Bijensterfte in het Land Last van onkruid? www.roundup.eu Korenmiddag Ij IIAERS VEKA Eilandbewoners protesteren tegen verandering straatnaam m Poppenkast Sluiskil Muzikaal krijgt cheque van 1000 euro Inloopmiddag bouw zorgwoningen Steen Jan van Westenbrugge begeleidt zangavond Sluiskil eert beroemde dorpsgenoot 22 Zaterdag 16 mei 2009 pzc Z hulst - Stichting Welzijn Hulst houdt morgen een korenmiddag in het Hulster dienstencentrum de Lieve aan de Broodmarkt. De gratis toegankelijke concerten beginnen om 14.30 uur. Aan de ko renmiddag werken de Notenwe vers uit Clinge en Viva la Musica uit Hulst mee. AANNEMINGSBEDRIJF NIEUWBOUW VERBOUW II UMUPPWSII REPARATIE KUNSTSTOF RAMEN EN DEUREN ALUMINIUM R AMEN-ROLLUIKEN-ZON WERING heroal @mad? www.haers.net Tel. 0115-491282 sint kruis - Bewoners van buurt schap 't Eiland hopen burgemees ter en wethouders van Sluis ervan te overtuigen dat hun adressen niet worden gewijzigd. Zo'n veertig woningen aan en om de Eilandweg, de Sint Margriete polderdijk en de Sint Lievensdijk vallen nu onder 't Eiland. Om te voldoen aan de per 1 juli geldende wet Basisadministratie Adressen en Gebouwen, wil de gemeente Sluis de verschillende straten van een aparte naam voorzien. Ook voor hulpdiensten zou dat een stuk makkelijker zijn. De bewoners hebben de hulpdien sten al een plattegrondje van de huidige Eilandnummering ge stuurd. Zij vragen de gemeente al les bij het oude te laten. De onder nemers in de buurtschap - onder anderen enkele melkveehouders, 'een hondenfokker en een cam pingexploitant - worden op kosten gejaagd als zij hun promotiemateri aal, visitekaartjes en administratie ve gegevens bij een aantal instan ties moeten aanpassen. Het Sluise college moet nog een oordeel ge ven over het pleidooi van de Ei landbewoners. SLUISKIL - In Sluiskil is gisteravond het borstbeeld van Honoré Colsen ont huld. Sluiskil eert daarmee een beroemde dorpsgenoot, die in de jaren vijf tig landelijke bekendheid verwierf met zijn strijd om vrije veren. Behalve dat was de veehandelaar ook raadslid in Terneuzen. Wethouder Co van Schaik (rechts) en Colsen's kleinzoon Theo (links) onthulden het bronzen beeld. foto Camile Schelstraete kijk voor meer informatie op Tip? redactie@pzc.nl Het kanaaldorp in Zeeuws-Vlaan- deren werd onlangs opgeschrikt door het bericht dat zich daar een man had gevestigd met meer dan normale belangstelling voor kinde ren. Het was voor de dorpsbewo ners reden een extra oogje in het zeil te houden en dat leidde tot merkwaardige gebeurtenissen. Zo als die keer dat de secretaris van de dorpsraad zijn kleinzoon hielp zoeken naar insecten voor een schoolproject. Samen kropen ze door de tuin. Een oplettende dorps genoot belde prompt de politie, die snel ter plaatse was. Een agente vroeg bits hoe hij heette. Naar waarheid antwoordde de man: 'jan Klaassen'. Waarop de agente bozig: Ja en ik ben Katrijn!" terneuzen - De nieuwe bv Kanaal kruising Sluiskil, de bouwer van de tunnel onder het Kanaal Gent-Terneuzen, wil goede vriend jes blijven met de omwonenden. Dat bleek tijdens de officiële ope ning van het projectbureau van KKS op de Markt in Terneuzen. Verschillende bewonersgroepen dronken er een glaasje champagne met de 'tunnelbouwers' en direc teur Tin Buis overhandigde een cheque van 1000 euro aan Die- derick Benjaminsz van de stich ting Sluiskil Muzikaal. sint-jansteen - Woningcorporatie Woongoed Zeeuws-Vlaanderen houdt vandaag van 10 tot 13 uur een inloopbijeenkomst in café de Kroon in Sint-Jansteen. Belangstellenden kunnen daar in lichtingen krijgen over de zorgap- partementen in de huur- en koop sector die Woongoed wil laten bouwen op het voormalige terrein van de Rabobank op de hoek van de Geslechtendijk en de Van Ho- vestraat. Het gaat om groepswonin gen voor dementerenden en twin tig appartementen. breskens - Zondag 24 mei wordt in de Samen Op Weg-kerk in Bres- kens een zangavond gehouden. Er staan vooral bekende liederen op het programma. De samenzang wordt begeleid door organist Jan van Westenbrugge uit Waterin gen. Hij is een veelzijdig musicus en bewogen leider in erediensten. Tussen de samenzang door brengt hij een aantal orgelsolo's ten geho re. De samenzang begint 's avonds om 19.00 uur. De toegang is gratis. Er is wel een collecte om de kos ten te dekken. De leden van de afdeling Hulst van de Nederlandse Bijenhoudersvereniging hebben in tegenstelling tot veel van hun collega-imkers elders in het land weinig last van bijensterfte. door Harold de Puysseleijr Een kwart van de gehele Ne derlandse bijenbevolking werd vorig jaar uitgemoord door de varroamijt. Ook dit jaar is de bijensterfte naar verwachting zo'n achttien procent. Overal in de media verschijnen alarmerende berichten, want bijen zijn belangrijke beestjes. Zo zijn ze voor een aanzienlijk percentage verantwoordelijk voor het mense lijk voedsel. De economische waar de van de bij is alleen al in Neder land anderhalf miljard euro. „Bij ons valt het gelukkig ontzet tend mee met de bijensterfte", zegt secretaris Gerard Arens van de Hulster afdeling van de Bijen houdersvereniging. „De bijensterf te in onze vereniging is dit jaar acht procent." De imkers uit Hulst en omstreken hebben ook wel eens andere jaren gekend. Vorig jaar was de sterfte elf procent en het jaar daarvoor vijftien tot zeven tien procent. „Sommige van onze leden waren toen bijna alles kwijt." Onderzoek naar manieren om de bijenslachter uit te roeien is in vol le gang! Het uiteindelijke doel is de Nederlandse bijenbevolking ge heel of gedeeltelijk varroavrij te maken. Toch schuiven Arens en voorzitter Jac. Broos van de Hulster imkerver eniging de schuld niet volledig in de schoenen van de varroamijt. „Het is een combinatie van facto ren", zeggen ze. „De varroamijt plant zich voort in het broed van de bijen, met als gevolg dat de bij enlarven min of meer beschadigd raken. Zo worden jonge bijen gebo ren die eigenlijk al een messteek mee hebben gekregen, waardoor ze verzwakt zijn. Dat maakt ze ook vatbaarder voor allerlei virus sen." Volgens Arens is er een milieu vriendelijke methode om de var roamijt -die zeker al vijftien jaar huishoudt onder de Nederlandse bijen- te bestrijden. „Je krijgt ze nooit helemaal weg maar moet ze kort zien te houden. Dat kan door aan de zijkanten van de bijenkast een leeg raam in een Gerard Arens (links) en Jacq. Broos tonen enkele honingraten vol met bijen. bak te hangen. De bijen bouwen daar onherroepelijk darrenraat in en de varroamijt plant zich het lief ste voort bij darren." De afdeling Hulst van de Neder landse Bijenhoudersvereniging is in 1910 opgericht door de Hulster bierbrouwer Wauters en viert vol gend jaar het honderdjarig be staan. De oprichter leerde volgens voor zitter Broos al snel een wijze les over de bijen. „Bijen houden niet van dranklucht. Daar worden ze stekelig van. De oprichter ontdek te dus dat hij beter eerst naar de bijen kon gaan om pas daarna een biertje te drinken in plaats van an dersom", lacht hij. Bijenhouden is volgens Arens en Broos een prachtige hobby. „Ik kan iedereen die last heeft van stress aanraden een bijenvolk te gaan houden. Dat is de beste reme die tegen stress", zegt Arens, die al dertig jaar imker is„Het is ook

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 72