Buitenland Colombo met tangbeweging Ex-premier tergt Peking vanuit het graf over '89 KRAS.NL, SINGLE REIZEN BOEK ONLINE of bel 0900 - 9697 15 cPm ft waarom zou je verder zoeken s dgn THURINGEN en SAKSEN 12 dgn ADRIATISCHE KUST 8 Zaterdag 16 mei 2009 PZC 8 Leger Sri Lanka probeert Tamil Tijgers te omsingelen. COLOMBO - Het Sri Lankaanse le ger is gisteren een operatie begon nen om de Tamil Tijgers met een tangbeweging te omsingelen. Vol gens de president van Sri Lanka is de decennialange strijd van de Ta mils na dit weekeinde voorbij. De rebellen zouden volgens het le ger nog slechts controle hebben over een smalle kuststrook met een lengte van 1,8 km. De schaduwstaat die de rebellen voorheen in handen hadden, was de afgelopen maanden door het le ger teruggebracht tot vier vierkan te kilometer langs de noordoost kust. Met de nieuwe manoeuvre probeert het leger de Tamil Tijgers af te snijden van de zee. Volgens de regering zou de strijd zijn 'laatste fase' zijn ingegaan en hoeft deze nog maar maximaal twee dagen te duren. Colombo ver werpt alle oproepen uit het buiten land om zich te matigen. In het gebied zitten nog tiendui zenden Tamil-burgers vast. Meer dan duizend van hen wisten giste ren te ontsnappen. Volgens het leger schoten de rebel len op de vluchtende burgers, De rebellen zouden volgens het leger van Sri Lanka nog slechts controle hebben over een smalle kuststrook met een lengte van 1,8 kilometer. waardoor vier mensen omkwa men en veertien gewond raakten. De Tamil Tijgers ontkennen dat zij burgers als menselijk schild gebrui ken. Zij meldden gisteren via hun website dat het strijdgebied in dik ke rookwolken is gehuld. De berichten over het verloop van de strijd zijn moeilijk te verifiëren omdat de regering de meeste jour nalisten en hulpverleners uit het gebied weert. Het Rode Kruis heeft gewaar schuwd voor een 'onvoorstelbare humanitaire ramp' voor de hon derden gewonden die zonder ver zorging vastzitten in het gebied. VN-secretaris-generaal Ban Ki-moon heeft opnieuw zijn staf chef Vijay Nambiar naar Sri Lanka gestuurd om te proberen het con flict tot een vreedzaam einde te brengen. Nambiar wordt vandaag in Sri Lanka verwacht. De VN lie ten gisteren weten dat 'een bloed bad onvermijdelijk lijkt'. De VS hebben laten weten dat Sri Lanka een aangevraagd krediet van 1,9 miljard dollar bij het Inter nationale Monetaire Fonds (IMF) voorlopig kan vergeten. Minister van Buitenlandse Zaken Hillary Rodham Clinton zei dat het 'niet een geschikt moment' is. De Amerikaanse president Barack Obama heeft tot nog toe vergeefs bij de Sri Lankaanse regering aan gedrongen op een staakt-het-vu- ren. Ook zijn oproep aan de Tamil Tijgers om de strijd op te geven vond de afgelopen maanden geen gehoor. Duizenden Tamils die in het strijdgebied aan drijvende binnenbanden en werden Zhao Ziyang zette in het geheim memoires op dertig cassettebandjes. door onze correspondent Remko Tanis PEKING - De stem van Zhao Ziyang klinkt kalm. Af en toe laat hij stil tes vallen, soms hoest hij stevig. Daarna gaat hij onvertogen verder met zijn unieke verhaal: een ver slag uit de eerste hand over de machtsstrijd binnen de Chinese communistische partij tijdens de protesten op het Plein van de He melse Vrede in 1989. De memoires zijn tien jaar gele den in het diepste^eheim opgeno men, terwijl Zhao onder huis arrest zat. Op dertig cassetteband jes vertelt hij zijn verhaal, dat nu als donderslag bij heldere hemel voor de voeten van Pekings macht hebbers is gegooid. Het is zout in de open wond die '1989' nog is. Zhao was premier en tijdens de protesten de leider van de Com munistische Partij. Nu bestaat hij voor China niet meer. Niet pas sinds zijn dood op 17 januari 2005, maar al sinds 19 mei 1989. Toen werd hij uit al zijn functies gezet en voor de rest van zijn leven on der huisarrest geplaatst, omdat hij - net als de demonstranten - pleit te voor meer openheid in het landsbestuur en zich verzette te gen de inzet van het leger om de protesten neer te slaan. Zijn naam is uit officiële documen ten en geschiedenisboeken ge- Zhao Ziyang schrapt. Zijn rol als architect van de economische hervormingen, waar China nu de vruchten van plukt, wordt niet meer genoemd. Hoewel hij tijdens zijn huisarrest scherp in de gaten werd gehou den, lukte het Zhao toch zijn ver haal naar buiten te smokkelen. De cassettes verdeelde hij onder vier vrienden. Na zijn dood zijn ze bij een gebracht. Het resultaat is het boek 'Gevange ne van de staat, het geheime dag boek van premier Zhao Ziyang'. De publicatie komt kort voor de twintigste verjaardag van het bloedbad dat het Chinese leger in de nacht van 3 op 4 juni 1989 aan richtte in Peking. Uit het verhaal blijkt dat voor- en tegenstanders van hervormingen binnen de top van de Partij een harde strijd om de macht voerden. Terwijl op straat tienduizenden meer openheid eisten, probeerde Zhao de toenmalig president Deng Xiaoping ervan te overtui gen dat hij niet moest dreigen met geweld, maar juist moest proberen spanningen weg te nemen. Zhao verloor de machtsstrijd: Deng be sloot toch het leger te sturen. Met een megafoon probeerde Zhao de studenten nog op te roe pen naar huis te gaan, wetend wat er zou gaan gebeuren. „Het is te laat", zegt hij in de opnames. Over de veldslag die drie weken er na uitbarstte, zegt hij: „Ik zit op de binnenplaats van mijn huis en hoor het intense geweervuur. Een tragedie die de wereld zS schok ken, is niet afgewend." Zhao pleit in zijn memoires op nieuw voor invoering van een par lementaire democratie in China. Ook roept hij de huidige leiders 'Een tragedie die de wereld zal schokken, is niet afgewend' op om het officiële standpunt van de Partij over de gebeurtenissen van 1989 te herzien. Peking noemt de protesten conse quent een 'afgedaan incident van lang geleden'. Er wordt nauwelijks aandacht aan besteed. Veel jonge Chinezen weten er zelfs niet eens vanaf Vele data met arandeerdvertrek! Zie www.kras.nl/22602 Zie www.kras.nl/22611 Zie www.kras.nl/22619 10 dgn KROATISCHE Bloemenrivièra Zie www.kras.nl/22621 Zie www.kras.nl/22610 8 dgn Fietsreis LOIREDAL Zie www.kras.nl/22600 Zie www.kras.nl/22625 Bent u single (45+), maar wilt u niet alleen op vakantie? Dan zijn KRAS.NL Single Reizen speciaal geschikt voor u! Want u reist ongedwongen en gezellig in groepsverband, maar met behoud van uw privacy! U heeft namelijk altijd uw eigen kamer en dat zonder toeslag. Lees snel verder of kijk voor het complete aanbod op www.kras.nl/singles Vertrek: 8/6*, 6/7 en 3-24/8. 'Gegarandeerd vertrek maak nu voordelig kennis met Berlijn! Het programma omvat een stadstour en excursies naar Potsdam en Schloss Charlottenburg. verblijf in het 4-sterren Hotel Courtyard by Marriott Berlin Teltow incl. ontbijt en diner. Vertrekdata: zaterdag 6/6*, 4-18/7,1-15/8, 5/9 en 3/10. 'Gegarandeerd vertrek Thüringen en Saksen bieden u schitterende natuurgebieden en bekende cultuursteden, waaronder Weimar, Leipzig en Dresden. verblijf in het 4-sterren Pentahotel Gera inclusief ontbijtbuffet en 3-gangen diner. Vertrek: 20/6*, 22/8 en 10/10. 'Gegarandeerd vertrek ontdek het mooiste van Toscane! We bezoeken Florence, Lucca, Arezzo, San Gimignano en de scheve toren van Pisa. verblijf in het 3-sterren Hotel Marrani in Ronta inclusief ontbijt en 3-gangen diner. Vertrekdata: 12/6', 18-25/9 en 2/10. 'Gegarandeerd vertrek geniet van de exotische bloemenpracht en bezoek de stad Pula, de deftige badplaats Opatija, de grotten van Postojna en Krk. verblijf in een 3-sterren hotel nabij Rabac of Pula inclusief ontbijt en diner. Vertrekdata: 6/6', 4/7* en l"-29/8. 'Gegarandeerd vertrek. onder leiding van Ned.sprekende fiets-/ reisleiding maakt u tochten door het prachtige Thüringen. Optionele excursie naar Dresden. verblijf in het 4-sterren Maxx Steigenberger Jena incl. ontbijt, diner en Gazelle huurfiets. Vertrekdata: 11 *-25/7. 'Gegarandeerd vertrek. een ontdekkingstocht door 'de tuin van Frankrijk' met prachtige routes langs talrijke imposante kastelen en burchten. verblijf in het gemoedelijke 3-sterren Hotel l Escurial inclusief ontbijt en diner. Vertrekdata: 8/6* en 7-21-28/9. 'Gegarandeerd vertrek schitterende reis naar Emilia Romagna en de stranden van de Adriatische Kust. verblijf in het 4-sterren Best Western Hotel Olimpia en het 3-sterren Hotel Adria en Ausonia inclusief ontbijt en diner.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8