in de knel door bezuiniging Wachtlijst pleegzorg zorgenkind kpn P,| HOE Slachtoffers Apeldoorn ingelicht over claims Nederlander met drugs opgepakt in Peru Gratis toestel uit de BuffelCollectie bij de BedrijfsBundel van KPN. Kantoorinrichting van hoek tot hoek gen ook zullen neerslaan op de grote groep ouderen die nu op zorgboerderijen uit hun sociaal iso lement komen. „Eenzaamheid is straks geen reden meer om aan spraak te maken op vergoeding", weet Marjan van der Heijden, spe cialist Landbouw en Zorg van de ZLTO. Ze voorziet ernstige gevolgen. „Als deze mensen hun huis niet meer uitkomen, zitten ze binnen drie weken aan de antidepressiva. Zo kosten ze de maatschappij uitein delijk njeer dan wanneer ze tussen de dieren verblijven." Landzijde, een koepel van hon derd zorgboerderijen, ziet ook dat cliënten van zorgboerderijen zwaar gedupeerd worden door de bezuinigingen. Maar voor de boe ren liggen er volgens directeur Jaap Hoek Spaans ook kansen. „Ook mensen met een zware licha melijke of verstandelijke handicap kunnen heel goed naar een zorg boerderij. Zij blijven in de nieuwe situatie wel over een AWBZ-bud- get beschikken." Dit is ook de oplossing die land bouwminister Gerda Verburg voor stelt. Maar mensen met een zwaar dere beperking op een zorgboerde rij plaatsen, dekt het verlies aan in komsten niet, denkt Mieke van Dragt van de Verenigde Zorgboe- ren. Cliënten met een matige of ernstige beperking blijven welis waar in de AWBZ, maar ook zij worden gekort op hun uren dagbe steding. „Krijgen ze nu bijvoor beeld nog negen dagdelen per week vergoed, straks zijn dat er in eens nog maar zes." Voor Jan (61) en Riek (58) Tol- kamp is de sluiting van De Olden Gaorden een persoonlijk drama. Het boerenechtpaar heeft het be drijf de afgelopen veertig jaar tel kens moeten aanpassen aan de ver anderende economische omstan digheden. ]an: „We begonnen met pluimvee, daarna werden het vlees varkens, toen melkkoeien. En in 1999 maakten we er een zorgboer derij van." Jaar na jaar pasten ze Toename aantal zorgboerderijen Recht op begeleiding Alleen mensen met een mati ge of een ernstige beperking hebben vanaf dit jaar nog recht op begeleiding die vanuit de AWBZ wordt gefinancierd. Het aantal uren kan wel minder worden. De 60.000 Nederlanders met een lichte beperking of psy chosociale problemen (ver slaafden, daklozen, etc.) verlie zen hun recht op AWBZ-ver- goeding en moeten voortaan aankloppen bij de gemeente. 2009 geldt als overgangsjaar. Het Centrum Indicatiestelling Zorg en de Bureaus Jeugd zorg bepalen de komende maanden wie zijn vergoeding behoudt en wie afvalt. Overi gens kan iemand licht-gehandi- capt of lichtdementerend zijn en toch recht op begeleiding houden. De 25-jarige Pim kan bin nenkort de pony Sissy niet meer knuffelen op de zorg boerderij in Winterswijk. foto David van Dam hun boerenbedrijf aan aan de mo gelijkheden van de nieuwe cliën ten. Maar over enkele maanden staat de boerderij leeg. LnJ GOES - YERSEKE T 0113 -57 29 07 info@piethoekman.nl www.piethoekman.nl Aantal kinderen in pleeggezinnen in tien jaar verdubbeld. DEN HAAG - Het lukt niet om de wachtlijsten in de pleegzorg weg te werken. Het aantal uit huis ge plaatste kinderen dat wacht op een plek in een pleeggezin, is vorig jaar niet gedaald, terwijl er veel meer pleegouders bij kwamen. Dat blijkt uit het eergisteren gepre senteerde jaarverslag van Pleeg zorg Nederland, koepel van de re gionale pleegzorgorganisaties. Vol gens die cijfers is het aantal kinde ren in pleeggezinnen de afgelopen tien jaar verdubbeld. „We doen ons uiterste best om de wachtlijs ten dit jaar weg te werken, maar ik durf niet te zeggen of ons dat gaat lukken", zegt René Bot, voorzitter van het managersoverleg. „Wij ma ken ons zorgen om de situatie." Vorig jaar woonden 22.243 kinde ren bij pleegouders. Dat is negen procent meer dan in 2007. De groei van het aantal pleegkinderen komt doordat kinderen in pro bleemgezinnen nu sneller worden opgespoord, stelt Bot. „Daarnaast worden kinderen nu eerder uit huis geplaatst dan voorheen." Opvallend is ook dat vorig jaar zich veel meer gezinnen aanmeld den om een pleegkind op te ne men. Door de reclamecampagne van Sire kwamen er ruim driedui zend nieuwe pleegouders bij. De capaciteit voor kinderen steeg daar door naar 13.600 plekken. Toch wachtten eind vorig jaar nog altijd 954 kinderen op plaatsing in een pleeggezin, ongeveer evenveel als het jaar ervoor. De mooiste foto's van overal ter wereld: www.pzc.nl/wereldfoto PZC Maandag 18 mei 2009 I 5 APELDOORN - Slachtofferhulp Ne derland en Reaal Verzekeringen hebben veertig nabestaanden en slachtoffers van de aanslag op Ko ninginnedag in Apeldoorn geïnfor meerd over het verhalen van de schade. In totaal waren honderd mensen uitgenodigd. Er is niet ge sproken over een gezamenlijke claim of over bedragen die slachtof fers willen verhalen. LIMA - Een 26-jarige Nederlander is opgepakt op het vliegveld van de Peruviaanse hoofdstad Lima. Hij probeerde ruim drie kilo drugs mee te smokkelen in een vliegtuig naar Madrid. De autoriteiten arresteerden ook een Peruviaan die bijna tien kilo cocaïne en een Spanjaard die bijna twee kilo cocaïne probeerden mee te nemen op een vlucht naar Am sterdam. Aantal zorgboerderijen in 2001 en 2008 per provincie: 2001 Wl 2008 Gelderland 77 Noord-Brabant 45 Overijssel 31 Noord-Holland 34 Zuid-Holland 30 Friesland 19 Limburg 15 Groningen 13 Drenthe 18 Utrecht 18 Zeeland Flevoland infographlc: Nokia E75 Met qwerty toetsenbord Samsung Ultra TOUCH Met touchscreen De BedrijfsBundel van KPN. Eén tegoed voor mobiel bellen, sms, e-mail en internet. Vanaf €22,50 (excl. btw). Verkrijgbaar via kpn.com/bundel primafoon Met CPS Nokia 6220 Classic sluit je aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5