Amateurs en professionals zorgen Ni Nieuwe Kerk als cultureel podium inbraak in café hoogste streven is fulltime met in Bruinisse J- 14 Maandag 18 mei 2009 PZC Slagwerkgroep Tak'n Djola zorgde zaterdagmiddag voor drukte op het plein voor de Nieuwe Kerk. Met het WAK en Centree stond Zierikzee dit weekend bol van de cultuur. Niet alle onderdelen werden even druk bezocht, maar de sfeer was goed. door Dewi Gigengack Workshops drumstel stemmen, gitaarge luiden of poëzie. Optredens van fan fares, harmonieorkesten en slag werkgroepen. Fotografie, schilder kunst, beeldende kunst, theater. Het Weekend voor de Amateur kunst (WAK) en cultuurplein Centree boden een gevarieerd pro gramma. Na een goed be zochte opening op vrijdagavond kwam het evene ment zaterdag wat traag op gang. Een aantal work shops werd afgelast of uitgesteld wegens te weinig belangstelling. Desondanks zorgde slagwerkgroep Tak'n Djola met zijn swingende rit mes zaterdagmiddag voor een toe loop van publiek op het plein voor de Nieuwe Kerk. Na een 'we want more' van de toeschouwers speel den de slagwerkers zelfs een toe gift. De WAK-organisatoren maakten dankbaar gebruik van de ontstane drukte door mensen na het optre den van Tak'n Djola naar de work shops djembé, poëzie en drum men en de uitvoering van jeugdor kest Kunst en Eer te verwijzen. In gebouw De Driehoek dacht drummer Dennis Boxem een ge specialiseerde les te geven over het stemmen van een drumstel. Om dat zijn 'klasje' niet bestond uit drummers, maar voornamelijk uit ouders met jonge kinderen, impro viseerde hij een algemene intro ductieles op het drummen. „Drumstel stemmen is een soort zwarte kunst", vindt Boxem. „Er zijn maar weinig drummers die dat kunnen. Het is veel moeilijker dan het stemmen van een gitaar. Dat komt omdat drums ronde trommels zijn waarop twee vellen zijn gespannen: boven en onder. Bij het stemmen regel je de ver- ledereen dacht dat zoiets hier niet kon, maar de tOOn is gezet' Centree-projectleider Willem Huijbrechs houding tussen hoe strak die vel len staan. Dat gaat voor leken iets te ver." Door in plaats daarvan te vertellen over onder meer tech niek en dynamiek wist Boxem zijn publiek toch geboeid te houden. Op het podium naast de Dikke To ren had Fanfare Crescendo uit Dreischor ondanks de gure wind aardig wat toeschouwers aan zich weten te binden. Muzikanten die op de voorste rij zaten, moesten hun partituren echter goed aan de muziekstandaarden vastbinden om te voorkomen dat deze weg waaiden. Hun nummer Danny's Disco werd aangekondigd met: „Dit is het bewijs dat wij niet suf en duf zijn, maar helemaal van de ze tijd." Nog iets meer van deze tijd was de workshop gitaargelui den, een activiteit die, in tegenstel ling tot andere programmaonder delen, uitsluitend door jongeren werd bezocht. Muzikant Jack Pis- ters gaf zijn leergierige publiek nut tige tips over welke apparatuur te gebruiken voor het vervormen of versterken van gitaargeluid. Ook wist hij welke speakers het meest geschikt zijn voor een funk- of juist een rockband, en hoe je peda len en knoppen zó kunt afstellen voor een 'superdik' geluid. Het cultuurplein van Centree zorg de voor veel sfeer dit weekend. Op vallend was dat het publiek zater dagavond zelfs in de regen stond voor jazz saxofonist Mischa van der Wek ken. Zondagmiddag kon men on der het genot van een Zeeuwse bouillabaisse of andere regionale lekkernijen genieten van de inter nationale soulband Melou. Project leider van Centree Willem Huij brechs: „Ik ben ongelofelijk tevre den. Iedereen dacht dat zoiets niet kon op Schouwen-Duiveland, maar de toon is gezet: we zijn er en gaan niet meer weg." Een workshop djembé op het podium voor de Nieuwe Kerk. aast gebouw De Driehoek, de Dikke Toren en verschil lende buitenpodia werd ook de Nieuwe Kerk dit weekend gebruikt als festivallocatie voor het WAK en Centree. Het idee om het monumentale ge bouw voor culturele doeleinden te gebruiken, is niet nieuw, maar ook niet onomstreden. Eigenaar van de kerk, Stichting Oude Zeeuwse Kerken, wil het gebruik van het ge bouw al langer intensiveren voor een betere exploitatie, maar stuit her en der op te veel weerstand om echt drastische veranderingen te kunnen doorvoeren. De Nieuwe Kerk is nodig aan reno- Jazz-saxofonist Mischa van der Wekken zorgde zaterdagavond voor sfeer. vatie toe. De gipsen ornamenten brokkelen af en zijn ingepakt in steigernetten om te voorkomen dat er brokstukken naar beneden vallen. Daarnaast moet de hele noordmuur aangepakt worden, omdat die door vochtinwerking is aangetast. Voor die ingreep is een subsidie van ruim 2,5 miljoen euro van het Rijk nodig. Daarnaast vergt het re guliere onderhoud jaarlijks 25.000 euro. De gemeente Schouwen-Dui veland draagt jaarlijks 1.135 euro bij. Het exploiteren van de kerk voor concerten, theatervoorstellingen en andere culturele activiteiten is voor Stichting Oude Zeeuwse ker ken een goede manier om bij te dragen in de kostendekking. Het plan om de kerk om te bouwen tot een theater zou financieel aan trekkelijk zijn, maar werd al snel van tafel geveegd door mensen die de originele ftinctie en uiterlijk van de kerk willen behouden. Een werkgroep ontwikkelt nu een 'masterplan' waarin de toekomst van het gebouw gestalte moet krij gen, rekening houdend met de wensen van alle betrokkenen. Een 1 briefje dat op de banken in de kerk is geplakt, geeft: het probleem i én de oplossing onbedoeld tref fend weer: „Wegens gevaar voor j vallend stucwerk deze bank niet gebruiken. Concert- en expositie- 1 centrum De Nieuwe Kerk." I Op woensdag 20 mei 2009 om 10.00 uur houden wij (i.o.v.) in het openbaar een EXECUTIEVEILING Deze veiling vindt plaats aan het adres Nederstraat 14 te Middelburg, ten laste van M. Raboen. De kans bestaat dat de verkoop geen doorgang vindt. Voor vragen kunt u bellen met ons kantoor: Buys Partners B.V. 0166-601020 of met de execute rende kandidaat gerechtsdeur waarder M.L. Scheepbouwer 06-22782108. Ook verwijzen wij u voor nadere informatie naar www.veilingdeurwaarder.nl. BRUINISSE - Bij een inbraak in een café in Bruinisse is voor honder den euro's schade aangericht. Tussen 02.30 uur vrijdagnacht en 07.00 uur zaterdagmorgen is een deur geforceerd en is een geldbe drag van enkele honderden euro's uit het café weggenomen. Ook werden gokkasten opengebroken. De schade daarvan bedraagt ook enkele honderden euro's. DVD SPAARZEGEL 'fï* - 1 'Made of Honour' jff www.pzc.nl/dvd Infinite Mind wint jury- én publieksprijs Regioruis 2009. door Dewi Gigengack ZIERIKZEE - Ze hadden een paar maanden geleden nog nooit opge treden. Nu hebben ze voor de tweede keer de finale van een Zeeuwse bandjestalentenjacht ge wonnen. De leden van de progres sieve rockband Infinite Mind zijn klaar voor meer. „We gaan voor het maximale." Toen Francis van Dijke, Tijmen Molengraaf, Sander van Gaans en Sven Schuurbier zich voor Regio- ruis aanmeldden, kregen ze het ad vies om ook mee te doen aan ta lentenjacht 2nd Influenz op Zuid-Beveland. 'Dan krijgen jullie Infinite Mind. Vlnr: Sander, Sven, Francis en Tijmen. foto Dirk-Jan Gjeltema wat ervaring met optreden.' Ze band 'een belofte'. Zaterdagavond konden nog nét meedoen als reser- was het opnieuw spannend voor veband, belandden in de finale en het viertal uit Tholen, Oud-Vosse- wonnen die. De jury vond de meer, Ossendrecht en Bergen op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 44