Bergaf op de fiets: heerlijk! f 51 024-3650360 PZC r: JÊÊ <8&S3-v Wo Wie een paar dagen lekker wil ,ee/f fietsen en niet bang is voor heuvels en dalen, kan zijn hart «jki. ophalen in Limburg. Ingrid Beckers en Wiel Beijer gingen op pad in de omgeving van Maastricht en Landgraaf. /t!t m m reizen@wegener.nl 17 reizen IsSSl Zaterdag 16 mei 2009 Ubach Gronsveld Amer/fc,. Heuvellandroute Parkstad Limburgroute fietsknooppunten Maastricht 3ELGIE 35 km Bemeten rrf Cadier en Keer Rimburg Eckeirade St. Geertruid C& Mheer Libeek Sibbe Landgraaf 7 f Worm Margraten DUITSLAND De fietstochten voeren langs typisch Limburgse accenten, zoals vak werkhuisjes. foto GPD Voor fanatieke racefiet sers is de Limburgse Heuvelland-knooppun tenroute een geliefd trai ningsrondje. Maar het is vooral ook een heel mooie route, die je via plateaus met schitterende vergezichten langs lieflijke gehucht jes als Libeek, Bruisterbosch en Eckeirade brengt. De route is een kleine 35 kilometer. Een makkie voor de racefietser. Minder sportie ve fietsers zijn misschien gebaat bij een waarschuwing: het gaat wel op en af, dus zorg voor voldoende ver snellingen. Vanuit Maastricht toer je rustig langs de Maas richting Mesch. Dit eerste stuk heeft vooral een mooi uitzicht over de Maas, maar het echte genieten begint pas op het fietspad langs het Savelsbos, pal tussen de fruitbomen. Let op: het is een verraderlijk stukje vals plat. Pas je tempo aan en spaar je krach ten. Want even later ligt richting St. Geertruid een behoorlijk pittige klim. Mocht je even op adem wil len komen: in de bochten bieden verschillende boerderijen vers fruit te koop aan. Kun je bovenaan op Plateau de Heij lekker opsmikke len, met prachtig uitzicht over de Voerstreek. Bij de boer zijn de eerste kampeer ders in de wei neergestreken. In Li beek, het dorpje waar kapelaan Odekerke zo charmant van zijn fiets viel, buig je via een pikante helling af richting Eckeirade. „Zal ik je effe duwen?", roept een wan delaar. „Nee hoor, hoeft niet", mur mel ik tevergeefs. De man, die toch niet meer zo heel piep is, duwt me omhoog met een kracht alsof hij Michael Boogerd over de eind streep op de Alpe D'Huez moet loodsen. Ik ben dus zó boven en koers via het dorpje Eckeirade weer terug richting Margraten. Het is eigenlijk ongelooflijk, maar ik kom vrijwel de hele route geen auto tegen en fiets voortdurend door paradijselijk groen. Fietspa den kronkelen tussen fruitbomen en sappige weiden met koeien en paarden. Bloesem dwarrelt door de lucht. Zodra je in de verte de witte kruis jes van het Amerikaanse kerkhof ziet, ben je bijna in Margraten, ide ale plek voor een pauze. Bij Café 't Plateau hebben ze buitenlandse bieren van het vat. Als je hierna al leen nog maar via Bemelen bergaf naar Maastricht hoeft te zoeven, mag je toch best een beetje rozig zijn? Heuvellandroute. Knooppunten: 02-04-75-74-78-80-72-71-70-6 9-68-67-65-06-79-02. Afstand: 35 kilometer. Wie toch in Lim burg is om te fiet sen, moet zeker de knooppunt fietstocht door 'Parkstad Limburg' maken. Want behalve uit steen, beton en asfalt is er óók prachtige natuur in dit 'park'. Je kunt bijvoorbeeld starten bij een van de ingangen van Park Gravenrode, in dit geval bij knoop punt 45. Rechts ligt de voormalige steenberg van de mijn Wilhelmina en links het Pinkpopterrein. Ver volgens fiets je bergaf langs De Overste Hof naar het Strijthagerbeekdal met zijn visvij vers, wereldtuinen Mondo Verde en kasteel Strijthagen. Een stukje verderop volgt in het gehucht Oude Hopel het eerste kuitenbijter tje. 'Parkstad' staat voor beekdalen met hellingbossen, maar dalen be tekent ook klimmen. Boven bereik je de rand van industrieterrein Dentgenbach, met een mooi uit zicht op het volgende beekdal, dat van de Anstelerbeek, en het Duitse grensgebied. Na de spoorlijn Heer- len-Kerkrade volgt de afdaling naar Eygelshoven. In deze voormalige mijnzetel herinnert bijna niets meer aan de mijnen Laura en Julia. Onder een spoortunneltje door, dan licht bergop en weer bergaf richting Wormdal. Voordat je in Rimburg dit volgende beekdal be reikt, voert de route eerst nog eens stevig bergop richting camping De Watertoren. Dan volgt een specta culaire afdaling over een verhard pad met verraderlijke bochten naar Rimburg. Passeer je de brug over de Worm, dan ben je in Duitsland. Vervolgens langs kasteel Rimburg, parallel aan de Worm en de spoor lijn richting Herzogenrath. Twee keer de spoorlijn Aken- Mönchengladbach oversteken en een keer via een houten bruggetje de Worm en je bent weer in Ne derland. Via de bebouwde kom, door het natuurgebiedje Carisborg wéér bergop naar de Vink. Na het Kaffebergbos volgt een afdaling met een prachtig panorama naar kasteel Erenstein, waar wandelaars op bankjes zitten te genieten van het mooie weer. Ook hier wordt volop gevist. De route gaat richting het grootste stuwmeer van Neder land, maar ook meteen weer links af en omhoog. Een verraderlijk klimmetje in drie etappes. Dan langs het Gaiapark, over een brug en langs weer een visvijver rich ting Terwinselen. Wie even wil uit puffen kan een bezoek brengen aan de Botanische Tuin. Uiteinde lijk langs de idyllisch gelegen hoe ve Winselerhof en rond die groene mijnsteenberg terug naar het start punt. Gelukkig ligt bij de Overste Hof een van de mooiste terrassen van Parkstad. SM Parkstad Limburgroute. Knooppunten: 45-47-46-41-42-43-44-45. Afstand: 25 kilometer. Op www.fietsen.123.nl staan veel fietstroutes in Limburg en in alle andere delen het hele land. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 95