Pauze in rijexamen tegen faalangst Mooi weer Neckermann! Eén van onze 10.000 Last Minutes stijlvolle, eigentijdse zonwering? www. hogazon.nl Kijk op neckermann.nl/lastminute of ga naar uw reisbureau Turkije Alanya PZC Zaterdag 16 mei 2009 I 7 'Arts moet weigeren euthanasie motiveren' utrecht - Als een arts weigert mee te werken aan euthanasie moet hij of zij die weigering moti veren. Ook moet de dokter de pa tiënt doorverwijzen. Daarvoor heeft het Humanistisch Verbond gisteren gepleit. Het verbond vindt dat artsen zich heel simpel kunnen drukken als ze bezwaar hebben tegen euthanasie „terwijl de patiënt totaal van hem of haar afhankelijk is". Chemicaliën voor maken drugs ontdekt rotterdam - De Nationale Recher che en de FIOD-ECD hebben in een loods in Veldhoven 2750 litër chemicaliën voor de productie van synthetische drugs gevonden. Vol gens een woordvoerder van het landelijk parket van het Openbaar Ministerie is de vondst woensdag avond gedaan. Er zijn geen arresta ties verricht. De chemische stofFen zaten in vaten en jerrycans. In 6,5 uur 1900 bonnen op A6 Lelystad-Almere lelystad - De politie heeft donder dag op de A6 tussen Lelystad en Almere in 6,5 uur tijd 1900 snel heidsbekeuringen uitgedeeld. Dat meldde de politie gisteren. De ra darcontrole werd uitgevoerd vanaf vier uur 's middags. Ruim zeventig bestuurders reden tussen de 160 en 170 kilometer per uur, waar 120 is toegestaan. Twee automobilisten reden bijna 190 kilometer per uur, een man haalde 225 kilometer. Gratis trouwen Bergen op Zoom te populair bergen op zoom - Gratis trouwen in Bergen op Zoom is zo in trek dat het gemeentebestuur heeft be sloten dat'stelletjes hier alleen nog gebruik van mogen maken als ze niet te veel verdienen. Door zo'n inkomensgrens hoopt de gemeen te dat het aantal 'betaalde' huwelij ken weer fors toeneemt. „Elke ge meente is verplicht om twee koste loze huwelijken per week te vol trekken. Dat kan bij ons dinsdagochtend. We hadden al be sloten dat gratis trouwen alleen op het stadskantoor kon en niet in 't historische stadhuis, desondanks groeit het aantal gratis huwelijken fors", aldus de wethouder. Minder stress bij kandidaten door extra lang rijexamen. door Jacqueline Steenwijk den haag - Kandidaten die ge bruik maken van het nieuwe faal angstrijexamen hebben een grote re kans om te slagen. Van de 422 mensen die sinds februari dit jaar dit rijexamen aflegden, is zestig procent geslaagd. Bij een regulier rijexamen slaagt slechts 46 pro cent. Dat blijkt uit de eerste cijfers van het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen. Mensen met faal angst zakken vaak tijdens een ge woon rijexamen omdat ze de stress niet aankunnen. Ze slaan dicht, worden emotioneel of we ten niet meer hoe een auto werkt. Het grootste verschil met een ge woon rijexamen is de tijdsduur, anderhalf uur bij het faalexamen, tegen 55 minuten bij een gewoon examen. Hierdoor ervaren kandidaten min der druk waardoor ze beter preste ren. Ook mogen ze onderweg een pauze inlassen. Door de langere duur kost het speciale rijexamen zo'n honderd euro extra. Rijschoolhouders die gespeciali seerd zijn in rij- en faalangst noe men het examen een uitkomst voor mensen die echt examen vrees hebben. Maar dat is volgens hen wel slechts een hele kleine groep. „De meeste kandidaten zak ken niet omdat ze faalangst heb ben, -maar omdat ze slecht zijn op geleid. Daar moet iets tegen ge daan worden", zegt de Haagse rij schoolhouder Theo Vuyk. Hij vreest dat 'foute' rijschoolhou ders misbruik gaan maken van het examen door kandidaten die eigen lijk nog niet klaar zijn op rijexa men te sturen. Rijscholen ontvangen hierdoor een hogere vergoeding én hun sla gingspercentage gaat omhoog. „Wie veel faalangstkandidaten doorstuurt kan op die manier het slagingspercentage van zijn school opkrikken. Terwijl het dus niets zegt over de kwaliteit van die school", vreest ook rijschoolhou der Leo Hilgerson uit Delft. Een woordvoerder van het Cen traal Bureau Rijvaardigheidsbewij zen sluit niet uit dat er oneigenlijk gebruik wordt gemaakt van het examen. „Maar daar lijkt voorals nog geen sprake van." Voor beide examens gelden overi gens dezelfde eisen. *Wie nog niet klaar was, zal ook nu niet slagen." De proef met het faalangstexamen duurt één jaar. Faalangst - Bij faalangst willen mensen per fect rijden. Als dit niet lukt, maakt dat onzeker en angstig waardoor simpele vaardighe den als het bedienen van de rem misgaan. Rijangst komt ook voor door: claustrofobie, waardoor ie mand doodsbang is voor brug gen, viaducten en tunnels; sociale angst, leerlingen vin den het eng om in het verkeer beoordeeld en gezien te wor den; een post-traumatische stress stoornis, na een eerder onge val blijft iemand het ongeval in de auto herbeleven; gebrek aan rijervaring waar door bestuurders bang zijn dat ze niet veilig kunnen rijden. Kandidaten zakken niet alleen vanwege faalangst, maar ook door slechte rijscholen: 'Iedereen kan maar instructeur worden' foto Phil Nijhuis/GPD o.b.v. All Inclusive v.a. 349

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7