Ik kliederde verschrikkelijk. Na de les Europarlementariër bezoekt Colijnsplaat Snelheidsduivel is rijbewijs kwijt Speelkasteel in Kats doet oude tijden herleven 14 Maandag 18 mei 2009 PZC B Rien de Clerq (87) uit Goes „Ik zie niet eens één procent meer Ik kan alleen nog wat lichte en donkere vlekken onderscheiden. Toen ik vorig jaar de schildercur sus deed, was het nog iets beter. Toen was mijn zicht ongeveer vier procent. Het gaat erg hard achter uit. De eerste verschijnselen van glau coom (een aandoening van de oog zenuw, waardoor een te hoge druk binnenin het oog ontstaat, red.) kreeg ik al in 1948. Als het een beetje mistig was, zag ik heel slecht. Maar het is veel te laat ge constateerd wat het precies was. In 1964 ben ik aan beide ogen geope reerd, omdat de oogdruk veel te hoog was. Het zicht werd er niet beter op. Heel langzaamaan is het sindsdien steeds slechter gewor den. Ik sprong een gat in de lucht toen ik hoorde dat Visio een schilder cursus ging organiseren. Als scho lier op de HBS in Goes schilderde ik veel, maar sinds 1940 had ik geen penseel meer vastgehouden. Ik had 68 jaar niet geschilderd, en opeens kreeg ik de mogelijkheid om opnieuw te beginnen. Ik vond het prachtig. Wat ik schilder, is vooral groot en met felle kleuren, dan zie ik het zelf nog een beetje." Esther Visser (41uit Lewedorp „Aan mijn rechteroog ben ik zo goed als blind. Links zie ik nog on geveer vijftien procent, al is zoiets natuurlijk moeilijk in percentages uit te drukken. Ik heb een zeer zeldzame aangeboren afwijking, coloboma iridis. In Nederland zijn mensen die dat hebben op één hand te tellen. Er is ook niet zo veel over bekend. Schilderen had ik nooit eerder ge daan. De cursus was voor mij puur oriënterend, gewoon om te kijken wat ik nog kan. Het was leerzaam, maar ik vond het wel moeilijk. Ik doe nu nog veel met Bonsai bo men, maar dat vergt veel tijd en aandacht en het wordt de laatste ja- Rita Engelhardt (70) uit Hansweert „Ik zie eigenlijk alles in een waas. Veraf zie ik dingen nog wel rede lijk goed, maar van dichtbij juist heel slecht. Met mijn rechteroog kan ik alleen licht en donker on derscheiden, links zie ik nog onge veer tien procent. Dat is geleidelijk gegaan. Ik heb glaucoom en ben diabetespatiënt. Wat schilderen betreft, was ik bij aanvang van de cursus een absolu te beginner. Ik dacht altijd dat ik toch niet meer zou kunnen schil deren, maar het ging eigenlijk rede lijk goed. Gelukkig hadden we een goede leermeester. Die wist het wel uit ons te wringen. Als ik het Rien de Clerq schilderde onder meer de boulevard van Vlissingen. ren steeds moeilijker, doordat mijn ogen achteruit zijn gegaan. Als dat niet meer gaat, wil ik mijn tijd ergens anders in kunnen ste ken. Ik wil ook niet te veel in het hokje van 'visueel gehandicapt' ge stopt worden. Ik wil gewoon in de maatschappij staan. Ik ben ge trouwd en kan bijna alles zonder hulp. In elk geval blijf ik met do- bermanns bezig, dat is mijn absolu te passie. Ze zijn leuk om te zien en hebben een lekker dwars karak ter. Dit' is Finn, een Dobermann van een paar maanden oud. Die heb ik gewoon voor de gezellig heid meegenomen hoor, het is geen blindengeleidehond." Dobermanns zijn de van Esther Visser. grote passie doek een beetje schuin op tafel zet te en felle kleuren gebruikte, kon ik nog redelijk zien wat ik aan het doen was. De natuur spreekt me aan, dus ik heb vooral landschappen en bloe men geschilderd: zonnebloemen, magnolia's, heidevelden. Ik woon nog zelfstandig en heb twee kleinzonen in huis, van acht tien en twintig, waar ik voor zorg. Een keer in de week krijg ik hulp, en mijn zoon woont naast me. Ei genlijk heb ik dus nog een heel ge zin. Alles gaat wat moeizamer en duurt iets langer, maar het gaat nog." Op woensdag 20 mei 2009 om 10.00 uur houden wij (i.o.v.) in het openbaar een EXECUTIEVEILING Deze veiling vindt plaats aan het adres Nederstraat 14 te Middelburg, ten laste van M. Raboen. De kans bestaat dat de verkoop geen doorgang vindt. Voor vragen kunt-u bellen met ons kantoor: Buys Partners B.V. 0166-601020 of met de execute rende kandidaat gerechtsdeur waarder M.L. Scheepbouwer 06-22782108. Ook verwijzen wij u voor nadere informatie naar www.veilingdeurwaarder.nl. COLIJNSPLAAT - Europarlementa riër Lambert van Nistelrooij (CDA) brengt morgen van 9.30 tot 11.00 uur een werkbezoek aan proefboerderij Rusthoeve in Co lijnsplaat. Aanleiding voor het be zoek is de door Van Nistelrooij in gestelde innovatieprijs op het ter rein van energie en duurzaam heid. De Zeeuwse afdeling van de ZLTO (Zuidelijke Land- en Tuinbouwor ganisatie) en het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) zijn samen voor de prijs genomineerd met het project 'het nieuwe rijden met de tractor'. Vol gens beide organisaties moeten tractoren zuiniger en veiliger kun Vanaf donderdag is in het Oosterscheldeziekenhuis de expositie Grensverleggend Schilderen te bezichtigen. De kunstwerken zijn van blinden en slechtzienden. door David Duijnmayer Als je slechter gaat zien, worden alledaagse din gen steeds lastiger. Vi sio in Goes helpt blin den en slechtzienden om ondanks hun beperking nog zoveel moge lijk te doen. En zelfs schilderen, de meest visuele kunstvorm die er is, is dan niet uitgesloten. „Een van onze klanten vertelde twee jaar geleden dat hij zo graag weer wilde schilderen", zegt ergo therapeut Jolanda Bosman. „Toen heb ik schilderleraar Albert van de Korput gevraagd of hij niet samen met ons een cursus voor blinden en slechtzienden kon geven." Sindsdien geeft Van de Korput sa men met de egotherapeuten Jolan da Bosman en Nina van Haperen twee cursussen per jaar. Ergotherapeuten helpen mensen met een beperking om praktische oplossingen of slimme hulpmidde len te vinden voor de problemen waar zij tegen aanlopen. En dat komt ook tijdens het schilderen van pas. „De combinatie van een ergothera peut en een valdeerkracht werkt heel goed", zegt Van de Korput. „Een cirkel kun je bijvoorbeeld ma ken door een kopje of een schotel tje om te trekken. Een van de cur sisten heeft prachtige abstracte schilderijen gemaakt, doordat zij met dat soort slimme hulpmiddel tjes vormen kon maken. Het is daarnaast steeds zoeken naar gren zen; hoeveel diepte ziet iemand nog, welke kleuren kan iemand nog onderscheiden?" Het moeilijkste onderdeel van slechter gaan zien, is het afleren van de oude vertrouwde manier om dingen te doen. Van de Korput: „Een van de cursisten had veertig jaar lang met olieverf geschilderd. De technie ken die hij altijd had gebruikt, kon hij niet meer toepassen. Hem heb ik geleerd om met vingerverf te nen rijden. Van Nistelrooij nomi neerde het project, omdat het vol gens hem een bijdrage levert aan energiebesparing in de landbouw. Tijdens het bezoek van Van Nistel rooij geeft ZLTO een toelichting op en een demonstratie van het nieuwe rijden in de landbouw. Schoon en zuinig werken met een trekker is vooral een kwestie van de juiste instellingen van de boord computer en de hydrauliek. Met de innovatieprijs wil Van Nis telrooij de aandacht vestigen op het feit dat er Europese fondsen beschikbaar zijn voor duurzame initiatieven. Ruim twintig projec ten zijn genomineerd. De winnaar wordt 27 mei bekendgemaakt. DVD SPAARZEGEL 'Made of Honour' t' ■0. www.pzc.nl/dvd RILLAND - Een 25-jarige Vlissinger is zaterdagmiddag omstreeks 16.00 uur aangehouden omdat hij met 176 kilometer per uur over de A58 reed ter hoogte van Rilland. Dat is 56 kilometer te hard. De man mocht direct zijn rijbe wijs inleveren. Hij verklaarde even te willen kijken hoe hard zijn auto kon. werken." En zo heeft elke cursist zijn of haar eigen methodes aange leerd. Rien de Clercq, die zo goed als blind is, maakt bijvoorbeeld eerst een schets van wat hij wil schilderen. „Dat doe ik op groot papier met een dikke viltstift. Al les komt uit mijn geheugen. Die schets moet in gedachten al hele maal klaar zijn." Zo schilderde De Clercq uit zijn herinnering onder meer de boulevard van Vlissingen, een Egyptische piramide en de kerk in zijn geboortedorp Kapelle. Het invullen met verf was voor hem lastiger: „Ik kliederde ver schrikkelijk. Na de lessen zat ik al tijd helemaal onder. En er ging na tuurlijk weieens iets fout, maar van Albert mocht ik het niet bij werken. 'Je mag best zien dat het door een slechtziende is gemaakt', zei hij dan. Daar heeft-ie ook wel gelijk in. Die verbeteringen zie ik zelf toch niet." Van de Korput is zeer tevreden over de schilderijen die straks geëx poseerd worden. „Ik vind dat het resultaat er mag zijn. Een aantal cursisten maakt echt heel goed werk. En de tentoonstelling geeft daarnaast een beeld van wat het betekent om slechtziend te zijn." Want op de expositie is ook aan dacht voor het persoonlijke ver haal van de kunstenaars. „Een van de cursisten was behoorlijk down toen ze bij Visio kwam, omdat ze dacht dat ze niks meer kon. Zij is nu helemaal opgefleurd. Ze durft weer alleen naar buiten en heeft geleerd dat er nog van alles moge lijk is als je niet zo veel meer ziet." Grensverleggend schilderen De expositie Grensverleggend Schilderen is van 21 mei tot 5 augustus dagelijks van 10.00 tot 20.00 uur te bezichtigen in het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. Veertien slechtzienden heb ben in totaal 35 schilderijen aangeleverd voor de tentoon stelling. Van zes kunstenaars zijn por tretten te zien, met foto's en verhaal. Na Goes gaat de expositie op reis; hij komt in Visio-vestigin- gen en ziekenhuizen door heel Nederland en mogelijk ook Bel gië te hangen. KATS - Dankzij het inzamelen van 21.000 euro krijgt Kats een speel kasteel. 13 juni wordt het officieel in gebruik genomen in aanwezig heid van de Ambachtsheren van Kats en burgemeester van Noord-Beveland, Henny van Koot- en. Initiatiefnemers van speeltuin vereniging de Murpelpit en de Kat- se jeugd zamelden het geld in, met hulp van het coöperatiefonds van de Rabobank en het Oranjefonds. De initiatiefnemers willen met het speelkasteel verwijzen naar acht honderd jaar geleden, de tijd dat er een groot kasteel in Kats stond. „Met een verwijzing naar het verle den wilden wij een investering voor de toekomst realiseren." Rita Engelhardt is slechtziend, maar zorgt nog voor twee kleinkinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 30