Tamil Tijgers erkennen nederlaag India kiest resoluut i/- Curagao blijft een gevaarlijke cocktail Help je loopbaan Ontwikkel je talent Neem een (50M Kijk op CoreerlD.nl J nn *1 np* Noorse Rus wint met overmacht Songfestival Olifantje geboren in Zoo Antwerpen Ook zorg om uitslag Curasao met een 6 Maandag 18 mei 2009 PZC rag:-if- Hoewel de politieke situatie in India niet aanmoedigt tot gematigdheid, heeft het In diase volk daar wel voor ge kozen. ANALYSE door onze correspondent Bas Benneker MOSKOU - De Noorse nationale feestdag kreeg gisteren een bijzon der feestelijk tintje door de mon sterzege die Alexander Rybak za terdagavond in Moskou boekte bij het 54ste Eurovisiesongfestival. Lang voordat alle landen hun stem men bekend hadden gemaakt, had de in Wit-Rusland geboren Noor het liedjesfestijn al gewonnen. Rybak kreeg voor zijn zelfgeschre ven volksliedje Fairytale het record aantal van 387 punten. ANTWERPEN - In België is voor het eerst een olifant geboren. In de Zoo van Antwerpen is olifant Phyo Phyo gisterochtend bevallen van een baby-olifant. Dat was live te zien op de site www.baby-oli- fant.be. Het geslacht van de telg is nog niet vastgesteld. Bezoekers van de site gaven inmiddels al acht duizend suggesties voor de naam van de nieuwe olifant. Zeker is dat de naam met een K zal beginnen. DEN HAAG - Staatssecretaris Ank Bijleveld van Koninkrijksrelaties is blij met de uitslag van het referen dum op Curasao van afgelopen weekeinde, omdat het proces naar verdere autonomie nu verder kan. Ze vindt het echter 'zorgelijk' dat zoveel kiezers nee hebben gezegd. „Dat legt een grote verantwoorde lijkheid bij het bestuur daar." Bijle veld prees zaterdag de Antilliaanse premier met diens handreiking naar de tegenstanders en hoopt dat de oppostie die aanneemt. De Antilliaanse premier Emily de Jongh-Elhage kondigde direct na de bekendmaking van de uitslag aan met de oppositie om de tafel te willen. Oppositieleider Charles Cooper stelde kort na het referen dum de uitslag te respecteren. Nog sporadisch gevechten in laatste bolwerk van verzet. COLOMBO - Na 25 jaar en tiendui zenden doden is de burgeroorlog in Sri Lanka bijna ten einde. De laatste door regeringstroepen inge sloten strijders van de Bevrijdings tijgers van Tamil Eelam (LTTE) kondigden gisteren aan de wapens neer te leggen. De Sri Lankaanse president Mahinda Rajapaksa riep zaterdag al de overwinning uit en kondigde voor morgen een verkla ring in het parlement aan. Rebellenwoordvoerder Selvarasa Pathmanathan zei dat het rege ringsleger zijn offensief moet sta ken. „Deze slag heeft haar bittere eind bereikt. Het zijn onze men sen, die door bommen, artillerie, ziekte en honger omkomen. Wij kunnen niet toestaan dat hun nog meer leed overkomt. Ons rest een laatste keus, het ontnemen van het laatste zwakke excuus van de vijand om onze mensen te ver moorden. Wij hebben besloten on ze wapens tot zwijgen te breng en." De regering ging niet op de verklaring in. Volgens minister van Voorlichting Anura Yapa zijn er geen burgers meer in het oor logsgebied. In de afgelopen 72 uur zouden zo'n 63 duizend burgers uit de een vierkante kilometer gro te oorlogszone zijn gevlucht en er zouden alleen LTTE-rebellen zijn WW De Tamil Tijgers erkennen hun nederlaag en legden gisteren de wapens neer. In Duitsland ontre gelden Tamils het treinverkeer met demonstraties op stations. De bevolking op Curaqao heeft ingestemd met een zelfstandige status. Maar de overwinning voor het ja-kamp is wel bitterzoet. De finale van de hoogop lopende en emotionele strijd tussen de voor- en te genstanders van de afspraken met Nederland was tot op het laatste moment bloedstollend. Afwisse lend stonden beide opties op lich te voorsprong. De omslag kwam met de resultaten uit de 'dure' wij ken Jan Sofat en Jan Thiel waar veel Europese Nederlanders wo nen. Uiteindelijk kreeg het achtergebleven. Een legerwoord- voerder zei dat niet alle rebellen de wapens hebben neergelegd en dat er nog sporadisch werd gevoch ten. Het leger voltooide zaterdag de omsingeling van de rebellen door hun enige uitweg, die naar de zee, af te snijden. De verklaringen van het leger kon den niet onafhankelijk geverifi eerd worden, omdat journalisten en hulpverleners de toegang tot het gebied wordt ontzegd. Over het lot van LTTE-leider Velu- pillai Prabhakaran en andere bevel hebbers is nog niets bekend. De burgeroorlog in Sri Lanka heeft de afgelopen 25 jaar aan minstens 75 duizend mensen het leven ge kost. Alleen al tussen 20 januari en 7 mei vielen volgens telling van de Verenigde Naties in het noordoos ten van het vroegere Ceylon min stens zevenduizend burgerslachtof fers. In de afgelopen week werden bij zware artilleriebeschietingen nog eens meer dan duizend men sen gedood. Het Rode Kruis waarschuwde van wege de escalatie voor een 'onvoor stelbare humanitaire ramp'. De website TamilNet berichtte giste ren op gezag van een arts in het strijdgebied dat op de slagvelden honderden doden en gewonden la gen. Demonstrerende Tamils hebben in het weekeinde in verscheidene Duitse steden treinstations of spoorbanen bezet en daarmee het treinverkeer ontregeld. De ambas sade van Sri Lanka in Den Haag kreeg in het weekeinde een molo tovcocktail tegen de gevel. Nie mand raakte daarbij gewond. ANALYSE door Trix van Bennekom ja-kamp 52 procent van de stem men. Die nipte overwinning - bij een opkomst van 67 procent - legt pijn lijk bloot dat de Cura^aose samen leving tot op het bot economisch en raciaal is verdeeld. Een gevaarlij ke cocktail. De scheidslijn loopt grofweg tussen aan de ene kant welgesteld, blank en lichtgekleurd, en aan de andere kant arm en zwart. Die altijd al sluimerende De Congrespartij is als grote winnaar uit de bus geko men bij de over vele we ken uitgesmeerde Indiase parle mentsverkiezingen. De partij van Sonia Gandhi en minister-presi dent Manmohan Singh won 205 van de 543 zetels in de Lok Sabha, het nationale parlement. De partij heeft daarmee een onbetwist man daat om de komende weken een sterke regering te vormen. De door de Congrespartij geleide coalitie krijgt 253 zetels, net te wei nig voor een meerderheid, al zal de zoektocht naar die restzetels vermoedelijk een formaliteit zijn. De maandenlange coalitieonder handelingen die analisten vporspel- den en investeerders vreesden, zul len in elk geval niet plaatshebben. Het 743 miljoen mensen tellende electoraat van India heeft resoluut gekozen voor de middenweg. Dat is vooral opmerkelijk omdat de politieke situatie in de regio ogenschijnlijk niet aanmoedigt tot gematigdheid. Ten zuiden van In dia ruimt het leger van Sri Lanka de laatste resten op van de Tamil Tijgers, ten koste van duizenden burgerdoden onder de Tamils - die ook in zuidelijk India een aan zienlijke minderheid vormen. In het noordwesten probeert Paki stan de oprukkende taliban te stui- verdeeldheid is nieuw vuur inge blazen door het staatkundig her vormingsproces. Het is verontrus tend - voor Curasao én voor Ne derland - dat het nee-kamp bijna de helft van het aantal uitgebrach te stemmen wist te winnen. Wekenlang voerden voor- en te genstanders hartstochtelijk cam pagne. Het ging niet meer om fei ten, alles draaide om emoties en onderbuikgevoelens. De indruk werd gewekt dat Nederland het weer voor het zeggen zou krijgen, net als in de koloniale tijd. De uit slag van het referendum doet ver moeden dat dergelijke onderbuik gevoelens bepalend waren. De vraag die aan de bevolking werd voorgelegd was een mix van veel zoet en een beetje zuur. Zoet zijn de felbegeerde autonome sta tus die het eiland beter bestuur baar moet maken en een omvang rijke schuldsanering waarvan ande re landen met grote schulden al leen maar kunnen dromen. Wie kan daar nu tegen zijn? Zuur is de Nederlandse bemoeienis met de overheidsfinanciën, goed bestuur en rechtshandhaving. Dat is meer een gevoelige kwestie voor de poli tici dan voor de bevolking. Wat merkt een burger er van dat Cura sao een Centrale Bank en een pro cureur-generaal moet delen met Sint Maarten? Het financieel toe zicht is bovendien slechts tijdelijk. De openlijk geuite anti-Nederland- se houding legt echter een hypo theek op de toekomstige samen werking met Den Haag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6