heeft naar behoren gespeeld. Hij heeft zijn rol als linksback prima inge vuld." Het waren woorden die geen ver bazing meer wekken. Hoe slecht het ook is, hoe veel er ook mis gaat; Vlemmings neemt zijn spe lers altijd en overal in bescher ming. Binnen zijn selectie wordt die manier van werken uiteraard gewaardeerd. Toch zou het geen kwaad kunnen wanneer de trainer zo nu en dan eens openlijk een kri tische noot plaatst. Een aantal spe lers gaat niet tot het gaatje, omdat ze weten dat ze verzekerd zijn van een basisplaats. Het heeft er mede voor gezorgd dat het spel van Feyenoord wordt gekenmerkt door wisselvalligheid. De afgelopen maanden overheer ste er tevredenheid na een gelijk spel bij AZ, of een zege op FC Twente. Maar net zo gemakkelijk verloor Feyenoord dan vervolgens van FC Volendam en Roda IC. Het topsportklimaat waar ze in Rotter dam-Zuid zo naar hunkeren, was in die duels niet te ontdekken. Ook tegen NAC had Feyenoord lange tijd weinig in te brengen. De thuisploeg kreeg voor rust de bes te mogelijkheden en sloeg in de tweede helft binnen een kwartier twee keer toe. De manier waarop dat gebeurde was van vanuit Rot terdams oogpunt schrijnend te noemen. Giovanni van Bronck- horst moest zich bij vrije trappen volgens de afspraken over Patrick Zwaanswijk ontfermen. Maar bij de 1-0 viel Feyenoords aanvoerder niet in de buurt van de lange ver dediger te ontdekken. Zwaanswijk heerste in de lucht, Rob Penders kon simpel scoren. Even later liet de jonge Keivin Leer dam zich foppen door Anthony Lurling, die de bal tegen de hand van de rechtsback schoot. Donny Gorter benutte de strafschop feil loos (2-0). Feyenoord was rijp voor de slacht, leek even tureluurs te worden getikt door NAC, maar kwam dankzij een benutte penal ty van Roy Makaay terug in de wedstrijd. Feyenoord voerde de druk vervol gens op, niet toevallig met oppor tunistisch voetbal waar niet te veel over nagedacht moest worden. Het liep vervolgens wel tegen een venijnige counter aan. Matthew Amoah gleed simpel langs De Cler, bediende Lurling en kreeg de bal meteen terug: 3-r. Jon Dahl To- masson bepaalde de eindstand daarna nog op 3-2, ook al vanaf elf meter. Die eindstand vertekende het beeld van de wedstrijd, omdat Feyenoord alleen in het slotkwar- tier wat af had kunnen dwingen. Toch klonken er na afloop, zoals zo vaak, weer positieve geluiden. De Feyenoorders rekenen nu op de magie van de Kuip. „Als we donderdag winnen, dwin gen we een derde wedstrijd af', zei Henk-Timmer. „Die wordt dan ook in de Kuip gespeeld, dus dat is in ons voordeel." Houvast werd dus weer eens in het stadion en het fanatieke publiek gezocht. Dat was dan wel weer logisch, want in het voetbal moet Feyenoord het niet zoeken. Friese ploeg verslaat FC Twente in een zinderende bekerfinale. door Hans Leber ROTTERDAM - Het Friese voetbal heeft zijn eerste hoofdprijs te pak ken. Niet eerder in het bijna 89-ja- rige bestaan kreeg SC Heerenveen een échte beloning voor de bijdra ge aan het Nederlandse voetbal. Gisteravond wel. FC Twente werd na een 2-2-eindstand met straf schoppen verslagen, in een zinde rend slotstuk van de Nederlandse beker. De beste ben je als je wint. Maar FC Twente had gisteravond ook de beste kunnen zijn. De paal, de lat, een van richting veranderde bal die in hét doel dwarrelt, het zat de Tukkers niet mee. „Het was onze dag niet", concludeerde coach Ste ve McClaren nadien. De Brit was gedesillusioneerd. Zijn eerste jaar in Enschede was geweldig, maar bleef zonder prijs. Ook al kiezen penningmeesters direct tfoor een tweede plaats en de daaraan ver bonden voorronde Champions League en niet voor de beker. 'Driemaal scheepsrecht' stond op een groot Fries' spandoek te lezen en zo gebeurde het ook. Na twee verloren bekerfinales (tegen Ajax in 1993 en Roda IC in 1997) was het gisteren raak. 1\vee keer, door Goran Popov en Bonaventure Kalou, kwamen de Friezen op voorsprong. TVvee keer kwam Twente terug: via Eljero Elia en (vlak voor tijd) Youssouf Hersi. Laatstgenoemde veranderde in tien minuten tijd van held tot schlemiel, toen hij Twentes derde penalty miste. Het bleek een fatale misser. De ontroostbaarheid van Hersi en de hele Twentse ploeg zegt tevens iets over de fraaiheid Karakteristiek van een provinciale bekerfinale. Nog even los van de maatschappe lijke kosten (een paar agenten wa ren voldoende gisteravond in Rot terdam omdat er geen Ajax, Feye noord of PSV meedeed), zelfs de intensiteit van de vreugde en het verdriet werkt aanstekelijk. 1\vee keer 28.500 fans zorgden verder voor een spectaculaire ambiance die aan Engelse verhoudingen deed denken. Mooi gevoetbald werd er niet, meeslepend en spec taculair was het wel. Nadat Hee renveen eerder dit seizoen met 6-0 van Twente had verloren en thuis niet verder dan 1-1 was gekomen, was de Friese wraak gisteravond zoet. Verdiend of onverdiend, net als in TWente (dat de beker al twee keer won) is in Friesland de laatste decennia gestaag gewerkt aan een profclub die inmiddels al enkele ja ren tegen de top aanschurkt. Daarom mag de bekerwinst wor den gezien als een beloning voor kwaliteit. Voorzitter Riemer van der Velde en trainer Foppe de Haan zetten een club neer die was gebaseerd op sportiviteit, presta ties en beschaafde onderlinge ver houdingen. Gewoon blijven als motto. Gisteravond vervolmaakte de Noor Trond Sollied wat de club met De Haan, Gertjan Verbeek en vroeger zelfs met Abe Lenstra niet lukte: een hoofdprijs mee naar huis nemen. Sollied wilde niets weten van tactische vondsten. Hij bleef nuchter zoals ze het in Hee renveen graag zien. En zijn Neder lands was ook gisteravond onna volgbaar. „Dit is geen hocus-pocus maar gewoon één wedstrijd. Die hebben wij gewonnen. Het was al een nationale feestdag in Noorwe gen vanwege de winst op het song festival. Dus pas op: ook ik heb na vanavond een heel nieuw gevoel voor muziek." sas -3SS I IÜS NAC-aanvaller Anthony Lurling wordt gestuit door Denny Landzaat (links). Giovanni van Bronckhorst (rechts) kijkt toe. foto Robert Vos/ANP SC Heerenveen-FC Twente 2-2 na verlengingen (1-0,1-1/2-2), SC Hee renveen wint na strafschoppen: 5-4. 27. Popov 1-0, 54. Elia 1-1,114. Ka lou 2-1, 117. Hersi 2-2. Scheidsrechter: Wegereef. Gele kaart: Svec, Si- bon, Popov, Roorda (SC Heerenveen), Janssen, Elia (FC Twente). Aantal toeschouwers: 46.000. SC Heerenveen: Vonk; Breuer, Bak Nielsen, Dingsdag en Popov; Svec (78. Roorda), Elm en Grindheim (74. Kalou); Beerens (87. Paulo Henrique), Si- bon en Pranjic. FC Twente: Boschker; Douglas, Wisgerhof (17. Stam), Rajkovic en Braaf heid; Perez (84. Hersi), Tioté en Janssen; Arnautovic (12. Denneboom), N'Kufo en Elia. UTRECHT - Als FC Groningen de play-offs voor deelname aan de Eu ropa League als winnaar afsluit, mag de club Marcus Berg daar dankbaar voor zijn. De Zweede spits maakte in de eerste ronde te gen FC Utrecht tot drie keer toe een achterstand ongedaan: 3-3. Tim Cornelisse opende na zes mi nuten de score, maar Berg maakte na twintig minuten gelijk. In de tweede helft profiteerde Utrecht van een slechte Groningse start. Le- roy George stiftte de bal in de 48e minuut knap over Luciano. Gro ningen sloeg via Berg, die de bal uit een hoekschop in één keer in het doel schoot, direct terug: 2-2. Morten Skoubo leek alsnog de be slissing te forceren (3-2), maar Berg werd dankzij een benutte strafschop de grote uitblinker. Manchester United en Barcelona hebben de landstitel al binnen. door Barry van der Hooft DEN HAAG - De succesvolste mana ger aller tijden stapte met een glim lach rond, perste de kauwgum nog eens tussen zijn kiezen en omhels de de spelers van zijn zoveelste kampioensteam. Het was wachten op de ontmoeting met zijn spits, die de afgelopen weken meerdere keren zijn onvrede had geuit. Sir Alex Ferguson kwam bij Carlos Te- vez niet verder dan een snelle be groeting, waarbij de Argentijn een zure glimlach liet zien. Tussen "zijn ploeggenoten feestte Tevez daarna net zo hard mee, maar in de buurt van zijn trainer veranderde zijn houding. Fer guson en Tevez leven op gespan nen voet en daar kon de achttien de landstitel van Manchester Uni ted weinig aan veranderen. De Zuid-Amerikaan is ontevreden over zijn speeltijd bij United, dat hem echter graag wil houden. We hebben hem een nieuwe aanbie ding gedaan, zei Ferguson afgelo pen week. Volgens Tevez klopte daar niets van. De spanningen tussen het tweetal werden zaterdagmiddag opnieuw zichtbaar. Tevez kreeg tegen Ar senal (0-0) weliswaar een basis plaats na zijn fantastische en be langrijke gelijkmaker van drie da gen eerder tegen Wigan Athletic. Maar op Old Trafford ging na 67 minuten het bordje met zijn rug nummer toch weer de lucht in. Te vez schudde met zijn hoofd, vanaf de tribunes klonk zeldzaam boege roep aan het adres van Ferguson en wat volgde was een staande ova tie voor de Argentijn. Volgens David Gill, directeur van United, komt er begin juni duide lijkheid over de positie van Tevez. Dus na de finale van de Cham pions League, waarin Manchester United het over negen dagen op neemt tegen Barcelona. In Rome krijgt United volgende week woensdag een uitgeruste op ponent tegenover zich. Omdat Real Madrid zaterdagavond op be zoek bij Villarreal voor de derde keer op rij verloor (3-2), kon Pep Guardiola zich in een hotel op Mal- lorca al tevreden in de handen wrijven. Zonder te spelen werd het kampioenschap binnenge haald. Guardiola is met Baiya aan een indrukwekkend jaar bezig. Het voetbal brengt de liefhebber geregeld in vervoering en Chelsea was één van de weinige ploegen die daar een antwoord op had. Na de Spaanse beker en de landstitel, kunnen Guardiola en zijn spelers in Rome de derde grote prijs van dit seizoen binnenhalen. Dat het zich nu rustig kan voorbereiden op die finale, heeft het ook aan Real Madrid te danken. De Konink lijke verloor zaterdagavond al met 3-2 van Villarreal, waardoor het duel van Barcelona met Mallorca (2-1-verlies) geen waarde meer had. Rafael van der Vaart stond weer eens in de basis bij Real. Hij zorgde voor de 1-1. In blessuretijd blunderde doelman Casillas, waar door Villarreal toch met 3-2 won.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 74